Cilt Bakımı Ve Güzellik
Sigaranın zararları

Sigaranın Cilde Zararları

Sigaranın zararları günümüzde bilinen bir gerçektir ve vücut sağlığını etkilediği kadar cilt sağlığını da kötü yönde etkilemektedir. Sigaranın cilde zararları, sağlığa olan zararlarından daha geri planda kalmaktadır ancak sigara dumanı cilt için sanılandan daha zararlıdır. Sigara kullanmak ağız kokusu ve diş sararmasına, yüz çöküklükleri, cilt rengi bozuklukları, cilt sarkmaları ve lekelere neden olmaktadır.

Sigaranın Cilt İçin Zararları

Cilt güzelliğinize önem veriyor ve sigara kullanıyorsanız, uyguladığınız cilt bakımı uygulamalarından daha yararlı bir bakım uygulayacak olan sigarayı bırakmayı derhal düşünmelisiniz. Cildin daha çabuk yaşlanmasını sağlayan sigara kullanımı, kısa vadede de cilt lekeleri  ile size zarar verecektir.

Sigara kullanan kişilerin saçları sararma yapar ve soluk bir görünüm oluşturur. Sigara dumanından kaynaklanan bu sararma, erkeklerde bıyık ve sakalı da etkilemektedir. Saçları yıkamakla geçmeyen kirli sararma zamanla saça iyice işlemektedir. Sigaranın zararlarından biri de kötü kokusudur. Nikotin kokusu sigara kullanan kişilerin cildine siner ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler.

Cildi daha hızlı yoran sigara kullanımı yüz dolgunluğunu alır yüzünüzün rengi sararır. Bazı durumlarda sigara kullanımı ciltte lekelenmelere neden olabilir. Ciltte oluşan renk bozulmaları da yüzün daha yaşlı ve yorgun görünmesini sağlar. Sigara kullanan kişilerin parmaklarında kalıcı renk değişimleri oluşabilir. Sigarada bulunan nikotinin tırnakların rengini kalıcı olarak değiştirdiği bilinen bir gerçektir.

Sigara kullanımı yüzdeki deriyi incelttiği için yapılan makyaj daha kötü bir görünüme yol açar ve ağır makyajlarla güzelliğiniz daha kötü etkilenir. Sigara kullanımına bağlı olarak cildin altında nikotin birikir ve cilt lekelerinin oluşmasına sebep olur. Yüz dolgunluğu sigara içen kişilerde kaybolur ve kemikler daha belirgin görünmeye başlar. Bu da daha yaşlı bir görünüm ortaya koyar. Susuzluk ve sigaranın etkisi ile, yüzdeki tabaka günden güne erir. Yüz çok incelir ve kırışıklıklar kendini daha çok belli eder.

Sigara ile birlikte cilt tazeliğini kaybeder. Sigara içen kişilerin ciltlerine bakacak olursak, derilerinin daha koyu olduğunu söyleyebiliriz.Daha kırışık ve daha koyu olan cilt üzerinde gözeneklerde açılmaya başlamıştır. Sigaranın içindeki maddeler derinin incelmesini sağlar. Derinin sarkması ve incelmesi sigaraya da bağlıdır. Sigara içen kişiler daha çabuk yaşlanır. Hatta güneşten gelen ışınlardan, daha fazla yaşlandırdığı söylenmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. Serhin diyor ki:

    Çok güzel anlatmışsınız 30 yaşındayım ama 35’im de gösterir oldum cilt yapım rengim bozuldu..En sonunda yeter deyip elips aldım..Elektronik sigra ile bırakcağımı sanmıyordum ama yaklaşık 3 ay oldu hala sigara içmedim ve cildimin rengi açılmaya başladı,yüzümdeki sivilceler de azaldı..Umuyorum ki sigara içmediğim müddetçe yaşımda görünebileceğim..

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız