Cilt Bakımı Ve Güzellik
Sigara içenlere Armut maskesi

Sağlığımıza son derece zararlı alışkanlıklardan biri olan sigara kullanımı, vücudumuzda her organa zarar verdiği gibi cilt yapımızın üzerinde de son derece olumsuz etkiler ortaya çıkarmaktadır. Cilt renginde değişim, cildin sivilce ve siyah nokta probleminin başlaması, nemini kaybetmesi ve pul pul dökülmeye kadar varan cilt problemleri; eğer cidli bu hale getirecek başka bir sağlık problemi bulunmuyorsa mutlaka sigarayla ilgili olmaktadır.

Bu durumun önüne geçilebilmesi için, her şeyden önce en sağlıklı yöntem olarak sigaranın bırakılması önerilmekte; eğer bırakılamıyorsa da cildin daha sağlıklı kalabilmesi için doğal bakım unsurlarından faydalanılmalıdır.

 

Sigaranın olumsuz etkisini azaltıcı 5 maske

1) Zeytinyağı ve yoğurt maskesi

 Malzemeler :

Bir adet orta boylarda armut

Bir çorba kaşığı miktarında yoğurt

İki damla miktarında limon suyu

Bir çorba kaşığı miktarında yoğurt

Bir çay kaşığı miktarında karbonat

Hazırlanışı :

İlk önce hazır olan malzemelerden armut alınarak kabukları soyulur ve küçük boyutlarda dilimlenir. Sonrasında bir kabın içerisine atılarak iyice ezilir, geri kalan tüm malzemeler de bu ezmenin üzerine eklenerek iyice karıştırılır. Hazır hale getirilip yüze sürülen bu malzeme, 15 dakikalık bir beklemenin ardından yüzü ılık su yardımıyla yıkamak yeterlidir.

 

2) Avokado maskesi

Malzemeler :

Yarım miktarda limon

Yarım miktarda avokado

İki tatlı kaşığı miktarında bal

Hazırlanışı :

Bal ve avokado bir kabın içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra üzerine limon eklenir. Bu hamleden sonra tekrardan karıştırılmaya devam edilen malzeme hazır edildikten sonra özel olarak kırışıklıkların yoğun olduğu bölgelere dikkatlice sürülerek uygulanmalıdır. 60 dakika kadar yüzde bekletilen malzeme, bunun ardından ılık suyla yıkanarak temizlenmelidir.

 

3) Yoğurt ve armut maskesi

Malzemeler :

Bir çay kaşığı miktarında karbonat

Bir çay kaşığı miktarında limon suyu

Bir adet orta boylarda armut

Bir yemek kaşığı miktarında yoğurt

Üç çay kaşığı miktarında zeytinyağı

Hazırlanışı :

Maskeyi yapmadan önce yüzünüze her zaman kullandığınız nemlendiricinizden sürüp daha sonra malzemeleri hazırlamaya başlamanız önerilir. Öncelikle armudu soyup kabuksuz halini bir kabın içerisine sokup ezmeye başlayın. Püre haline gelen malzemenin üzerine diğer malzemeleri de ekledikten sonra karışımı yüzünüze uygulayarak 10 dakika kadar bekleyin. Son olarak da ılık suyla yüzünüzü temizleyin.

 

4) Armut maskesi

Malzemeler :

1 adet orta boylarda armut

Hazırlanışı :

Sadece armutla hazırlanan bu maske için elinizdeki armudu ikiye bölerek mutfak robotundan geçirin. Ortaya çıkan suyu bir kaba alarak nazikçe tüm yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde kaşıntı gibi bir durum oluşmadıysa sabaha kadar malzemeyi yüzünüzde bekletin ancak rahatsız hissediyorsanız yüzünüzü yıkamanız yeterli olacaktır.

 

5) Üzüm suyu maskesi

Malzemeler :

Yeterli miktarda buğday unu

Çay kaşığının ucu kadar karbonat

4 adet üzüm

Hazırlanışı :

Elinizdeki üzümlerin suyunu çıkardıktan sonra bir kabın içerisinde buğday unuyla karıştırıp kremsi hale getirin. Son olarak karbonatı da ekleyip iyice karıştırdıktan sonra tüm yüzünüze malzemeyi uygulayıp on dakika kadar bekleyin. Temizlenme aşamasında ise ılık su kullanmanız yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. ibrahim diyor ki:

    İşe yaradı hocan saolun

  2. sabiye diyor ki:

    bu faydalı maskeleri feysimde paylaşırsanız çok sevinirim

  3. ziyaretci diyor ki:

    güzel

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız