Cilt Bakımı Ve Güzellik
Selülit neden olur?

Selülit’in Nedenleri

Selülit Neden Olur? Yaz aylarının yaklaştığı günlerde selülit sorununa el atalım dedik. Yanlış beslenmeden tutunda, hareketsizlik, genetik faktörler, derinin rengi ve sigara gibi nedenler selülit oluşumunu destekler.

 

Selülit Neden Olur?

Selülitin 4 farklı çeşidi vardır bunlar;

 1. Gizli: Herhangi bir durumda görülmez fakat diğer faktörlere bağlı olarak zamanla belirginleşir.
 2. Hafif: Bir çok durumda, yatarken yada yürürken fark edilmez fakat cilt sıkıldığında görülür.
 3. Normal: Bacak bacak üstüne atıldığında, ayakta durulduğunda veya yürürken görülen ama yatarken görülmeyen selülit türüdür.
 4. Şiddetli: Her durumda fark edilen ve kişiyi oldukça rahatsız eden selülit durumudur.

Kadınlar üzerinde yapılan araştırmalara göre kadınların %90 gibi bir bölümünde bu 4 selülit türünden biri muhakkak görülür. Peki Selülit Neden Olur? Sizler için aşağıda maddeler halinde sıraladık.

 

Yanlış Ve Yetersiz Beslenme Selülite Neden Olur

Baldır ve bacaklarda selülitlerin oluşmasının en büyük nedeni şüphesiz ki yanlış beslenmedir. Özellikle yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durmanız, daha sağlıklı olan sebze ve salata gibi yiyeceklere yönelmeniz gerekmektedir. Zeytinyağlı yemekler, ıspanak, balık, patates, beyaz et, havuç, baklagiller, salatalık, bezelye, fasulye ve soğan yemeniz gereken ilk besinler arasında bulunuyor.

 

Kilo ve Vücuttaki Fazla Yağlar

Selülit’in bir diğer anlamı da yağdır. Ne kadar kiloluysanız, yağ oranınız da o kadar fazla demektir, fazla yağ oranı dokularda birikerek portakal kabuğu görüntüsü dediğimiz selülite neden olur. Doğru diyetler, düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra yağları yakmak için yapılan egzersizler selülit için alınacak önlemlerin başında gelir. Kilosu normal görünen bir bireyde yağ oranı fazla olabilir, Vücudunuzdaki yağ oranını ölçtürerek selülite karşı önlem alabilirsiniz.

 

Genetik Faktörler Selüliti Tetikliyor

Ailenizde özellikle annenizde selülit varsa sizde oluşma şansı çok yüksektir. Aileden alınan bu miras kilonuz ne olursa olsun sizi de büyük oranda etkileyecektir. Vücut hatları, derideki gizli yağlanmalar, kan dolaşımı sorunları, metabolizma gibi selülite neden olan etkenler genetik faktörlerin içerisine girer.

 

Yaşlanma

Kadınlarda yaşın ilerlemesi ile özellikle 35 yaşından sonra; Deri incelir ve sarkmaya başlar, yer çekiminin de etkisi ile ciltte depolanan yağ yüzeye çıkar ve selülit görülmeye başlanır. Yaşlanmanın cilt yüzeyinde yaptığı tahribat arttıkça, yani yaşınız ilerledikçe selülitler daha belirgin hale gelir. Zamana karşı durmanız mümkün olmasa da hareketli, sağlıklı bir yaşam sürerek cildin esnekliğini koruyabilirsiniz.

 

Kadınlık Hormonları

Tam olarak kanıtlanmasa da selülit oluşumunda kadınlık hormonlarının etkisi olduğu düşünülmektedir. Genellikle erkeklerde çok fazla görülmeyen selülit sorunun kadınlarda genç ve orta yaşlarda başlıyor olması bu tezi doğrular niteliktedir. Bir çok kaynak insülin, tiroit, östrojen, noradrenalin ve prolaktin hormonlarının selülit probleminde başı çektiğini belirtmektedir.

 

Kadınlara selülit olarak dönen bu hormonal etkenler kötü bir durum gibi görülse de, kadınların vücudunu gebelik, doğum ve emzirme gibi kadınsal faktörlere uygun hale getirir.

 

Hareketsizlik Selülite Davetiye Çıkarıyor

Hareketsiz bir yaşam tıpkı kötü beslenme gibi selülitin oluşmasını destekliyor. Gün içerisinde az hareket ediyor ve az su içiyorsanız selülite davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Vücutta suyun az olması toksin birikmesine neden olur bu da vücuda selülit olarak geri döner.

 

Aynı zamanda bağ dokusunu zedeleyen dar elbiseler giymek de kan akışını engellediğinden selülit oluşturuyor.

 

Sigara Ve Kahve

Sigara ve kahve içilmesi sonucu kan dolaşımı olumsuz yönde etkilenerek selüliti destekler. Bağ dokularının zedelenmesini sağlayan sigara tüketimi tek başına dahi cildin savunma mekanizmasını zayıflatarak selülite neden olan bir etkendir. Ayrıca stres gibi etkenler hormonların düzensizleşmesine ve vücutta selülit dahil bir çok problemin baş göstermesine neden oluyor.

 

Selülitin Diğer Nedenleri 

 1. Damarlarda açığa çıkan su dokuların içine dolarak selülitleri oluşturur.
 2. Ebeveynlerde görülen yağ fazlalıkları çocuklarda da ileri yaşlarda ortaya çıkar.
 3. Gebelik döneminde hormonal değişiklikler ve fazla kilo alımı nedeniyle selülit oluşabilir.
 4. Kilonuzu koruyamıyorsanız selülitle karşılaşmanız olasıdır. Devamlı kilo alıp vermek selülitin başlıca nedenlerinden biridir.
 5. Hareketsiz kalmak selülit oluşmasına neden olur. Bisiklet binmek ve yürüyüş yapmak selüliti büyük ölçüde engeller.
 6. Dengeli beslenmeyen kişilerde selülite rastlanır. Özellikle vücuduna A ve E vitaminlerini düzenli almayan kişilerde selülit görülür.
 7. Beslenme düzeninde tuz ve şekeri fazla miktarda tüketen kişilerin büyük çoğunluğunda selülit görülür.
 8. Demli çay, çikolata ve kızartma tüketimi selülit oluşumuna neden olur.
 9. Metabolizmanız yavaş çalışıyor ise selülit görülme olasılığı yüksektir. Metabolizma hızlandırıcı gıdalardan destek alınarak selülitin önüne geçilmelidir.
 10. Vücuda yeteri kadar su almamak selülite neden olur. Günlük su ihtiyacı düzenli karşılanmalıdır.
 11. Derinin rengi ve yapısı da selülite neden olan faktörler arasında görülmektedir. Açık tenli ve derisi ince olan kişilerde selülit daha sık görülür.

 

Selüliti Karşı Ne Yapmalı?

Selülitten kurtulmanın en masrafsız yolu selülit masajı yaparak kan akışını hızlandırmak ve yağları parçalamaktır. Bu sayede hem yağları parçalar hem de kanın hızlı dolaşmasını sağlarsınız.

 • Masaj yaparken daha sert davranarak yağ dokularını parçalarsanız daha kolay selülitlerden kurtulursunuz.
 • Hafta bütününde 3 güne ayırarak selülitli bölgelerinize masaj yapın veya bütçeniz elveriyorsa masaj salonunda mutlaka masaj yaptırın.

 

Yazar: Tarih: 17 Şubat 2015 - 12:01:57 Kategori: Çatlak Ve Selülit Tedavisi, Cilt Sorunları
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,