Cilt Bakımı Ve Güzellik
Sedef Hastalığı Egzama Olarak Da Bilinir

Sedef Psoriasis Hastalığı Nedir

Sedef hastalığı tedavisi kesin yöntemler bulunamasa da kısmen tedavi edilebiliyor. Sedef hastalığı belirtileri mantar ve diğer cilt hastalıklarıyla çoğu zaman karıştırılabiliyor. Sedef hastalığı neden olur ve nasıl geçer, uzmanlarımızdan dinleyelim.

 

Egzama yada psoriasis olarak da bilinen sedef hastalığı malesef tedavisi kesin olarak bulunamamış kalıcı bir hastalıktır. Bazı tedavi yöntemleriyle sedef hastalığının ilerlemesi durdurulabilir, hatta yıllarca bu problem ile tekrar karşılaşmayabilirsiniz.

 

Halk arasında kulaktan dolma bir çok tedavi yöntemi şehir efsanesi olarak dolaşsa da, son dönemde lazer tedavi uygulaması hastaların büyük bir çoğunluğunda işe yaramaktadır.

 

Sedef Hastalığı Neden Oluşur

Kesin nedeni bilinmemekle birlikte beyaz kan hücrelerinin anormal fonksiyonlarının deride enflamasyon oluşturduğu saptanmıştır. Daha açık bir ifadeyle ölü hücrelerin daha hızlı bir şekilde dökülmesi sonucu sedef hastalığı ortaya çıkar.

 

Nem ve güneşin olmadığı kış aylarında sedef hastalığının arttığı da saptanan bulgular arasında.

 

Sedef Hastalığına Bitkisel Tedavi

Hastalığa kesin bir tanı koyulamadığı için ilaçlar da çoğu zaman sedef hastalığının tedavisinde yetersiz kalmaktadır. Doktorunuzun kullanmanızı önerdiği ilaçla birlikte, yine doktorunuza da danışarak bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

 

Bitkisel Tedavi Yöntemi 1: Isırgan otu, papatya, meyan kökü, oğul otu, karabaş otu ve anason havanda dövülerek 3 su bardağı kaynamış suyun içine konulur. Yaklaşık 20 dakika bekletildikten sonra karışımın suyu süzülür ve 3’e bölünerek aç karınla içilir. Karışımın içinde bulunan meyan kökü nedeniyle şeker hastaları ve yüksek tansiyonu bulunanlar bu karışımı kullanmamalılar.

 

Bitkisel Tedavi Yöntemi 2: 200 gram vazelin ve 1 tatlı kaşığı susam yağı temiz bir kap içerisine konulur. Karışıma 2 tatlı kaşığı ardıç katranı, çam esansı ve 1 tatlı kaşığı defne tohumu yağı eklenerek karıştırılır. Sedefin görüldüğü yara kısımlara bu karışım günde 1 kez uygulanır.

 

Sedef Hastalığı Lazer Tedavi Yöntemi

Sedef hastalığı tedavisi için eximer lazer tedavi yöntemi sonuç göstermektedir. Sedef hastalığını kısa bir süre içinde gerileten lazer tedavisi, fiyatının yüksek olması nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih edilemiyor.

 

Lazer tedavisi hastalığın gerilemesinde büyük başarı gösterse de yenilenen bir rahatsızlık olduğu için tedavi de belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Yazar: Tarih: 15 Mayıs 2015 - 12:20:04 Kategori: Cilt Sorunları, Cilt Sorunları Tedavisi
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,