Sarımsak Yağının Faydaları

Sarımsak Yağının Faydaları

Sarımsak yağı saç ve cilt için faydalı sonuçlar veren çeşitli enzimleri bünyesinde barındırır. Sarımsak yağının yararlarından faydalanarak hazırlanan doğal maske ve kürler yardımıyla sivilce probleminizden kurtulabilir, cilt mantarını tedavi edebilir yada diş ağrısını dindirebilirsiniz.

Sarımsak Yağının Yararları

  • Taş oluşumunu engelleyerek mesanede oluşan taşların vücuttan atılmasını sağlar.
  • Dökülen kaşların tekrar çıkmasına yardımcı olur.
  • Balgam söktürücü özelliği vardır.
  • Bronşit, öksürük ve vereme karşı etkili sonuçlar verir.
  • Bağırsaklarda oluşan solucanların atılmasını sağlar.
  • Saçların kırılmasını ve dökülmesini önler.
  • Damar sertliğini gidererek kalbi kuvvetlendirir.
  • Kolestrole karşı iyi gelir.

Sarımsak Yağının Saça Faydaları

Sarımsak yağı kepek oluşumunu önleyerek kepek problemine çözüm olur. Saçın yağlanması, beslenme veya bakteriler gibi etkenler saçta kepeklenmeye yol açabilmektedir. Sarımsak yağının içeriğindeki antioksidan ve vitaminler  kepeğe karşı bir tür savunma oluşturur.

Saç derisi kuru olan kişiler sarımsak yağı ile saça masaj uyguladıklarında saç diplerinin nemlenmesiyle birlikte kepek probleminden kurtulurlar. Sarımsak yağı tek başına kullanıldığında saç derisinde tahrişe neden olabilmektedir. Bu nedenle sarımsak yağı Argan yağı veya sarımsak yağı ile birlikte kullanılmalıdır.

Argan yağı yada zeytinyağı ile incelttiğiniz sarımsak yağını saçlarınıza uygulayıp 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayarak temizleyebilirsiniz. Sarımsak yağı masajı saç derinizin kan akışını hızlandırarak yağ dengesini sağlayacak ve enfeksiyonlara karşı da koruma sağlayacaktır.

Sarımsak yağı ile saç bakımı yapmak için 5 yemek kaşığı zeytinyağına 3 damla sarımsak yağı ilave ederek kullanabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı parmaklarınızla saç derisine masaj yaparak yedirmelisiniz.

Sarımsak Yağı ile Sivilce Tedavisi

Antibakteriyel özelliği sebebiyle sarımsak yağı cildinizi iltihaplardan arındırarak sivilce sorununuza çözüm olacaktır. Doğrudan cilde uygulandığında tahriş etme riski olduğu için sarımsak yağını Hindistan cevizi yağı ile karıştırmalısınız. 3 yemek kaşığı Hindistan cevisi yağına 3 damla sarımsak yağı uygun bir karışım olacaktır. Hazırladığınız bu karışımı cildinizdeki sivilcelerin üzerine sürerek tedavi uygulayabilirsiniz.

Sarımsak Yağı ile Mantar Tedavisi

Sarımsak yağının antibakteriyel özelliği ciltte oluşan mantarları tedavi edici etki göstermektedir. 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 3 damla sarımsak yağı ve 1 kapsül E vitaminini karıştırarak mantarın üzerine sürdüğünüzde düzenli kullanım sonrası iyileşme sağlayabilirsiniz.


Yorumlar
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.