Cilt Bakımı Ve Güzellik
Şampuan içeriği ve şampuanların zararları

ŞAMPUANLARIN ZARARLARI

Şampuanların zararları: Saçlarınızı güzelleştiren bakım şampuanları günden güne daha da cezp edici bir halde reyonlarda baş gösteriyor. Peki bu şampuanların bu kadar faydalı olması için içlerine neler koyuyorlar? Bu şampuanların zararı yok mu? Şampuan alırken neler bilmek gerekir?

Sürekli kullandığımız şampuanlar saçlarımızı evet güzelleştiriyor; fakat saçlarımıza aynı zamanda zarar da veriyorlar. Nasıl mı? Cilt.net olarak şampuanların saçlara zararlarınızı araştırdık.

Şampuanların İçeriği Ve Zararları

Şampuan satın alırken mutlaka arkasını okuyunuz ve aşağıda yazacağımız maddelerden barındırıyorsa almayınız. Aşağıdaki 4 maddeyi içeren şampuanlar saça ve cilde zarar verir.

1- Doğal Olmayan Gliserin Maddesi

Kaliteli olan şampuanların içerisinde gliserin bulunur. Fakat bazı şampuanlarda gliserin maddesi yerine lorl sülfat ya da sodyum loret sülfat bulunuyor. İçeriğinde gliserin yerine bulunan bu maddeler olan şampuanları kullanmaktan kaçının. Bu maddeler saçlarınıza kepek, yağ, kaşıntı ve tahriş olmasını sağlar. Bu sayede saçlarınız güçsüzleşir ve eski canlılığını kaybeder.

2- Silikon

Raflarda gördüğünüz birçok saç kremleri ve şampuanların içeriklerinde silikon maddesi bulunur. Silikon maddesi saç tellerine yapışır ve saçların hacimli ve parlak görünmesini sağlar; fakat saçları saran bu madde saçın tellerinin nefes almasını önlediğinden saçı nemsiz bırakarak kurumasını sağlar. Saçların kuruması sonucu oluşan kırıklar saçlarınızın uzamasını engeller. Bu açıdan saç ürünleri satın alırken esansiyel içerikli yağların bulunmasına özen gösterin.

3- Paraben

Paraben kozmetik ürünlerinde kullanım amacı bakteri öldürücü ve koruyucu olarak konulan bu madde vücutta kanser oluşmasına neden olabiliyor. Şampuan satın alırken paraben maddesi bulunamamasına özen gösterin.

4- Petrol Ve Türevleri

Petrol türevleri derken kastettiğimiz madde renklendiriciler. Renklendiriciler kömür katranından elde edildiği için derinin altında toksik birikmesine neden olabilirler. Bunun sonucunda oluşabilecek olgu ise kansorejen etkiyi uzun vadede oluşturabilirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. Necla diyor ki:

    Peki onerebileceginiz bi şampuan var mı ?

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız