Cilt Bakımı Ve Güzellik
yuruyus-ayakkabisi-nasil-olmali

Hem yürüyüş yapmaya teşvik edici bir ürünle sağlık durumuna katkıda bulunmak hem de bu yürüyüş sporunu nasıl ki kalp sağlığımız ve damar sağlığımız gibi konular uğruna bu amacı gerçekleştiriyorsak aynı şekilde ayak sağlığımız için de yeterli donanımda bir ayakkabıyı giyme imkanının oluşması adına mutlaka her bireyin iyi bir yürüyüş ayakkabısına sahip olması gerekmektedir.

yuruyus-ayakkabilarinin-ozellikleri

Üstelik alınacak yürüyüş ayakkabısı yapılacak sporların yanında aynı zamanda hamilelikte yürüyüş yapıldığında da kullanılabilecek rahatlıkta bir ayakkabı olmalıdır.

yuruyus-ayakkabilari-satin-alma-tavsiyeleri

Yürüyüş ayakkabıları hakkındaki tavsiyeler şu şekilde olmaktadır;

  • Yürüyüş ayakkabısının ön kısmında ayak parmaklarının hareket kabiliyetine izin verecek bir boşluk yer almalıdır. Bunun nedeni her adımda ayağın tarak kısmının yayılmasıdır.
  • Ayakkabıyı giydiğinizde topuk kısmınızın esnediğinden emin olmanız gerekmektedir. Çünkü topuk kısmındaki esnemeler uzun süreli yapılan yürüyüşlerde ayaktaki ağrılanma sürecini engellemektedir.

yuruyus-ayakkabisi-ozellikleri-nasil-olmali

  • Yürüyüş ayakkabılarında biçimsel olarak topuk kısmı daha düşük profilde olmakla birlikte topuk kısmının dış tarafında bilekleri ve ayakları sabit tutabilmek için hafif bir eğim de bulunması gerekmektedir. Bu tip bir yürüyüş ayakkabısı almanız, yürüyüş esnasında ayağın dönme riskini engelleyerek herhangi bir darbe riskine karşı da koruma sağlayacaktır.
  • Yürüyüş ayakkabısı bayanlarda ve erkeklerde daha çok ayağın bükülmesine göre şekillendirilmelidir. Satın almayı düşündüğünüz yürüyüş ayakkabısını ters çevirerek ucunu aşağıya doğru bastırdığınızda ayakkabının ön ayak kısmında bir bükülme olduğunu gözlemlemelisiniz. Bu bükülmeler ayakkabının tabanındaki aralıklı yapılar sayesinde mümkün olabilmektedir. Yani sonuç olarak hareket kontrolünü sağlayan ayakkabılar arasından tercih yapıyor olmanız gerekmektedir.

yuruyus-ayakkabisinin-onemi

  • Bunun dışında yürüyüş yaparken hızlanmak amacıyla ayakkabının mümkün olduğunca hafif bir yapıda olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Bunun için ayakkabının hem taban malzemesini hem de içindeki tabanında kullanılan yastıklamayı kontrol etmeniz yeterli olacaktır.
  • Ayakkabının tabanına önem verildiği kadar üst kısmına da aynı şekilde önem verilmelidir. Ayak desteklemesi için ayağa uygun nefes aldıran ve dayanıklı malzemeden yapılmış olan yürüyüş ayakkabıları tercih edilmelidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız