Cilt Bakımı Ve Güzellik
saglikli-bir-cilt-icin-maskeler

Vücudumuzda yer alan en büyük organ cildimiz yani derimizdir. Dış kaynaklı her türlü darbeye, müdahaleye, saldırıya vb. durumlara ilk elden koruma sağlayan kısım cildimiz olduğundan kendisinin bize bilinenden çok daha fazla faydası olmaktadır.

saglikli-yapidaki-cilt

Cildin vücudumuzda yerine getirdiği başlıca görevleri iskeletimizde bulunan temel yapıyı korumak, vücut ısımızı olması gereken seviyede tutmak, dokunma hissini gerçekleştirmek ve baskı hislerini hissetmemizi sağlamaktır.

Böylesine temel faktörleri gerçekleştirebilen cildimizin sağlıklı bir yapıda kalması için çaba göstermek de bireyler olarak bizlerin görevidir.

cilt-sagliginin-onemi

Bazı bireyler bu tip ürünleri kullanmalarına rağmen öte yandan cildi olumsuz olarak etkileyecek dış faktörleri de hayatlarında bulundurduğundan uyguladıkları bakımların çok da bir faydalarını görememektedirler.

saglikli-cilt-yapisi

Cildi olumsuz etkileyecek durumlar nelerdir?

Cildi olumsuz etkileyecek faktörlerden en çok bilinenleri; tütün kullanımı, alkol kullanımı, aşırı derecede güneş ışını altında kalınması, sağlıksız yiyeceklerle beslenme, dengesiz bir beslenme düzenine sahip olma ve çok fazla kimyasal ürünü (cilt üzerinde kullanılan temizleyici sabunlar ya da sürekli kullanılan makyaj ürünleri gibi) cilt üzerinde kullanmaktır.

cilt-sagligi-iicn-yapilacaklar

Bahsedilen olumsuzlukları mümkün mertebe yaşam standartlarından çıkarttığınızda ve bir de doğal ürünlerle doğal cilt bakımınızı yaptığınızda sağlıklı bir cilde kavuşmamanız için önünüzde hiç bir engel kalmamış demektir.

Bunun dışında, hem kadınlar hem de erkekler için cildin bu kadar önem teşkil etmesi; estetik açıdan çoğu algının sağlıklı ve temiz bir cilt görüntüsüyle ilişkilendirilmesi; doğal olarak pek çok kozmetik markasını senelerdir bir üretim çılgınlığının içerisine sokmuş ve geçmişten günümüzde pek çok markanın yüzlerce ürünü sadece cildi yenilemek, korumak ve sağlıklı bir yapıya kavuşturmak adına üretilip piyasaya sürülmüştür.

saglikli-ciltlerin-sirri

Bu tip ürünlerin cilde belli başlı faydalar sağladığı aşikardır, ancak bu noktada da unutulmaması gereken şey bu faydalar ürünlerin bileşiğindeki kimyasal içerikler sayesinde kullanıcılara sunulmaktadır.

Yani cilt sağlığı için kullanılan kozmetik ürünlerin uzun vadede cildi ciddi anlamda olumsuz etkileyeceği de göz önünde bulundurulması gereken bir gerçektir.

cilt-sagligi-icin-yapilacak-dogal-uygulamalar

Bu nedenle bu tip ürünler satın almak yerine, cildimizi her daim elimizin altında olan hem maddi açıdan bizi zorlamayacak hem de doğanın bize sunduğu faydalardan sonuna kadar yararlanmamızı sağlayacak doğal ürünlerden elde ettiğimiz yüz maskelerini kullanmamız en doğru karar olacaktır.

Cilt sağlığı için yapılacak maskeler

Normal şartlarda hem cilt sağlığı hem de cilt temizliği için zaten en iyi ve başarılı tercihler doğal ürünlerden yapılan maske çeşitleri olmaktadır. Kendi evinizde çok pratik bir şekilde oluşturacağınız bu maskelerle birlikte; hem ışıl ışıl bir cilt için maskelerin nasıl yapıldığını kendiniz tecrübe ederek güzellik merkezlerinde yapılan uygulamaların evde de rahatlıkla doğal ürünlerle gerçekleştirilebileceğini; hem de sağlıklı besinlerle yapacağınız maske uygulamalarıyla birlikte satın aldığınız ürünlerin geri kalanıyla programınızı da düzgün bir çizgiye oturtmanın kolaylıkla gerçekleştirilebileceğini anlamış bulunacaksınız.

saglikli-ve-parlak-cilt-sirlari

Temiz bir cilt için doğal maskelerin uygulanma aşamasında, her cilt tipinin ve cilt sorunlarının kendi çözümlerine uygun olacak şekilde farklı malzemelerden yapılacak maske çeşitleri bulunmaktadır. Bu maskeler hem cildin ana sorunlarına müdahale ederken hem de bir yandan cildinizi yenileyip cilt kuruluğunu yok ederek nemli ve canlı bir görüntü oluşturur.

Cildinizin her yaşta ve her koşulda bakıma ihtiyacı olduğunu gerçeğini göz önünde bulundurarak, yüzünüz için mutlaka ya gündüz rutininizden ya da gece rutininizden 1 saatlik bir vakit ayırarak bakımını aksatmamanız gerekmektedir.

saglikli-cilt-yapisi-icin-formuller

Bu bakım sürecinde uygulayacağınız her türlü maske için öncelikle yüzünüzü tamamen temizleyerek birikmiş yağ ve kir kalıntılarından arındırmanız gerekmektedir.

İsteğe göre sadece o anlık kullanılacak maske miktarı hazırlanacağı gibi, istenirse de devam eden süreçlerde de aksatılmadan kullanılabilinmesi için fazla miktarda yapılan doğal maskeler buzdolabında saklanabilmektedir.

saglikli-cilt-icin-yapilan-maskeler

Bu uygulama aşamasında maskeleri cilde uyguladıktan sonra faydasını gördüğünüzde bir hevesle maskelerin kullanım sıklığını olması gerekenden fazla miktara çıkartırsanız, olası durum maskenin cildinize yarar değil zarar sağlayacağıdır.

Bu nedenle mümkün mertebe sadece gerekli miktarda gerekli süreçlerde doğal maskeleri uygulamanız hem cildinizin hassas yapısını bozmayacak hem de olması gereken sağlıklı yapıya daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır.

saglikli-cilt-icin-saglikli-maskeler

Cilt için hazırlanacak doğal maskeler

  • Gençleşmek için maya maskesi : Bir yemek kaşığı suyla ya da bir yemek kaşığı sütle birlikte bir adet yaş mayayı karıştırarak kremsi bir yapıda ürün elde etmeniz gerekmektedir. Bu yapıya kavuşulduktan sonra yüzünüze sürdüğünüz maskeyi 15 dakika kadar cildinizde tuttuktan sonra ılık suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

dogal-cilt-maskeleri

  • Yumuşak bir cilt için yulaf maskesi : Cildi en kolay ve en faydalı şekilde yumuşatmak için yarım fincan miktarındaki yulafı ezdikten sonra içerisine iki çorba kaşığı sütü, yarım çay kaşığı miktarındaki balı, iki damla miktarındaki papatya yağını ve iki damla miktarındaki sardunya çiçeği yağını bu yulaf malzemesinin üzerine eklemeniz gerekmektedir. Malzemeleri iyice birbirine karıştırdıktan sonra oluşan ürünü cildinize dairesel hareketlerle uyguladıktan sonra 15 dakika bekleterek ılık suyla temizlemeniz yeterlidir.

dogal-cilt-guzelligi

  • Nemli bir cilt için salatalık maskesi : Salatalık normal şartlarda hem dengeli beslenme adına hem de doğal ürünle vücuda fayda sağlanması adına çok etkili bir ürün olmasının yanında aynı zamanda cildimiz için de son derece faydalı ve etkili bir ürün olarak göze çarpmaktadır.
  • Bir tam salatalığın dış kabuklarını soyarak bir kabın içerisinde püre haline getirdikten sonra, tüm yüzünüze bu malzemeyi masaj yaparak sürün. Ardından 15 dakika bekleyerek mutlaka soğuk suyla cildinizi temizleyin.

cildin-dogal-gorunusu

  • Temiz bir cilt için yumurta maskesi : Yumurta ürünü hem cildin nemlenmesine hem de temizlenmesine ciddi anlamda yardımı olmaktadır. Yumurtanın cilt üzerindeki etkilerinden faydalanabilmek adına bir adet yumurtayı bir kabın içerisinde çırparak üzerine iki damla miktarında limon suyu ve iki damla miktarında lavanta yağını eklemeniz gerekmektedir. Ardından cilde sürüldükten sonra kuruması beklenerek kuruyunca ılık suyla temizlemeniz yeterlidir.

cildin-saglikli-goruntusu

  • Cilt onarımı için avokado maskesi : Avokadonun içeriğinde bulunan faydalı enzimler hem cildin doğal yollardan onarılması için hem de iyi bir şekilde beslenmesi için çok faydalıdır. Bu faydaları cildinize uygularken öncelikle br adet avokadoyu bir adet havuçla birlikte bir kabın içerisine ezerek püre haline getirin.
  • Ardından göz kararı bal da malzemenin içerisinde konulduktan sonra malzemeyi hamur haline getirin. Bu hamuru yüzünüzün tamamına uygulayarak en azla 20 dakika yüzünüzde bekletin. Son olarak temizlerken de ılık suyla yıkayın.

cilt-onarimi-icin-maskeler

  • Pürüzsüz bir cilt için domates maskesi : Cilt için doğal ve faydalı toniklerin başlıcalarından biri olan domates, cilt üzerindeki pütürlü alanların ve lekelerin giderilmesi için ciddi anlamda faydalı olan bir doğal üründür. Bu tip faydalarından yararlanmak adına bir kaç domatesi blender’da iyice püre haline getirdikten sonra bu ürünü yüzünüze sürerek 10 dakika boyunca bekletmeniz önerilmektedir.
  • Ardından yüzünüzde hem sivilce bulunan bölgelere hem de pütürlü alanlara domates ürününü sürüp ürünü 1 saat boyunca yüzünüzde tutmanız önerilmektedir. Son olarak soğuk suyla da yıkayarak tedavi sürecinizi tamamlamanız uygun bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız