Cilt Bakımı Ve Güzellik
Saçların uzamasını sağlayan yağlar

Hem kadınlar hem de erkekler için, estetik görüntünün iyi olarak anılabilmesi için altın anahtarlardan bir tanesi saç yapısıdır. Sağlıklı, güçlü ve parlak saçlara kavuşmanın hayalini kuran bireyler, saçlarını aynen hayal ettikleri bu şekile kavuşturmak için bir takım çabalar göstermektedirler.

Bahsedilen bu çabalar, hem beslenme düzenine dikkat etmek hem saçlara zarar verecek koşullardan uzak durmaktır. Örnek verilecek olursa; asitli içeceklerden içmemek, yağlı ve şekerli gıdalardan yememek ve saçların hızlı uzamasını sağlayacak besinlerden tüketip kürlerden uygulamayı ihmal etmemektir.

Saçları doğal yöntemlerle hızlı uzatma yolları nelerdir?

1) İlk olarak saçların hızlı uzaması için beslenme düzeninde protein yüklü besinlere ağırlık verilmesi gerektiği söylenebilmektedir. Protein saçın yapısına etki ederek daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlamaktadır.

2) Banyo yaparken saçları hızlı ve sert bir şekilde şampuanlamak yerine, daha yumuşakça ve hatta saçlara masaj yaparak yıkamak uzama etkisi için oldukça faydalıdır. Saçlara hafif dokunuşlarla banyoda veya günlük rutinde müsait zamanlarda masaj yapmak, saç köklerinde kan akışını hızlandırarak otomatikman uzama sürecini de öne almaktadır.

3) Söz konusu banyo olduğunda dikkat edilmesi gereken bir başka husus da banyo yapılan suyun sıcaklığıdır. Sıcak su saçlara zarar verdiği için mümkün mertebe ılık denilebilecek seviyedeki sularla banyo yapılması önerilmektedir.

4) Saçlarınıza uygulayacağınız bitkisel bakım kürleri uzama hızına da etki edebilmektedir. Aktarlardan alacağınız yağlar (argan yağı gibi) vasıtasıyla hazırlayacağınız kürleri saçlarınıza uyguladığınızda, bu kürlerin uzamaya karşı etkisini çok kısa bir süreçte almanız mümkündür.

5) Saçları kurutmak ve şekil vermek adına uygulanan sıcak yöntemler (fön çekmek, düzleştirmek gibi) saçları kırdığı ve yıprattığı için uzamasına engel olmaktadır. Ayrıca ısı fazla geldiğinde saçlar yanarak işler çok daha kötüye de gidebilmektedir. Bu sebepten ötürü hem sıcak havanın zararlarından korunmak için bu tip aletlerden, hem de yine saçı yıpratmaması için bu aletlerin öncesinde veya sonrasında kullanılan sabitleyici, şekil verdirici sprey vb. ürünlerden de uzak durulması gerekmektedir.

6) Son olarak da saçların hali hazırda çok fazla kırığı varsa, saçları kestirmeden ve bakım yapmadan uzamasını beklemek gibi bir çabadan sonuç alınamamaktadır. Bu nedenle, hızlı uzamasını istediğiniz saçlarınızı sık sık uçlarından kırıklarını aldıracak şekilde kestirmeniz gerekmektedir.

Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız