Cilt Bakımı Ve Güzellik
Saç dökülmesine neden eksik vitaminler

Saç dökülmesinde büyük rol oynayan bakır, demir ve çinko gibi besinler vücutta eksik olduğunda saçlarda büyük probleme neden olabiliyorlar. Bu besinlerin yanı sıra saçlarda büyük probleme neden olan vitamin eksiklikleri saçların dökülmesine ve kelliğe neden olabilir.

Saçların ihtiyacı olan ve eksik olduğunda saç dökülmesine neden olan vitaminleri cilt.net olarak sizler için hazırladık.

A Vitamini Eksikliğinden Saç Dökülmesi

 • Saçları ve saç tellerine faydası olduğu gibi tüm vücudu onaran bir vitamindir A vitamini.
 • A vitamini saç dahil tüm vücutta yeni hücrelerin oluşmasını sağlayıp hücreleri geliştirir.
 • Saçlarınız dış etkenlerden dolayı çok fazla yıpranıyor ve kendini toparlayamıyorsa bunun en büyük sebebi vücutta A vitaminin eksik olmasıdır. A vitamini saçları yeniden toparlar ve saç dökülmesini önler.

A vitamini bulunan besinler ise şu şekildedir; Koyu yeşil sebzeler, süt, turuncu sebzeler, ciğer, sarı sebzeler ve yumurta A vitamini açısından zengin yiyeceklerdir.

B Vitamini ( Folik asit, B12, B6 ) Eksikliğinden Saç Dökülmesi

Kan hücreleri için gerekli olan bu 3 vitamin vücudumuz ve saçlarımız için önemli vitaminlerdir. Hemoglobin için gerekli olan bu 3 vitamin oksijeni vücudumuza taşır. Saçlarında sağlıklı olması için oksijene yani kana ihtiyaç duyar bu açıdan vücudumuzda eksik olan B vitamini saçların güçsüz olup zamanla dökülmesine etkendir.

 • Folik Asit İçeren Besinler; Mercimek, somon balığı, ıspanak ve portakaldır.
 • B6 içeren besinler; Fıstık, tavuk göğsü, fındık, yumurta, soya fasulyesi ve pirinçte bulunur.
 • B12 içeren besinler; Yumurta, balık ve ette bolca bulunur.

C Vitamini Eksikliğinden Saç Dökülmesi

C vitaminin saymakla bitmeyecek vücutta görevleri bulunur. Bunlardan saçlarımız için en gerekli olanı ise alyuvarların işlemesi ve dokuların güçlenmesidir. Saçlarda vücutta bir doku görevi gördüğünden C vitamini saçların güçlenmesi için önemli bir rol oynar. C vitaminini dışarıdan desteklememiz şarttır. Çünkü C vitaminini vücudumuz kendisi üretemez.

C vitamini bulunan besinler ise şu şekildedir;

 • Şeftali, maydanoz, lahana, patates, domates, çilek ve limonda bol olarak C vitamini bulunur.
 • Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız bunun önemli bir faktörü vitamin eksikliğinden kaynaklıdır. Bu yüzden sağlıklı beslenmeye ve dengeli vitamin almaya özen göstermelisiniz.
 • Yiyerek vitamin alamıyorsanız eczanelerden önerilen bir vitamin destekli ilaç kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. aycan diyor ki:

  MErhaba ben c vitamini yağını ve c vitamini serumunu saç diplerime uygulayarak masaj yapıyorum. Saçıma iyi geldiğini tespit ettim. Sizce doğru bir uygulama mı?

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız