Cilt Bakımı Ve Güzellik
Sık yıkanan saçlar

Saçı Hergün Yıkamak Zararlı Mı?

Saçı hergün yıkamak sanılanın aksine saçlara faydadan çok zarar verir. Saç derisinde kendine özel yağ dengesi bulunur, saçların her gün yıkanması bu yağ dengesinin bozulmasına neden olur ve bunun sonucunda; saç kuruluğu, dökülme, kepek, mantar gibi bir çok saç problemi ortaya çıkar. Cilt.net olarak saçı her gün yıkamanın zararları ve dikkat edilmesi gereken nokaları sizler için yazdık.

 

Saçı Her gün Yıkamak Neden Zararlıdır?

Saçlarda bulunan flora saçların sürekli yıkanması sonucu bozulur. Çok yağlı saç tipine sahip kişiler her gün saçlarını yıkayarak, saçlarını yağlardan arındırdıklarını düşünürler. Oysa saçları her gün yıkamak saçlar için oldukça zararlıdır. Yağlı saç bakımı ve yağlı saçlar nasıl temizlenir? başlıklı konulardamızda yer alan tarifler ve yöntemlerle saçlarınıza zarar vermeden yağlanmalarını dururabilirsiniz.

 

Saçı Her Gün Yıkamanın Zararları Neler?

Saçlara uygulanan jöle, spreyler ve şekil verici ürünler sonucu saçları her gün yıkamak da saçların yapısını bozabilir. Eğer bu ürünleri her gün saçlarınıza uyguluyorsanız mutlaka bu alışkanlığınızdan vazgeçip saçlarınızı doğal haline bırakmayı öğrenmelisiniz.

  1. Saçları her gün yıkamak saç derisindeki yağ dengesini bozacağından kafada kaşıntı, kepeklenme ve kuruma yaparak saçın sağlıklı uzamasını engeller.
  2. Saçtaki koruyucu tabaka olan yağ dokusu eğer tükenirse saç derisinde zararlı organizmalar ve mantar oluşur.
  3. Yine saçları her gün yıkamanın bir zararıda, koruyucu tabakanın aşınması neticesinden saçların tutunmasının zorlaşması ve normalden hızlı dökülmeleridir.

 

Çok Sık Yıkanan Saçta Şampuan Nasıl Olmalı?

Saçlarınızı her gün değil fakat haftada 3 gün gibi çok sık yıkıyorsanız kullanacağınız şampuanın ph seviyesi mutlaka a ph 5.5 olmalı ve saçları yıkarken soğuğa yakın ılık su kullanmalısınız.

 

Yazar: Tarih: 28 Eylül 2014 - 10:00:38 Kategori: Saç Bakımı, Saç Bakımı Hakkında, Saç Problemleri
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,