Cilt Bakımı Ve Güzellik
saç uzatan vitaminler

Vücudun sağlığı için oldukça gerekli olan vitaminler, saçların uzaması için de önem taşımaktadır. İhtiyaç duyulan vitaminlerin eksiksiz karşılanması, saçların daha güçlü ve hızlı bir şekilde uzamasını sağlayacaktır.

Aşağıda liste halinde hangi vitaminin ne gibi özellikleri oldukları hakkında detaylı bir çalışma yaptık. Keyifli okumalar..

A vitamini: Saçların güçlenmesini uzamasını sağlayan A vitamini, aynı zamanda cildin güzelleşmesi için de önemli ir rol oynamaktadır. A vitamini eksikliği nedeniyle saç derisinin sağlığını yitirmesi, saçların yavaş uzaması ve kuruması sorunu oluşabilmektedir.

H vitamini: B vitamini etkileri gösteren H vitamini, hücrelerin büyümesinde de etkilidir. Güçlü saçlar ve tırnaklar için H vitamini ihtiyacınızı karşılamalısınız.

B12 B6 Vitamini: Beyazlamış saçları tekrar eski rengine dönüştürmeye çalışan bu vitamiler, aynı zamanda sinir sistemi ve beyinde bulunan metabolizmanın düzgün işlemesi açısından etkilidirler.

B2 Vitamini: Vücudun ihtiyacı olan B2 vitamini yeteri kadar alınmadığında saç köklerinde yağlanma, saç uçlarında kuruluk yaşanabilmektedir. B2 vitamini yeteri kadar alındığında saçlar daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşacaktır.

B3 vitamini: Yeteri miktarda B3 vitamini alınmadığı zaman, erken yaşlarda saç beyazlaması görülebilmektedir. Saç oluşumunda etkili olan pigmentler için B3 vitamini gereklidir. Saçların uzaması için de gerekli olan bu vitamini balık, fıstık ve kırmızı et ile alabilirsiniz

B7 vitamini: Erkeklerde saç dökülmesinin başlıca sebepleri arsasında B7 vitamini eksikliği gelmektedir. Saç yapısının elastikiyetini arttırarak saçların uzamasını sağlar ve kırılmaların önüne geçer. Yeteri miktarda B7 alınmadığı zamanlarda saç derisinde kaşıntı ve pullanma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. B7 vitaminini beyaz et, karpuz ve balık gibi gıdalardan alabilirsiniz.

D vitamini: Sağlıklı bir saç yapısı için gerekli olan D vitamini, saç köklerinin sağlıklı yapısı için de oldukça önemlidir. Saçlarınızda dökülmeler meydana gelmeye başladıysa D vitamini eksikliğinde şüphelenebilirsiniz.

C vitamini: Sağlıklı saçlar ve sağlıklı bir vücut için C vitamini gereklidir. Antioksidon olarak çalışan C vitamin saçları sağlıklı bir şekilde parlaklık kazandırır. Saç kaybı yaşadığınızda D vitamini gibi C vitamini eksikliğinizde olabilir. Saç uzatmak için C vitamini etkili sonuçlar verir.

E vitamini: Saç uzatmak isteyenler saç derisinde kan dolaşımını hızlandırmak için E vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Sağlıklı saçlar için mutlaka sağlıklı bir saç derisine ihtiyaç vardır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. merve diyor ki:

    bence bunlar saçlar için önemlidir bol bol yemeliyiz ve tüketmeliyiz.

  2. seda diyor ki:

    bence bu işimize yarayacak bol bol meyveleri tüketmeliyiz sadece uzaması için bunları tavsiye eiyorum:9

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız