Cilt Bakımı Ve Güzellik
sac-spreyi-ne-zaman-kullanilir_646x340

Saç Şekillendirici ve Sabitleyici Ürünler

 

Saçların gün boyunca kabarmadan, elektriklenmeden, dalgalarını kaybetmeden istediğiniz şekilde durmasını sağlayan saç şekillendiriciler, hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Vazgeçilmez olan bu şekillendirici ürünlerin saç serumu, jöle, saç köpüğü,wax,sprey gibi çeşitleri bulunmaktadır.Peki bu ürünlerin içeriğinde ne bulunuyor ? Uygun kullanım şekli nasıl ?

 

Jöle

Genellikle su bazlı bitkilerden üretilmiş kimyasal ürünlerdir.Uzun süreli sabitleyicilerdir. Islakken uygulandığından kıvırcık ve dalgalı saçlarda daha iyi sonuç verebilirler. Peki bu ürünlerin içeriğinde ne bulunmaktadır.

 

İçeriğinde;

 • Kaşıntı giderici etkiye sahip rezene
 • Bin yaprak otu
 • Deri onarıcı ve yağ dengeleyici , saç uzamasını sağlayıcı özelliğe sahip ısırgan otu
 • Ökse otu
 • Şerbetçi Otu gibi bitkisel malzemeler bulunmaktadır.

 

Jöle Çeşitleri

Islak saç jölesi: Saça ıslak bir görünüm verir. Böylelikle ekstradan saça bir parlaklık kazandırır.Saç jölelerin B3 vitamini içerenleri tercih etmek daha iyidir böylelikle saç derisinin tahriş olmasını engelleriz.

Yumuşak saç jölesi: Saçların doğal görünüme yakın durmasını sağlar. Saçın katı durmasını engellerken aynı zamanda istediğimiz görünümü de bu şekilde muhafaza edebiliriz.

Kuru saç jölesi:Saçlarınızın doğal ama aynı zamanda kuru görünmesini sağlayacaktır.

 

Jöle Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Çeşit:Saç yapısına uygun olan saç jölesini tercih etmek önemlidir.

Miktar:Doğru miktarda saça uygulandığından emin olmalısınız.

Sağlık:Saç dipleriyle temasından kaçınılmalıdır.

Süre: 10 saatten fazla kalmamalıdır

 

Jöle Nasıl Kullanılır?

 

Saç jölesini uygulamadan önce saçların kuru olduğundan emin olmak gerekmektedir.

 

Saç diplerine temastan kaçınarak dipten uca doğru saça uygulanmalıdır.

 

Jöleyi saça sürdükten sonra, saçın görünmesini istediğiniz şekli saça hızlıca verilmelidir. Böylece saç sertleşmeden istediğimiz görüntüyü elde etmiş oluruz.

 

Saça verdiğimiz şekli gün içinde muhafaza etmesini istiyorsak eğer, saçın kuvvetlenmesi için soğuk fön ile şekillendirdiğiniz yön doğrultusunda uygulayabilirsiniz

 

Wax

 

Diğer saç şekillendirici ürünlerden bir diğeri de waxlardır . Wax saçı jöle kadar sertleştirmez ve yumuşak ve esnek kalmasını sağlar. Bu esneklik sayesinde gün içinde saçın şeklini değiştirme şansı edinebiliriz.

 

Jöleden bir diğer farkı wax su bazlı değildir.Bunun bir dezavantajı da yıkarken saçtan hemen arınmamasıdır.

 

Wax nasıl kullanılır

 

Wax saçınızın sert, yumuşak  yapısına göre alınmalıdır. Böylelikle gün içinde istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz.

 

 • Ürün temiz saça uygulanmalıdır
 • Yıkanan saç kurutulduktan sonra saçınıza istediğiniz görünümü verin.
 • Sabitleme işlemini ise wax ile halledebilirsiniz.
 • Waxı ne kadar kullandığınıza dikkat etmek gerekmektedir. Çok fazla kullanmak saçı birbirine yapıştırabilir

 

Wax Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 • Gün Sonunda mutlaka saçı yıkamalı, saç derisinin uzun süre havasız kalmaması sağlanmalıdır
 • Ürünün saçta emiliminin sağlanmasına dikkat edilmeli, böylece kalıp gibi bir görünüm engellenmelidir.
 • Saç yapınız yumuşaksa wax ile istediğiniz görünümü sağladıktan sonra daha uzun süre kalması için saç spreyi ile destekleyebilirsiniz.

 

Saç Spreyi

 

Saçı verildiği şekilde sabitlemek uzun süre dayanması için kullanılır.Kuru saçlar üzerinde daha etkilidir.Saçın esnek yapısına zarar verdiği için saçta uzun süre kalması zararlıdır.

 

Saç Spreyi Nasıl Kullanılır?

 

Saç spreyini kullanmadan önce şişenin ağzında bir kalıntı, tıkanıklık ya da sert bir tabaka olmadığından emin olunmalı,eğer varsa mutlaka temizlenmelidir.

 

Saç spreyini saçınıza en az 30 cm uzaklıktan sıkılmalı, böylece saçın yapışmasını engellemiş olur. Spreyi sürekli hareket ederek sıkarsak eşit dağılımı sağlamış oluruz.

 

Saça hacim katmak istiyorsak başımızı öne eğerek tersten uygulamayız.Ellerinizle saç diplerini sallayıp hacimli görünüm kazanırız.

 

Saçı arkaya attıktan sonra saç köklerine temasından kaçınarak önlerede sprey sıkılıp kuruma beklenmelidir.

 

Saça uygulama öncesinde tutuculuğunu arttırmak içinde spreyler kullanabilirsiniz.maşa, düzleştirici gibi araçları kullandıktan sonra tekrar saç spreyi kullanıp görüntüyü tamamlayabilirsiniz.

 

Yağlı saçlar , ışıltı veren saç spreylerinden uzak durulmalı ışıltılı spreyin görüntüsüyle beraber ağırlaşmış yağlı bir görünümden uzak durulmuş olunur böylelikle.

 

Saç derisinde bir yara ya da tahriş durumu var ise sprey kullanılırken dikkat edilmeli .İçinde alkol bulunmasından dolayı, saç uçlarına uygulama yapılmalıdır.

 

Saç Köpüğü

 

Doğal bir görünüm isteyenler için en uygun olanı saç köpükleridir. İstediği saç yapısına uygun olan köpüğü tercih etme imkanı tanıyorken, gün içinde  bozulmaları da en çok engelleyen bu ürünlerdir. Böylelikle daha çok tercih edilmektedirler.

 

Saç köpüğünü nasıl kullanmalıyız?

 

Dalgalı saçlı kişilerde saçın yıkanmış ve ıslak olması önemlidir. Biraz kuruduktan sonra saç nemliyken köpük çalkalanarak uçtan başlayarak saçın diplerine doğru kullanılır. Sonrasında saçı kurutma makinesi yardımıyla kabarmamasına özen göstererek kurutulmalı. Böylelikle gün içinde doğal dalgaları bozulmadan korumak mümkün olacaktır.

 

Düz saçlar için köpük çok uygun değildir. Saçı bir uygulamadan geçirdikten sonra kullanmak istenilen dalganın elde edilmesinde yararlı olabilir.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Saç köpüklerinin çeşitleri mevcuttur. Hafiften serte doğru seçenekler oluşturur. Saçın yapısı ve talep edilen görüntüye göre bunların arasından seçim yapılmalıdır. Saçın yapısının hafifliğini koruması, ağırlaşmaması için normal olan şekillendirici tercih edilmeliyken, saçın sert olması ve uzun süre şeklinin korunması için sert saç köpüğü tercih edilmelidir. Bu tercihler tamamen kişinin tercihine bağlıdır.

 

Saç köpükleri, spreyleri gibi ürünlerin faydaları kadar zararlarının da mevcut olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bütün gün saçımızda kaldıktan sonra uyumadan önce mutlaka saçı yıkayıp, temizlemek gerekmektedir. Bu işlem sayesinde saçı dökülmelere karşı korumuş oluruz.

Yazar: Tarih: 26 Mayıs 2016 - 12:51:28 Kategori: Doğal & Kozmetik Ürünler
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,