Cilt Bakımı Ve Güzellik
Kuru saçlar için maske tarifleri

Saç konusunda her iki cinsiyetin de bir çok problemi olabilmekte; daha çok kadınlarda kuru saç problemi denilen istenmeyen durumlar gözlenebilmektedir. Bunun sebebi genetik faktörlerden kaynaklı olarak kişiye aktarım olarak gelebilmekte, çok fazla sigara kullanımı sonucu oluşabilmekte; saça sürekli boya, ısı verici aletlerle uygulanan işlemler vb. müdahalelerin yapılmasından kaynaklı meydana gelebilmekte veya çok fazla güneş altında kalındığından saçlar kuruyabilmektedir.

Bu duruma müdahale etmek içinse en kolay yoldan doğal malzemeler kullanılarak maskeler yapılabilmektedir. Kuru saçlar için yapılan maskeler sonrasında sağlıksız ve kırık içerisinde olan saçlar kendisini çok rahat bir şekilde toparlamakta, hem güçlü hem de parlak ve dikkat çekici bir görüntüye kavuşabilmektedir.

Saç kuruluğuna bitkisel çözüm olacak 5 maske tarifi

1)  Nemlendirici ve besleyici yumurta maskesi

Malzemeler :

Bir yemek kaşığı miktarında zeytinyağı

Bir adet yumurtanın sarısı

Hazırlanışı :

Öncelikle eldeki yumurta sarısı iyice çırpıldıktan sonra üzerine zeytinyağı ilavesi yapılarak çırpılmaya devam edilir. Yeteri kadar birbirine karıştırılan malzemeler, 2 dakika kadar saç derisine hafif masaj yapılarak sürüldükten sonra 15 dakika boyunca aynı bölgede bekletilir. Son olarak da bol su kullanılarak durulanmaktadır.

 

2) Saçı koruyucu Hindistan cevizi yağı maskesi

Malzemeler :

Yarım çay kaşığı miktarında doğal bal

Bir yemek kaşığı miktarında Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı :

Tüm malzemeleri birbirine karıştırma aşamasında, balın iyice sıvı haline geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Hazırladığınız bu malzeme el yordamıyla saç köklerine yayıldıktan sonra, saçlar bir havluyla sarılıp 1o dakika kadar bu şekilde bekletilmelidir. Süre dolduktan sonra saçların bol su yardımıyla durulanması yeterli olmaktadır.

 

3) Nemlendirici etkili muz maskesi

Malzemeler :

İki çay kaşığı miktarında Hindistan cevizi yağı

Yarım miktarda taze muz

Hazırlanışı :

Tüm malzemeler bir mutfak robotundan geçirildikten sonra, püre haline geldiğinde hazır olmuş olur. Tüm malzeme saç uçlarına nazikçe uygulandıktan sonra, 10 dakika kadar saçlarda bekletilir. En son olarak da bol suyla durulanması yeterlidir.

 

4) Onarıcı yoğurt ve yumurta maskesi

Malzemeler :

Bir adet yumurtanın beyazı

Altı çorba kaşığı miktarında yoğurt

Hazırlanışı :

Öncelikle yumurtanın beyazı bir müddet çırpılarak ardından üzerine yoğurt ilavesi yapılması gerekmektedir. Hazırlanan malzeme saçlara kökten uca uygulandıktan sonra otuz dakika kadar saçta bekletilmelidir. Son olarak da bol suyla yıkanan saçlar hem şampuan hem de saç kremi kullanarak temizlenmelidir.

 

5) Tüm saç tipleri için canlandırıcı aloe vera maskesi

Malzemeler :

İki adet miktarında aloe vera yaprağı

Üç çorba kaşığı miktarında hali hazırda kullandığınız saç kremi

Hazırlanışı :

Öncelikle hazırladığınız aloe vera yaprakları uzunlamasına kesilerek içerisindeki malzemesi bir kasenin içerisine boşaltılır. Üzerine hazırda tutulan saç kremi de eklendikten sonra beş altı dakika kadar hızlıca karıştırılır. Hazır olan malzeme saç derisine masaj yapılarak uygulanır ve saçta yarım saat bekletildikten sonra bol su ve şampuan yardımıyla durulanır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. atiye kıpta diyor ki:

    saç kuruluğu için ben katkısız keratin maskesi kullanıyorum nem bombası gibi cok güzel nem veriyor saçlarıma

  2. Leman Perska diyor ki:

    Arkadaşlar ben yıllarca saç kurumasına çözum bulamıyordum. Teyzem tavsıyesıyle likid keratin şampuan aldım. Bir de keratin dip bakım yağı kullandım. saçlarımı ben bıle tanıyaöadım çok süper bir şey.

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız