Cilt Bakımı Ve Güzellik
Saç kırıkları nasıl giderilir?

Saç Kırıkları

Saç kırıkları; saçın sağlıksız, mat, cansız ve kötü görünmesine sebep olur. Düzenli kesim veya düzenli bakım sonucu önlenebilen saç kırıkları için sizde artık check-up yapmalısınız.

 

Saç kırıkları neden olur? boyalar, kimyasal maddeler, yüksek ısıtıcılı şekillendiriciler veya yanlış uygulanan bakımlar sonucu oluşur. Saç kırıkları için ne yapmalı? Cilt.net olarak yazdığımız bu yazıdan saç kırıklarınız için yapmanız gerekenler her şey mevcut.

 

Saç Kırıkları Neden Olur?

 • Çok fazla föne maruz kalmış saçlar kırılır.
 • Saçların her daim saça birebir nüfus eden ısıtıcılı şekillendiriciler ile oynanması saçları kırar.
 • Saçlara perma, röfle, boya ve açıcılar uygulatmak saçları kırar.
 • Saçların at kuyruğu olarak sıkı bir şekilde bağlanması saçları kırar.
 • Kullanılan lastiklerin kalitesiz olması saçları kırar.
 • Saçlar için uygun olup olmadığına dikkat etmeksizin uygulanan bakım kürleri saçların sağlığını bozarak çabuk kırılmasını sağlar.
 • Yukarıdaki maddeleri baz alarak söylemeliyiz ki saçlarınızı güzelleşmek adına şekillendirirken daha fazla yıpratıyor sıcakla temasını çok yakın tutuyoruz.
 • Oysa saç kökleri ve saç telleri soğuğu sever ve fazla sıkıya gelemez.

 

Saç Kırıklarını Arttıran Şekil Vericiler

 • Saçlarınız için öncelikle kaliteli ürünler almaya özen gösterin.
 • Tarak satın alırken yuvarlak dişli olanları, fırça seçerken gerçek kıldan yapılanları alın.
 • Banyo sonrası mümkünse ıslaklığı azalana kadar saçlarınızı ellerinizle açmaya özen gösterin.
 • Düzleştiriciler, dalga ve bukle yapan maşalar, fön makineleri yüksek ısıda ise bu ürünlerin tamamı saçların kurumasına neden olur. Kuru saç da doğal olarak çabuk kırılır.

 

Saçları Kestirdiğimizde Kırıklardan Kurtulur Muyuz?

8 haftada 1 saçlarınızın uçlarından aldırmanız önerilen bir durum olsa da bu sadece görsel açıdan 1 hafta süren bir süreçtir. 1 haftanın sonunda saçlar yine kırılmaya başlar ve kestirdiğinize de doğal olarak sizi pişman eder.

 • Saçlarınızı kestirdikten sonra saçlarına sürekli bakım uygulamanız ve yukarıda bahsettiğimiz ısıtıcı ürünlerden uzak durmanız gerekir.
 • Saçlarınıza düzenli olarak nemlendirici bakım uygulayıp sert şekilde taramaktan kaçınmalısınız.
 • Saçlarınızı mümkünse toplamamanızı tavsiye ederiz. Salık saç her zaman daha sağlıklı uzar.

 

Saç Derisinin ve Saç Tellerinin Kuru Olmaması İçin Ne Yapılmalı

Saç derisi ve genel saç yapısının kurumaması için özellikle A vitamini alımına dikkat etmek gerekir. A vitamini saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlarken saçların nemlenmesinde de etkilidir.

A vitamin olarak yiyebileceğiniz besinler ise; mantar, yumurta, avokado, ceviz ve buğdaydır.

 

Saç Kırıklarının Oluşmaması İçin Saç Nasıl Taranmalı

 1. Saçlar ne ıslak nede kuru iken taranmamalı. En sağlıklı şekilde saçların taranma zamanı nemli halde iken saçları taramaktır.
 2. Saçlarınızı fırça ile taramaya alıştıysanız dahi öncelik olarak geniş dişli bir tarak edinin ve onunla tarayın. Açılan ve yıpranmayan saçlarınızı daha sonra fırça ile tarayabilirsiniz.
 3. Saçlarınızın bir şekli bir taranma düzeni illaki vardır. Fakat saçlarınızı farklı yönlere doğru taranmak saçların kırılmasını önler. Hem saç kökleri için zararlı olan aynı yönde tarama durumu, başka yöne tarandığında saç köklerini güçlendirir.
 4. Saçlarınızı banyo sonrası taradıktan sonra jojoba yağı içeren bakım ürünleri ile nemlendirmek saçlarınızın daha az kırılmasını sağlar.

 

Saç Kırıkları İçin Şampuan Seçimi

Şampuan alırken dikkat edilmesi gereken ilk husus alkol barındırmamasıdır. Alkol içeren ürünler saçların daha çabuk kuruyup kırılmasın sağlar. Şampuan seçiminde de jojoba yağı içeren ürünlere bakabilirsiniz.

 

Saç Kırıklarına Çözümler

 1. Saç kırıklarınızın yoğunluğuna göre günlük, haftalık ve aylık bakım yapmalısınız. Saç kırıkları için maske uygulayabilir veya Saç kırıklarına çözüm yöntemlerini ve tariflerini deneyebilirsiniz.
 2. Saçlarınıza uygulayacağınız kısa süreli bakımlar arasında saç yapısını saran saçlara kalkan oluşturan kondisyoner denilen saç kremleri kullanmanız gerekir. Bu bakımlar saçlarınızın kolay yıpranmasını önler.
 3. Saç bakım yağlarından dilediğinizi aktardan alıp hafif ılıtılmış halde saç köklerine ve tüm saça yedirmeniz akabinde masaj yapmanız ve saçlarınızı geceden sabaha kadar bekletmeniz gerekmektedir. Sabah ılık su ile saçlarınızı temizleyebilirsiniz.

 

Yazar: Tarih: 3 Ekim 2014 - 1:52:13 Kategori: Manşet, Saç Bakımı, Saç Bakımı Hakkında
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,
İlginizi Çekebilir
Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız