Cilt Bakımı Ve Güzellik
saç bakımı ve saç bakım maskeleri

Saç tellerinin kırılmasının sebebi nedir?

Saç yapısının yıllar geçtikçe tazeliğini ve sağlığını kaybediyor olması kaçınılmaz bir gerçektir. Saç tellerinin bu süreç içerisinde kırılması, kopması, saçın kendisinin matlaşması veya dökülmeye başlaması saçlardaki en temel problemlerdir.

Bu tip sorunların önüne geçmek için kozmetik markaların çıkardıkları onarım etkili ürünleri kullanmak da etkili olsa da, her şeyin en iyisinin doğalı olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda evde yapılacak saç maskelerinin ne kadar değerli olduğu unutulmamalıdır. Üstelik bu tip maskeler hazırlamak diğer yöntemlere nazaran çok daha az masraf çıkartan ve çok daha iyi etkiler yaratan içeriklere sahip olmaktadırlar.

Kırıkları önlemek için yapılacak doğal saç maskeleri

Biberiye maskesi : Bir yemek kaşığı miktarında biberiye yağı, bir yemek kaşığı miktarında havuç tohumu yağı ve bir yemek kaşığı miktarındaki limon suyunu birbirine karıştırarak saçlara bir masaj terapisi şeklinde sürülür. İşlem bittikten sonra bütün saçlar streçle sarılarak 2 saat boyunca o şekilde bekletilir. Süre dolunca yıkanması yeterlidir.

Zeytinyağı maskesi : Bir adet yumurta bir kaba döküldükten sonra üzerine saçın yoğunluğuna göre zeytinyağı eklenmeli ve saça yavaşça uygulanmalıdır. Bütün saça sürülen bu maske yine saç streçlenerek 45 dakika bekletilir. Yıkanarak durulanan zeytinyağı maskesi haftada 2 defa uygulanabilmektedir.

Avokado yağı maskesi : İki çay kaşığı miktarındaki badem yağı ve zeytinyağını küçük bir cezvenin içerisine ekledikten sonra üzerine de üç tatlı kaşığı miktarındaki avokado yağını da bu malzemenin üzerine ekleyerek biraz ısıtmanız gerekmektedir. Saçınıza sürebileceğiniz sıcaklığa geldikten sonra tüm saç bölgenize uyguladığınız bu maskeyi en az 5 saatlik bir süreçte kafanızda havluyla bekletmeniz gerekmektedir. Süre sonunda saçlarınızı kendi şampuanınızla yıkamanız yeterli olacaktır.

Papaya maskesi : Bir adet olgunlaşmış papayayı yarım bardak miktarındaki yoğurtla karıştırılarak püre haline getirmek gerekmektedir. Ardından saça sürülen karışım yarım saatlik bir süreçte saçta bekletilerek durulama kısmında ılık suyla saça masaj yapılarak temizlenmelidir.

Siyah mercimek maskesi : Yarım fincan miktarındaki mercimek toz haline gelene kadar ezikmelidir. Üzerine göz kararı eklenen çemen tohumunun ardından son olarak da yarım çay bardağı miktarındaki yoğurt da ilave edilerek iyice karıştırılır. Bu karışımda dikkat edilmesi gereken nokta, hazırlanan malzemenin tüm saça değil sadece saç uçlarına uygulanması gerekliliğidir. Saç uçlarına sürülen bu malzeme 2 saat kadar bekletildikten sonra, masaj yapılarak saç uçlarından ılık suyla birlikte çıkartılmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız