Cilt Bakımı Ve Güzellik
Evde saç bakımının incelikleri hakkında bilgilendirmede bulunduğumuz yazımızda kullandığımız bir resimdir.

Saç kırıkları için bakım ve çözüm

Saç telleri zamanla yıpranır, kırılır, matlaşır, rengi solgunlaşır ve koparak dökülür. Saç uçlarında yıpranmadan oluşan çatallaşmalar saç kırıklarının en büyük belirtisidir. Bu saç uçlarındaki kırıklar bütün görüntünüzü etkiler, kötü bir görüntü oluşturur. Saç kırıklarını ortadan kaldıracak bir yöntem henüz bulunamamıştır. Kırıkları ortadan kaldırmak için yapılacak en uygun yöntem saçınızı kestirmenizdir.

 

 

Kırık saç uçlarınıza uygulayacağınız krem, losyon, serum, özel karışım ve maskelerle saç ucunuzdaki kırıkları geçiremezsiniz ama saç uçlarınızda yeni kırıkların oluşumunu engelleyebilirsiniz. Kırıklar oluşmadan, oluşumunu engellemek için saçınızı boyadığınız sıklığa dikkat ediniz. Saç boyama sıklığınızın aralığını mümkün oldukça açınız. Isı ile kullanılan saç şekillendirici maşa, düzleştirici, fön makinesi gibi ürünlerin kullanımını mümkün oldukça azaltınız. Bu ürünleri kullanmak zorunda kaldığınız durumlarda saçınıza nem veren ve ısıya karşı koruyucu etkiye sahip spreylerden kullanabilirsiniz. Saçınızı ıslakken asla taramayınız. Saçınızın ıslakken taranması saçlarınızın daha çok kırılmasına sebep olur

 

 

Saçlarınızı kurulamak için mümkün oldukça yumuşak bir havlu tercih ediniz. Havluyla saçınızı sert bir şekilde kurulamayınız. Saçınızı havluya sarınız ve saçınızın suyunun yavaş yavaş havlu tarafından emilmesi için bekleyiniz. Saçınıza sert hareketlerle davranmanız, saçınızın hızlı yıpranmasına, kopmasına ve kırılmasına yol açacaktır.

 

Bu yüzden mümkün oldukça metal saç tokaları, sivri dişli toka ve taraklardan ve sıkı yapılan atkuyruğu, topuz gibi saç modellerinden de uzak durunuz. Bu saç toplama aparatları ve saç modelleri saçları gergin tutarak saç dökülmelerine sebep olur, saçı kırar ve döker.

 

Saç Kırıklarına Evde Çözüm

 

Saçınızı kırıklardan kurtarmak için sadece kırıkların bulunduğu bölgeyi saçınızdan kestirmelisiniz. Bu şekilde saçınızın boyunu da çok kısaltmak zorunda kalmazsınız. Saçınızdan kırıkları uzaklaştırmanız saçınızın daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayacaktır.

 

 

İsterseniz eğer basit yöntemlerle evde saçınızı kendiniz kesebilirsiniz.  Saçınızı lastik bir tokayla tepeden toplayınız. Küçük tutamlar halinde ayırınız ve ışıklı bir ortamda olmaya dikkat ediniz. Ayırdığınız tutamları önünüze alınız ve saç kesmek için olan makaslarla sadece kırıklarınızı kesiniz. Kâğıt yâda kumaş makası kullanırsanız saçınızı kırıklarınızdan yeterli temizleyemezsiniz ve saçınıza daha da zarar verirsiniz.

 

Kırılan Saçlara Doğal Bakım Uygulamaları

 

 

Kırılan saçlarınıza kimyasal kozmetik ürünlerinden uzak durarak, evde kısa zamanda ve doğal ürünlerle hazırlayacağınız karışımlarla bakım yapabilirsiniz. Bu doğal uygulamalar ile saçınızın eski sağlığına kavuşmasını, canlanıp renklenmesini sağlayabilirsiniz. Saç bakımında en yararlı ürünlerden biri zeytinyağıdır.

 

Zeytinyağı

 

 

Zeytinyağının miktarını saçınızın uzunluğun, tüm saçınıza yeterli gelecek şekilde ayarlayınız. Zeytinyağının doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Zeytinyağını tüm saçınıza dipten uca doğru yedirerek uygulayınız. Saçınızda yarım saat kadar zeytinyağı ile bekletiniz. Sonra saçınızı ılık su ile iyice durulayınız. Düzenli kullandığınız taktir de saçınızın kaybettiği nemi yeniden kazandığını ve saçlarınızdaki kırıkların zamanla onarılarak geçtiğini fark edeceksiniz.

 

 

 

Zeytinyağı ve Yumurta Maskesi

 

 

Saç kırıklarınızı onarmak saçınızın eski doğallığını ve canlılığı kazanmak için uygulanabilecek diğer bir yöntemde zeytinyağı ve yumurta karışımıdır. Bu maske ile saçınız doğal bir güzelliğe kavuşacaktır. Cam bir kaseye 1 adet yumurta ve saçınızın uzunluğuna göre tüm saçınıza yetecek kadar düşündüğünüz zeytinyağını göz kararı ekleyiniz. Zeytinyağı ve yumurtayı iyice karıştırdıktan sonra saçınıza dipten uca doğru uygulayınız. Tüm saçınıza karışımı iyice yedirdikten sonra saçınıza bone yada poşet sarınız ve 45 dakikaya yakın bekletiniz. Süre dolduktan sonra ılık su ile saçınızdan durulayınız.  Bu maskeyi saçınıza haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı saçınızı nemlendirirken, yumurtada içeriğindeki proteinden kaynaklı saçınızdaki kırıkları onaracaktır. Bu maskeyi düzenli uyguladığınız taktirde saçınızdaki değişimi fark edeceksinizdir.

 

 

Biberiye Maskesi

 

Biberiye saçınızı besler ve sağlıkla ışıldamasını sağlar. Bu yüzden saç kırıkları tedavisinde hazırlanan maskelerin içeriğinde çokça tercih edilmektedir.

 

 

1 cam kâsede 1 yemek kaşığı havuç tohumu yağı, 1 yemek kaşığı biberiye yağı ve 1 yemek kaşığı limon suyunu iyice karıştırınız.Elde ettiğiniz karışımı saçınıza dipten uca şeklinde uygulayınız. Uygularken saçınıza sert davranmayınız, yumuşak bir şekilde masaj yaparak uygulayınız Maskeyi saçınızın uzunluğuna ve gürlüğüne göre ayarlayınız ve her kullanışta taze hazırlayınız. Her hafta bir kez uyguladıktan sonra saçınızın ışıltısının arttığını ve kırıklarınızın azaldığını fark edeceksiniz.

 

Saç kırıklarına iyi gelen serumlar

 

 

Evde hazırlayabileceğiniz maskelere ek olarak hazır bazı ürünlerde saçınızda oluşacak kırıkların geçmesi için kullanılabilir.Bunlardan bazıları;

 

  • Down Under Natural’s  Argan Oil saç bakım serumu
  • Kerastase Fibre-Architecte çift fazlı serum
  • Pantene kırık saç uçlarını onarıcı serum
  • Loreal Elseve yıpranma karşıtı maske

 

Bu ürünler saç ucunuzdaki çatallaşmaları geçirerek,pürüzsüz bir görüntü oluşturur. Yinede unutmamak gerekir ki saç uçunuzdaki kırıkları geçirmek için  en uygun yöntem kırıklarınızı kestirmenizdir.

 

Kırıkları onarabilmek için neler yapmalıyız?

 

Saçınızın düzenli olarak nemlendirmeye dikkat etmelisiniz. Nem dengesini korumanız saçınızın kırıklara karşı korunmasını sağlayacaktır.

 

Saçlarınızın kırıldıktan sonra değil, kırılmadan önce tedbir almalısınız. Duş sırasında nemlendirici kullanmalısınız ve haftalık saç bakımınızı ihmal etmemelisiniz.

 

Yazar: Tarih: 12 Haziran 2016 - 4:14:46 Kategori: Saç Bakımı Hakkında
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. semira diyor ki:

    zeytinyağı derken ?? bu evde kullandığımız değildir herhalde…. benım normalde likit keratin bakım setini kullanıyorum saçım kuru ve yıpranmış oldugu ıcın sürekli kırılıyor

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,