Cilt Bakımı Ve Güzellik
Saçkıran nedenleri , belirtileri ve tedavisi

SAÇKIRAN TEDAVİSİ

Saçkıran, özellikle erkeklerin saçlarında kendini gösteren ve görsel anlamda çok ciddi sıkıntıları beraberinde getiren bir rahatsızlıktır. Saçların ihtiyacı olan vitamini alamaması sonucu ortaya çıkar. Bu problem, çoğu zaman genetiklerden de bulaşabilen ciddi bir sorundur ve saçkıran tedavisi‘ne başlanması gerekir. Saç bakım uzmanları, bu konunun inceliklerine özellikle dikkat özen gösterilmesi konusunda çeşitli uyarılarda bulunmaktadırlar.

 

Saçkıran tedavisi ve bunun ile ilgili kullanılabilecek çeşitli bakım ilaçlarını sizler için inceledik.

Ayrıca SaçKıran Nedenleri ve Çeşitleri konumuza bakabilirsiniz.

 

Saçkıran Nasıl Oluşur

Saçların yaşayabileceği en kötü ve görsel anlamda en kötü sıkıntılardan birisi olarak bilinirler. Saçın yapısını olduğu gibi bozan ve kısım kısım dökülmeler sağlayan bir rahatsızlıktır. Uzmanlar, saç kıran hastalığının neden oluşabildiği konusunda henüz net olarak bir tez elde edememişlerdir. Bununla birlikte genellikle sinir ve strese dayalı olarak çıkabileceği bilinmektedir.

 

Ancak saçlarda bulunan bitlerin uzun süre içerisinde tespit edilememesi sonrasında saç kıran sorununun ortaya çıkabildiği de bilinmektedir. Saçların belli başlı bölgelerinde oluşabileceği gibi genelinde de kendini gösterebilmektedir. Bayanlarda oluşması, çok daha ciddi görüntü sorunlarını beraberinde getirmektedir.

 

Saçkıran Tedavisi

Bu problem ile ilgili tedavi süreçleri genel olarak uzmanlar tarafından konulan teşhis ve ilaçlar ile mümkündür. Uzun süreye yayılan tedavi süreçleri, genellikle belli bir iyileşme ile sonuçlanabilmektedir. Ancak uzmanlar, saç sıkıntısının bu şekilde ortaya çıkmasının ilerleyen süreçte yeniden tekrarlanması olasılığını da göz önünde bulundurmak zorundadır. Genel olarak saçların tedavi şekillerini inceleyelim.

 

 • Saç kıran tedavisi sürecinde doktor müdahalelerinden ziyade, ilaçlar büyük önem taşır.
 • Saçların ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayan ilaçlar sayesinde saç kıran problemi kısa sürede çözülebilir.
 • Saç kıran tedavisinin öncesinde tiroid testleri gerçekleştirilir. Bununla dolaylı olarak tedavi süreci belirlenir.
 • Saç dökülmesi problemi yaşayan insanlarda kıran’da görüldüğü takdirde tedavi süreci çok daha güç olacaktır. Bu nedenle doğru tedavi yöntemleri ve ilaçlar kullanılması gerekir.

 

Saçkıran İlaçları

Saçkıran tedavisi sürecinde ilaçların çok büyük etkisi vardır. Herhangi bir cerrahi operasyon gerçekleşme durumu söz konusu dahi olamaz. Bu nedenle faydalı ilaçlar kullanılmalıdır. Uzmanlar, saç kıran ilaçları konusunda çeşitli önerilerde bulunmaktadır. Bu ilaç önerilerini bir de biz araştırdık.

 

Topikal Kortikosteroidler: Saç derisine sürülerek uygulanan bir sıvı ilacıdır. Saç diplerine doğrudan nüfuz eder. Saç kıran için ve bakım yönünden önemli ilaç türleri arasındadır.

 

İntralezyonel Kortikosteroidler: İğne yöntemi ile saç diplerine enjekte edilen sıvı ilaç türlerindendir. Çok ince uçlu iğneler ile saç diplerine nüfuz edecek şekilde uygulanır ve kısa süre içerisinde sonuç gözlemlenmesi beklenir.

 

Sistemik Kortikosteroidler: Saç kıran problemi yaşayan insanların ağız ya da iğne yolu ile aldıkları ilaç türleridir. Kısa süreli kullanım gerektirir. Aksi takdirde çok ciddi problemleri beraberinde getirmesi muhtemeldir.

 

Yazar: Tarih: 24 Eylül 2013 - 10:00:25 Kategori: Saç Bakımı, Saç Problemleri
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. Tayfun diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar,

  Bende saçkıran hastalığı ile ilgili bilgilerimi sizinle paylaşmak istiyorum.Paylaşma amacım sadece sizlere yardımcı olmak başka hiçbir sebebi yok, inşallah sizlerde benim gibi şifa bulur ve bir Allah razı olsun der dua ederseniz bana yeter.

  Bir gün berberde saç traşı olurken berberim abi sakalında saçkıranmı var dedi baktım alt bölgede 2 yuvarlak küçükte olsa oluşmuştu açıkcası umursamadım, ya geçer birşey olmaz dedim. Ama geçmedi aksine yayılmaya başladı ve bende psikolojik olarak etkilenmeye başladım. Tedavi yöntemlerini araştırdım heryerden, sarımsak dediler kullandım fayda etmedi, bir doktora gittim psikilojik ilaç, losyon vb.. ilaçlar verdi bekledim geçer diye geçmedi, hoca var dediler ona gittim maalesef geçmedi, en son bir başka doktora gittim kortizon yapmam lazım ancak çok bölgede olduğu için yapamam dedi, deride çökme yapar buda sakalında çirkin bir görüntü oluşturur dedi, haplar losyon vb.. ilaçlar verdi ama nafile yine geçmedi ve iyice yayıldı nerdeyse sakalım alt kısımlar parça parça bölgelerde tamamen döküldü. Ümidim kalmamıştı diyordum ya saçıma çıkarsa ne yaparım perukmu taksam yoksa protez saçmı neler neler düşündüm. İşim gereği satış pazarlama yaptığımdan insanlarla görüşmelerimde ister istemez bakıyorlardı suratıma kimi elimi sıkmaya bile çekiniyordu ve psikolojik olarak her ne kadar umursamasamda artık iyiden iyiye yayılım olurdu.

  Tüm bu ümitsiz günlerimde bir doktor geldi aklıma daha önce kızımı götürmüştüm ancak çalıştıgı özel hastaneden ayrılınca cep telefonunu bulamadım. Hastaneyi aradığımda Almanya’ ya gitti demişlerdi. Aradım aradım bulamadım telini sonra rica ile bir şekilde cebini buldum. Bu dermatoloji doktoru İzmir’ de Nezih Serim isimli bir doktordur. Kendisi yaşlı olmasına rağmen dermatoloji konusunda uzmandır. Aradım kendisini sadece cumartesi muayane yaptığını 11:30 gibi gelmemi istediğini söyledi. Gittim muayene etti ve iğne yapacağım dedi bende hocam iğne deride çöküntü yapıyormuş problem olmasın dedim kendisi hiçbirşey olmaz 1000′ lerce bu şekilde hastayı tedavi ettim ve hepsinin sakalı saçı çıktı. Kendisi direk kortizonu yapmıyor onu başka ilaçlarda da karıştırıp yapıyor. Yanında 2 çeşit vitamin ve sakalımı saçımı yıkama için sıvı sabun gibi birşey verdi sonra 2 hafta sonra gel dedi, kullandım çok birşey göremedim ufakdan ufakdan birşeyler vardı ama tam çıkmıyordu, 2 hafta sonra gittim bir iğne daha yaptı o bölgelere. İkinci iğne sonrası baktım sakallarım artık çıkmaya başlamıştı. Geçen hafta 3. kez gitti bazı çıkmayan yada az çıkan bölgelerde iğne yaptı ve onlarda şimdi artık yavaş yavaş çıkıyor ve yakında Allahın izniyle tamamen kapanacak İnşallah. Sakalımın hiçbir bölgesinde de çökme yada bir tahrişde olmadı.

  Benden size tavsiye kesinlikle doktora gidin, boşuna zaman kaybetmeyin ve sağlığınızdan olmayın. Benim daha önce aklıma gelseydi bu doktor bu kadar uzun sürmezdi herhalde ama geç olsun güç olmasın.

  Doktorumun adı Nezih Serim, İzmirde Kemeraltında 3.beyler sokağında muayanehanesi var ve sadece cumartesi günleri muayane yapıyor. Ücreti öyle diğer özel bakan doktorlar gibi fazla dedil gayet uygun.

  Adres ve telefon isteyen arkadaşlar olursa bana mail atabilirler. Yanlış anlamayın ben bunu sadece bu dertten muzdarip olan kişilere faydalı olmak için yapıyorum yoksa başka hiçbir çıkarım veya amacım yoktur.

  Herkese acil şifalar diliyorum.

  • servet diyor ki:

   tayfun bey iyi günler çok sevdiğiğm bir hocamın kızı şubat 2015 te bir saçları bir buçuk ay içerisinde döküldü. Doktorlar saçkıran olduğunu söyledi lütfn tedavi hakkında bize yardımcı olabilir misiniz.

   • Denis Kara diyor ki:

    Konumuzda bahsettiğimiz “Topikal Kortikosteroidler, İntralezyonel Kortikosteroidler, Sistemik Kortikosteroidler” yöntemlerinden birini tercih ederek hastalıkla mücade etmeniz mümkün Servet Bey.

 2. MÜSLÜM diyor ki:

  15 YAŞIMDAYIM 4 SENE SAÇKIRAN ÇIKTI SAMIRSAK SÜRDÜM İLEŞMEDİ TEDAVİSİ NEDİR ALA AŞKINA DELİ OLUYUM EVDEN ÇIKAMIYORUM DEVİSİ NEDİR ALA AŞKINA

  • Cilt Bakımı diyor ki:

   sarımsak tek bir seferde etkisini göstermez. uzun bir zaman uygulamalısınız mutlaka etkisini görürsünüz.sürerken sarımsağı 4 – 5 dakika boyunca sürmeye özen gösterin sürdüğünüz bölgenin kan dolaşımı hızlanmalı.

 3. sevgi diyor ki:

  merhaba,
  eşimde de saç kıran problemi var ensesine yakın yerde. sarımsak tedavisi uygulayalım diyoruz ama ne şekilde sürülmesi kaç günde bir vs. uygun olur yardımcı olursanız seviniriz ya da uygulayabilicemiz farklı bir yöntem var mı

 4. mehmet diyor ki:

  İstanbul dan ulaşan olursa elimde olan malzemeyi ücretsiz veririm deneyip görürsünüz yıllardanberi denenmiş bir çözümdür. Dediğim gibi para istemiyorum. Çünkü bende bir dertten dolayı çok para kaptırdım sizleri çok iyi anlıyorum. Selamlar sm.mhmt@hotmail.com dan yazarsanız konuşuruz.

 5. serdar diyor ki:

  merhaba sac kıran hastalıgını bende gecirdim 2 yıl cözüm ardım sonucuna ulasdım nihayetinde sac kıran olan arkadslar arayın yardımcı olabilrim 05307005863
  DİKKAT!!!
  3 yılı gecmiş ise tavsiye edebilecegim bişey yokdur bosuna aramasınlar

 6. ismail diyor ki:

  Tıbbi bitkiler teknikeriyim.
  Dünyada kabul görmüş bitki ekstraktları ile yapılan bir karışım ile saçkıran hastalığını geçirmek mümkün. Aslında sarımsakta bu konuda iddialı ancak bu şifalı bitkinin kokusunun rahatsızlık vermesi nedeniyle ve saçkıranın bazı tiplerini tedavi etmediğinden dolayı başka çözümlere de başvurmak gerekebiliyor. Bunu kendim denedim ve gördüm. Sarımsaktan fayda göremedim. Tabi ki kokusu da vazgeçmemde etkili oldu.
  Bitki ekstraktlarını doğal krem formülüm ile biraraya getirdim. Bazen yanımda taşıdım günde 2-3 defa sürdüm. 1- 1,5 ay gibi bir sürede ilk çıkışlar başladı. İleride fotograflarıyla paylaşacağım.Gerçekten insanı moralini bozan bir rahatsızlıkmış. Hastalık Otoimmüne sistemden kaynaklanıyor. Bunun düzeltilmesi için bağışıklık siteminin doğru cevabı vermesi gerekiyor. Bu karışım gerçekten tedavi ediyor. Kortizonlu kremleri uzun süre kullanmak doğru değil, şahsen karşıyım. Ben hayati bir tehlike olmadığı müddetçe hep doğal çözümden yanayım. Sirke ruhunun da diğer yöntemler yanıt vermez ise sona bırakılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kıl köklerini yakma ihitimali var. İsteyenlere hazırladığım kremi gönderebilirim.
  0 532 5415666

 7. ismail d. diyor ki:

  arkadaşlar ne yaparsan yap 4 yıl boyunca bu hastalıkla uğraştım tıpda caresi yok yok yok gitmediğim doktor kalmadı en son kütahyadan kendisi eczacı abiden bi ilac aldım kendisi yapıyor bu ilacı. allahıma şükürler olsun o ilacı bir kere kullandım kavamda en az 4 tane 1 tl büyklühünde yer vardı bir kere kullandım bidahada kullanmadım saclarım cıktı acılan yerler kapandı en son bi arkadaşim oldu yüzünde yemin ediyorum arkadsın yüzünde en ufak bir şey kalmadı bu hastalık gercekten cok kötü allah herkesin yardımcısı olsun ilacı almak istiyenler beni arasın ilacı satan amcaya yönlendiririm bu işte ticaret valanda yok kimse yanlış anlamasın sadece yardımcı olmak istiyorum kendimde assubayım kocaelide göref yapıyorum 0554 6135635
  İsim

 8. mehmet diyor ki:

  Arkadaşlar benimde gezmediğim doktor , göstermediğim üniler ve küp şekerle kanatıp sarımsak sürmak veya sirke , tuz bunlar boşuna ve zaman geçtikçe ilerlemesi tehlikeli bir hastalıktır. Bende 1 tane varken 4 tane oldu bu süre kaybımda. İnternette yok kesin çözüm garanti ediyoruz şampuan veya kremlere inanmayın benim bu konuda ağzım çok yandı çok paralarım gitti.. Vereceğim leonardo bey sizinle birlikte eczaneye gidip özel karışım ve merhemiyle sizlere teslim ediyor ve garantisinide veriyor.

  Saç kıran şikayeti olanlar leonardo beyi aramalarını tevsiye ederim 3 haftada geçiyor ve garanti vermektedir. Kesinlikle sarımsak sürmeyeniz cilt derinize zarar verip , Kıl köklerini kaybedebilirsiniz. leoemlak@hotmail com mail veya 0538 667 33 79 numarasından ulasabılırsınız.

  Allah acil şifalar versin..

  • Cilt diyor ki:

   Mehmet bey bu konuda yanılıyor olabilirsiniz şayet benim kardeşimin başına bu gibi durum geldiğinde sarımsakla tedavi etmiştik.

Etiketler:
Etiketler:, ,