Cilt Bakımı Ve Güzellik
sac-kinasi-cesitleri

Çok eski zamanlardan günümüze popülerliğini yitirmeden gelebilmiş olan kına, özellikle Hint kınası olarak hayatımızın bir kaç alanında doğal bir malzeme olarak yer alabilmektedir.

Kınanın ilk ortaya çıktığı süreçlerde çölde yaşayan bireyler tarafından kullanıldığı bilinmekte, çölde serinlemek adına bu ürünleri vücutlarına sürdükleri konuşulmaktadır. Hala günümüzde dahi aynı teknik çöl bölgelerinde kullanılmaya devam etmektedir.

sac-kinasi-uygulamasi

Kökeni kuzey doğu Afrika olan kına bitkisi, zaman içerisinde Mısır, Afrika geneli, İran, Hindistan, Arabistan ve Sri Lanka’da da çok yaygın olarak görülmeye başlanmıştır. Fiziki olan dikenli bir bitki olan bu ürünün çiçekleri de bulunmaktadır ve bu çiçekler genel yapıda beyaz renklidir.

Kına normal şartlarda vücudumuzda bazı yaralara doğal bir ilaç olarak kullanılmasının, ağrıları geçirme etkisinden faydalanılmasının ya da ateşten dolayı oluşan yanıkları iyileştirme etkisinden faydalanılmasının yanında aynı zamanda doğal bir saç boyası şeklinde de çok sık kullanılabilmektedir.

sac-kinasi-renkleri

Özellikle hassas bir saç yapısına sahip olan, kimyasal boyalara karşı alerjisi olan kadınların daha çok tercih ettikleri saç kınası; doğal yapıda olması özelliği ile öncesinde daha küçük beldelerle yaygınken artık dünya genelinde metropollerde de sık sık kullanılan saç boyama ürünü niteliğine kavuşmuştur.

Hint kınasının en çekici özelliklerinden biri, kimyasal katkılı saç boyalarına göre saçlarda daha uzun süre kalıcı özelliği bulunmasıdır. Bununla birlikte içeriğinde kimyasal bir ürün bulunmadığından saçlara uygulandığında herhangi bir yıpratıcı özellik yaratmamasıdır.

sac-kinasinin-dogal-durusu

Ayrıca saç kınası renkleri de istenilen çeşitlilikte mevcut olduğundan her renk saça sahip kadın istediği rengi yaratabilmek adına kınadan yararlanabilmekte, kimyasal boyaların yarattığı renk etkisini kınayla da elde edebilmektedir.

Kına ile saç boyama renkleri ister kumral saç kınası olarak tercih edilebilmekte, ister turuncu renk saçlar edilebilmekte istenirse de kızıl renk saçlar elde edilebilmektedir.

saclarda-kina

Saç kınası hazırlanma tarifi

 • Malzeme listesi

Bir çay kaşığı miktarında demlenmiş haldeki yeşil çay

Altı yemek kaşığı miktarında kına

Bir tatlı kaşığı miktarında zerdeçal

Bir yemek kaşığı miktarında doğal sızma zeytinyağı

kadinlarin-sacina-kina-surmesi

 • Hazırlanışı

Sayılan bütün malzemeleri bir kabın içerisine boşalttıktan sonra bir yandan su ekleyip bir yandan karıştırmaya devam ederek boya kıvamına ulaşıldıktan sonra su eklemeyi durdurmak gereklidir. İçerisine attığınız kınayı aktarlardan istediğiniz saç rengine uygun olacak şekilde almaya özen göstermeniz ve yanlış rengi seçmemenizde fayda bulunmaktadır.

Malzemeyi hazırladıktan sonra diplerden köklere bir boya fırçasıyla saç kınasını tüm saçlarınıza sürdükten sonra, en az 30 dakika olacak şekilde en fazla da 45 dakika olacak şekilde saçınızda bu malzemeyi bekletmeniz gerekmektedir.

kinali-saclarin-guzelligi

Daha sonrasında vakit dolduğunda saçlarınızı sıcak suyla değil soğuk suyla yıkamanız önerilmektedir. Ayrıca istediğiniz renge göre bu karışımın içerisine limon suyu da ilave etmeniz dahilinde saçlarınızdaki renk aynı oranda daha açık tonlarda olacaktır.

Bununla birlikte kınayla saç boyama işlemlerinde kınanın boya bırakıcı etkisi göz önünde bulundurularak, boya yapılırken mutlaka ellerinize koruyucu eldiven takmanız tavsiye edilmektedir.

kinayla-boyanmis-sac

Saç kınasının faydaları

 • Kına sürülen saçlarda eğer kepek problemi varsa bu problemin çözülmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kına sayesinde saçlardaki yağlanma problemi yok edilebilmektedir.
 • Saç kınası saçları kökten uca besleyerek canlanmalarına yardımcı olur.

sac-kinasinin-faydalari

 • Kınanın saçları dış etkenlerden koruyabilme özelliği bulunmaktadır.
 • Kınayla boyanan saçlar daha hacimli bir görüntüye kavuşabilmektedir.
 • Beyaz renkteki saçları doğal yollarla kapatma imkanı sağlar.
 • Saç derisinde egzama ya da mantar gibi hastalıklar varsa bu hastalıkların yok edilmesinde etkilidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. Sudenaz diyor ki:

  Gerçekten çok güzel bir konuya, çok güzel bir şekilde değinmişsiniz. Emeğinize sağlık

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız