Cilt Bakımı Ve Güzellik
Saç dökülmesi için, saç uzaması için yenilmesi gereken gıdalar.

SAÇ İÇİN NE YEMELİ

Saç için ne yemeli? Saçların uzaması, dökülmemesi ve kırılmalara karşı dayanıklı hale gelmesi için alınan besinler özenle seçilmelidir. Diyet programı uygulayanlar için seçecekleri besinlerde saçların sağlığı da düşünülerek uygun bir liste hazırlanmalıdır.

Saç Dökülmemesi İçin Ne Yenmeli

Yeşil Yapraklı Sebze

Demir açısından önemli bir değere sahip olan yeşil yapraklı sebzeler saç dökülmelerini engeller. Demir eksikliği diğer anlamıyla kansızlık demektir. Kansızlık saçlarda dökülmeye ve yıpranmaya neden olur. Özelliklede çocuklarda, kadınlarda ve ergenlerde yeşil yapraklı sebze tüketilmine özen gösterilmelidir.

Meyveler

C vitamini yönünden yüksek değere sahip meyveler tüketilerek vücuda antioksidan sağlanmalıdır. Antioksidanlar vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi aynı zamanda saçların dökülmesini engeller. Portakal, karpuz ve çilek gibi meyveler antioksidan bakımından zengindir.

Kuruyemişler

Fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişler E vitamini yönünden zengin olup saç dökülmesini engelleyen kuruyemişlerin başında yer almaktadır.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği omega 6 asitleri yönünden zengin içeriğe sahiptir. İçinde protein, demir ve çinko barındırır. Saçların dökülmesini engelleyerek kırılmalara karşı direnç sağlar. Gün içinde bir avuç kadar kabak çekirdeği tüketilebilir.

Deniz Mahsulleri

Midye, balık ve karides gibi deniz ürünlerinin içinde bol miktarda çinko bulunur. Çinko eksikliği saçlarda dökülmeye neden olur. Deniz ürünleriyle gerekli olan çinko ihtiyacı giderilebilir.

Fasulye

Fasulye protein yönünden oldukça faydalı olan bir besindir. Protein ihtiyacı fasulyeden sağlanarak saçların dökülmesi engellenebilir.

Saç Uzaması İçin Ne Yenmeli

Bezelye

Saç uzamasını hızlandıran sebzelerden biri olan bezelye B vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. Düzenli olarak haftada bir defa tüketildiğinde saçlar daha hızlı uzar.

Brokoli

Brokoli içinde yer alan faydalı vitamin ve mineraller saçların hızlı şekilde uzamasını sağlar. Ayrıca saç derisi sağlığı içinde faydalı bir gıda türüdür.

Somon

Saçların hızla uzamasını sağlayan somon omega 3 yağ asitleri içererek saçların köklerine etki eder. Saçların yağ dengesini ayarlayarak uzamalarına katkı sağlar.

Karnabahar

Selenyum yönünden zengin olan karnabahar saçların uzamasına yardım ettiği gibi aynı anda daha parlak ve yumuşak saçlara kavuşmanızı sağlar. Selenyum turptan ve brokoliden de sağlanabilir.

Kümes Hayvanları

Tavuk da bulunan bakır ve çinko miktarı saçların uzamasına katkı sağlar. İçerisinde yer alan faydalı mineraller sayesinde kümes hayvanlarının saçları uzatmaya etkisi büyüktür.

Süt ve Süt Ürünleri

B vitaminin en çok bulunduğu besin kaynaklarından biride süt ve süt ürünleridir. B vitamini saçların sağlıklı gelişmesinde önemli bir rol oynar. Yumurta, yoğurt gibi besinler B vitamini bakımından zengindir.

Gür Saçlar İçin Ne Yemeli

Sakatatlar

Karaciğer ve böbrek gibi sakatat türü besinler saçların gürleşmesini sağlayarak saç olmayan bölgelerde ufak saçlar çıkmasını sağlarlar. İçlerinde bol miktarda B12 vitamini bulundururlar.

 

Mısır

Folik asit içeren yapısı ile mısır saçların gürleşmesini sağlayarak daha hacimli saçlara merhaba demenizi sağlar. Mercimekte mısır gibi içinde folik asit barındıran besinler arasında yer almaktadır.

Lahana

Lahana sebzesi ihtiva ettiği bakır sayesinde saçların dolgun görünüme kavuşarak daha gür görünmesini sağlar. Gür saçlar için bakır içeren bir diğer sebze türü de karnabahardır.

Ceviz

Çinko ve protein ihtiyacınızı gerekli miktarda karşılamaya yarayan ceviz kuruyemişler arasında saçlara bakım sağlayan en önemli besin maddesidir. Cevizin içinde bulunan protein ile saçlar gürleşir ve canlı hale gelir.

Soğan

Soğan içinde bulunan mineraller saçların sağlıklı bir şekilde uzayarak gürleşmesini sağlarlar. Selenyum sayesinde saçlarınız daha dolgun ve parlak hale gelir. Soğan salatalarda veya yemekler içerisinde birçok şekilde tüketilebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız