Cilt Bakımı Ve Güzellik
Saç için kullanılan en iyi bitkisel yağlar.

Saç için Bitkisel Yağlar

Saç için kullanılan bitkisel yağlar, saç sağlığını korur, saçlara parlaklık ve canlılık verir. Fakat her bitkisel yağ saçlara uygulanmaz ve faydası yoktur. Bazı yağlarda saç derisine zarar vereceği için tek başına saçlara uygulanmaz bazı temel yağlarla inceltilerek kullanılır. Saçlara faydalı olan bitkisel yağlar nelermiş öğrenelim.

 

Saç için Kullanılan En iyi Bitkisel Yağlar

Saç uçlarında oluşan kırıkları onarmak, kırılmalarını önlemek, kuru olan saç derisini nemlendirmek, saçların uzamasına yardımcı olmak ve saçlara oksijen gitmesini sağlamak için aşağıdaki verdiğimiz bitkisel yağları ve konu sonundaki bitkisel yağ karışımını kullanabilirsiniz.

 

Saç için Biberiye Yağı

  • Birçok şampuan üreten markada biberiye yağını görürsünüz. Biberiye yağı saçların sağlıklı uzamasını sağlar ve içeriğinde bulunan foliküller sayesinde saçların beslenip daha canlı görünmesinde etkilidir.

Kullanımı: Bir çay kaşığı biberiye yağını 1 çay kaşığı su ile inceltip saçlarınıza sürün, saçlarınızı bone ile kapatıp 1 saat bekletin ardından bitkisel bir şampuanla saçlarınızı durulayın. Biberiye yağını haftada 1 kullanabilirsiniz.

 

Saç için Zeytinyağı

  • Zeytinyağının saçlara olan etkisini bilmeyenimiz yoktur. Eskiden beri saçlara tek başına uygulanabilen ve etkisi oldukça yüksek bir yağdır. Saç tellerini kalınlaştırır, saç derisini besler ve saçların dökülmesini önler. Tek başına bile kullanıldığında mucizevi etkileri vardır.

Kullanımı: Zeytin yağını inceltmeden direk saçlarınıza uygulayabileceğiniz gibi, 1 yemek kaşığı zeytin yağı içerisine 2-3 damla çam terebentin ve biberiye yağı ekleyerek de kullanabilirsiniz. Zeytin yağı biberiye yağının aksine saçlarda 3-4 saat kalabilir ve haftada 3 kez kullanılabilir, uygulama sonrası saçlarınızı doğal zeytin yağlı sabunla yıkamanız daha faydalı olur.

 

Saç için Jojoba Yağı Ve Kullanımı

  • Jojoba yağı saç derisinde bulunan artıkların, fazla biriken yağ tabakasının ve ölü hücrelerin hızlıca saç derisinden ayrışmasını sağlar. Saç derisinin en büyük problemi olan kuruluk jojoba yağı ile giderilir ve saçların hızlı uzamasında etkilidir.

Kullanımı: Biberiye yağı için yazdığım kullanım şekli bu yağ içinde geçerlidir.

 

Saçlar için Lavanta Yağı Ve Kullanımı

Birçok bitki uzmanının saç dökülme küründe tavsiye ettiği yağlardan biridir. Saç derisine diğer yağlarla karıştırılarak uygulanabilen lavanta yağı saç köklerini güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırır.

Kullanımı: Zeytinyağı ile aynı şekilde kullanabilirsiniz.

 

Saçlar için Hindistan Cevizi Yağı

Saç köklerinin kuruluğunu azaltmada tavsiye edilen yegane yağlardan biridir. Kepek sorunu yaşayan, saç kuruluğundan şikayet eden kişiler Hindistan yağı ile hazırlanmış karışımları uygulayabilirler. Saçların aynı zamanda doğal bir şekilde parlamasını sağlar.

 

Saçların için Kekik Yağı

Kekik yağı saç derisinin temizlenmesine yardımcı olarak saç köklerinin nefes almasını sağlar. Saçların sağlıkla parlamasına yardımcı olur ve saçlarını ipeksi bir şekilde yumuşatır.

 

Bitkisel Yağlar İle Saç Bakım Maskesi

  • Üzüm çekirdeği yağı ( 4 çay kaşığı )
  • Lavanta yağı ( 3 damla )
  • Biberiye yağı ( 2 damla )
  • Kekik yağı ( 2 damla )
  • Jojoba yağı ( yarım çay kaşığı )

Hazırlanışı: Yağları verilen ölçülerde cam bir kasede karıştırıp saç köklerinizden başlayarak tüm saça yedirin. Saçlarınızı sarın ve 2 – 3 saat bu şekilde bekletip saçlarınızı temizleyin. Haftada en az 1 kere en fazla 3 kere uygulayabilirsiniz.

 

Yazar: Tarih: 25 Aralık 2014 - 6:30:11 Kategori: Saç Bakımı, Saç Bakımı Hakkında
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, ,