Cilt Bakımı Ve Güzellik
Saç gürleştiren bitkiler

Saç Gürleştirme

Saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler, doğal saç gürleştirme kürleri ve maskeleri yardımıyla seyrelmiş saçlarını eski gür haline döndürebilirler. Saç dökülmesi problemi çeşitli faktörler nedeniyle gerçekleşebilir. Dış faktörler ve beslenme nedeniyle gerçekleşen saç dökülmelerinin telafisi daha kolayken, genetik faktörler nedeniyle meydana gelen saç dökülmesi probleminin giderilmesi daha zordur.

Saçların Gürleşmesi İçin Öneriler

Yıpranmış saçları tararken nemli şekilde taramak saçların daha fazla yıpranmasının önüne geçer. Saçları ısı veren şekillendiricilerden bir süre uzak tutmak ve bir süre saç boyaması uygulatmamak saçlarınızın toparlanmasına yardımcı olabilir. İnce saç tellerinin kırılması ve kopması daha kolaydır. Bu sebeple saç tellerinizi kalınlaştırmak için uygun bakım yöntemlerini tercih etmelisiniz.

Cansız ve sağlıksız duran saçlar, aşağıda sizlerle paylaştığımız bakım kürleri yardımıyla sağlığına kavuşacak ve daha hızlı uzayacaktır. Saçların ve saç köklerinin sağlıklı olması halinde saçlar daima daha hızlı uzayacaktır. Bazı genetik faktörler ve hastalıklar nedeniyle saçların cansızlaşması ve dökülmesi, doğal bakım kürleriyle düzeltilemez. Bu tür saçlara profesyonel müdahale şarttır.

Saçlarınızın sağlıklı olmasını sağlamak için günlük olarak yıkamalı ve kirden arındırmalısınız. Saçlarınızı yıkarken saç köklerine zarar vermemek adına nazik hareketler yapmalı ve uzun süre duşun altında durmamalısınız. Duşta uzun süre vakit geçirmek cildiniz içinde zararlıdır. Duşun altında en fazla 10 dakika kalmayı alışkanlık haline getirmek hem saçlarınız, hem de cildiniz için yararlı olacaktır.

Karanfil İle Saç Gürleştirme

Az miktarda kurumuş karanfil suda kaynatıldıktan sonra süzülmeli ve ılıdıktan sonra suyuyla saçlarınızı yıkamalısınız. Başınızdan aşağıya döktüğünüz kurumuş karanfil suyu 1 saat kadar saçlarınızda kaldıktan sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz. Karanfil bitkisi saç tellerinin kalınlaşmasını sağlayacak ve dolgun saçlara sahip olacaksınız.

Isırgan Otu İle Saç Gürleştirme

Isırgan otu saçların bakımında sıkça kullanılan bir bitkidir. Saçların onarılmasını sağlayan ısırgan otu, daha gür ve kalın saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Isırgan otu sıcak suda demlenir ve ılıdıktan sonra saçlara sürülür. 1 saat kadar saçta kalan kür, daha sonra su yardımıyla temizlenir. Haftada 2 kez tekrarlayarak saçlarınızın sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olur.

Sarımsak İle Saç Gürleştirme

Sarımsağın saçlar üzerindeki etkisi çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Saçların canlanmasını ve gürleşmesini sağlayan sarımsak, kısa süre içinde etkilerini gösterecektir. 3 diş sarımsağı ezerek saç köklerine sürün ve 1 saat bekletip yıkayın. Sarımsak, saç köklerinizi uyaracak ve yeni çıkan saçlarınızın daha kalın ve canlı olmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. ebru demirel diyor ki:

  ısırgan otu kuru mu olacak yoksa yeşilken mi ?

 2. Bircan diyor ki:

  Mrba acaba bir hafta sarımaak bir hafta karanfil bir hafta da ısırgan denesek ne olur yada iki günde bir bi tanesini yapsam olurmu yani tam olarak nasıl kullanacam bir haftada 3 ününde iki gün arayla yapsam olurmu bana yardımcı olurmusunuz uzum gür saçlarımı sarı saç aşkı uğruna kaybettim ve çok çok üzülüyorum ???

  • Nurhan diyor ki:

   Bir tanesini tercih edip 2 ay boyunca düzenli olarak uygulamalısınız.

 3. Adil diyor ki:

  Karanfil ile ısırgan beraber kullanırsak daha mi etkili olur acaba

  • Nurhan diyor ki:

   Her ikisi de saçlar için faydalı ancak aynı gün ikisini birden uygulamaktan kaçının.

 4. busra diyor ki:

  Sarimsak la sac guclestirmek için her banyoda mi yapicaz yoksa haftada bir falan mi

  • Aysu Yılmaz diyor ki:

   Haftada 2 banyo sonrası uygulamanız yeterli.

 5. elif diyor ki:

  karanfil için kaç litre su kullanıyoruz

  • mualla diyor ki:

   Ben karanfili denedim. Hiç koku yapmıyor aksine ilk başlarda güzel bile kokuyordu. Ancak ben kuru karanfili bir kavanoz suyun içerisinde karanlıkta bekleterek yaptım. Bi işe yaramadı diye neredeyse kalçama kadar olan saçlarımı omuz hizasında kesrim gürleşir diye. Bu sefer kaynatarak deneyeceğim. Kantaronu denemenizi öneririm. Ayrıca dökülen baya- saçlar için samırsağı surun ikiye kesip. Suyu değsin teni şaçlar çıkar hadi bakalım bende deneyeceğim :D

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız