Saç Ekiminin Zararları

Saç Ekimi Zararları: Saç ekiminin zararlarını maddeler halinde inceliyor, tüm merak edilen sorulara yanıt veriyoruz. Saç ekiminin bir takım zararları bulunmaktadır ancak bu zararlar ömür boyu kalıcı zararlar değildir. Bu zamana kadar saç ekimi yaptırmış olan hastalarda, hastanın yaşamını etkileyecek, sağlığını ciddi tehlikeye sokacak zararlı etkenlerine rastlanmamıştır.

Saç ekimi zararları geçicidir ve hastaların saç ekimi sonrasında yaşadıkları zararları çok fazla önemsememesi, geçici olduğunu bilmesi gerekir. Saç ekiminin zararlarına gelin hep birlikte göz atalım.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgilere Saç ekimi konumuzdan ulaşabileceğimiz gibi, saç ekimi nerede yaptırılır sorusuna da, Saç ekimi merkezleri makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Saç Ekiminin Zararları Nelerdir?

1- Saç ekimi sonrasında ortaya çıkan sorunlardan bir tanesi, vücutta alerjik reaksiyonlara rastlanmasıdır. Alerjik reaksiyonlardan en çok kaşıntı problemi kendini göstermektedir. Saç ekiminin geçici zararlarından biri olan kaşıntı, kısa süre sonra yavaş yavaş azalacak ve tamamen ortadan kalkacaktır.

2- Saç ekiminden sonra görülebilecek olan zararlardan bir tanesi de, ağrılardır. İşlem sonrası ortaya çıkan ağrılar, doktor tavsiyesi ile kullanılacak olan ilaçlarla hafifletilir. Ağrılar en fazla 10 gün sürmektedir. 10 gün sonra ortadan kaybolurlar.

3- Ödem oluşması da, saç ekiminin zararlarından bir tanesidir. Kafa derisinde ortaya çıkan ödemler, uzun süre kalıcı olmayan bir başka sorundur. Şişlikle birlikte meydana gelen ödemeler hakkında uzmanınızdan detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

4- Uygulama alanında kanama gibi durumlar ortaya çıkabilir. Elinizle baş bölgesini kaşımak ve temas etmek o bölgeyi kanatmanıza neden olabilir. Buda ciddi bir şekilde enfeksiyon kapmanıza neden olur.

5- Anestezi yöntemi ile yapılan bir işlem olduğu için saç ekimi öncesi ve saç ekimi sonrasında kalıcı tahribatlar oluşturması mümkündür. Fakat bu durum işlem öncesinde doktorla görüşülerek ortadan kaldırılabilir. Bilinçli bir hasta doktorun tedavi sonrası tutumunu yönlendirebilir.

6- Doktorun saç ekimi işleminde yeterli tecrübeye sahip olmaması da, saç ekiminden sonra ortaya çıkabilecek problemlerin görülme riskini artırır. Saç ekimi yaptıracak olanlar mutlaka uzmanını iyice araştırmalı ve seçmelidir. Hastanın hayatını riske atabilecek zararlı etkiler, uzman olmayan kişiler tarafından yapılan saç ekimi uygulamasında görülür.

SAÇ EKİMİ RİSKLERİ

Saç ekimi uygulamasında saç derisinde işlem yapıldığı için birkaç çeşit risk görülme olasılığı bulunmaktadır. Saç ekimi ciddi bir uygulamadır ve bu durum göz önünde bulundurularak hem öncesinde hem de sonrasında birkaç adıma dikkat etmek gerekir. Özellikle de saç derisinde görülebilecek enfeksiyon riskine karşı hastalar saç derisini temiz tutmalıdır.

Saç Ekiminin Riskleri

1- Saç ekimi riskleri arasında en sık rastlananı, enfeksiyon problemidir. İşlem bölgesinde yaralar meydana geliyorsa, enfeksiyon kapıldığını gösterir. Saç ekimi riskleri arasında çok büyük önem arz eden bu yaralar dikkate alınmalı ve saç ekimi yaptırırken dalında uzman bir doktor tercih edilmelidir. Kafa derisinde geçmeyen yaralar ve ağrıların nedeni enfeksiyon oluşumudur.

2- Saçların yönü ters tarafa doğru ekildiğinde oluşacak şekil bozuklukları da bu risklerden biridir. Saçlar taradığınız yönden daha farklı yönlerde çıkıyorsa; işlem hatası yapılmıştır. Saç ekim risklerinden olan hatalı ekim görüntü olarak hoş durmaz.

3- Saç ekimi yapılan bölgede uyuşmalar görülür. Bu uyuşmada saç ekimi risklerindendir. Eğer uyuşmalar kalıcı hale gelmiş ise, hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışın.

4- Saç ekimi yaptırılacak olan merkezin hijyenik olmasına da dikkat edilmelidir. Aksi durumda enfeksiyon ve benzeri sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle de saç ekiminde kullanılan aletlerin streril olması çok önemlidir. Çünkü genellikle bu aletlerden mikrop kapma olasılığı yüksektir. Uygun koşullarda temizlik kurallarına uyulması hayatınızı riske atmaz. Aksi söz konusu olduğunda kandan geçen hastalıklara bile yakalanabilirsiniz.

5- Doktorunuza saç ekimi öncesi kullandığınız ilaçlar hakkında da bilgi verin. Bazı ilaçlar saç ekimi esnasında kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilir, hayatınızı riske atabilir. Hipertansiyon ve kalp hastalıklarında kullanılan ilaçlardan doğacak riskleri sıfıra indirmek için uzmanınızla detaylı bir görüşme yapın.

6- Saç ekimi sonrası ekim yapılan bölgede yeni saçların çıkmaması da, hastaya yanlış uygulamadan kaynaklı risk doğurur. Dalında uzman olan bir doktora işlemi yaptırmanız bu yüzden de çok önemlidir. Hayatınızı riske atmamak için böyle sorunların önüne geçmek adına uzmanınızı iyi seçin. Eğer işlem sonrasında ekim bölgesinde saç çıkmamışsa hemen uzmanınızı arayın ve gerekli sorunlarını yöneltin.

7- Saç ekimi işlemi sonrası saçları yıkamak da, risk oluşturur. Saç ekimi sonrası saçınızı ne zaman yıkayacağınızı doktorunuzla görüşün. Ekimden sonra hemen saçları yıkamak sizden kaynaklı sorunlar doğurur. Uzmanınızın tavsiye ettiği şekilde ve aralıklarla saç ekimi sonrası temizliğinizi yapabilirsiniz.

SAÇ EKİMİNİN YAN ETKİLERİ

1- Saç ekimi işlemesi esnasında hastaya lokal anestezi uygulanır ya da alerji riski bulunmuyorsa genel anestezi uygulanır. Anesteziye bağlı olarak saç ekimi sonrasında hastalarda halsizlik ve uyuşukluk gibi yan etkiler görülmektedir.

2- Kanama ve aşırı kaşıntı gibi yan etkilerde görülmektedir. Saç ekiminin en sık rastlanan yan etkilerinden olan kanama ve kaşıntı, kısa bir süre sonra geçer. Geçmediği durumlarda doktorunuzla görüşmelisiniz.

3- Saç ekimi işleminden sonra ekim bölgesinde enfeksiyon sorunu meydana gelmişse, dermataloga görünmelisiniz. Enfeksiyon ciddi bir yan etkidir ve mutlaka tedavi edilmelidir.

4- Şişlik(ödem) oluşumu da saç ekimi yan etkileri arasında görülebilecek bir problemdir. Eğer ödem bölgesine dokunulduğu zaman acı veya ağrı ortaya çıkmıyorsa, endişeye kapılmaya gerek yoktur. Ancak aksi durumu söz konusu ise derhal uzmanınızı armalı ve kontrole giderek tedavi planlanmalıdır.


Yorumlar
  1. Erdem yagma 07 diyor ki:

   Ne mal adamsin amk ya gorende yarrak ekimi yapiyoruz sancak ne mal insanlar var abi Tam özürlü

  2. fahriyye diyor ki:

   Size bir sorum olacak: Evlilik öncesi saç ektirme Kısırlıga neden ola bilirmi?

   • mesut diyor ki:

    evet kesinlikle kısırlığa yol açıyor hatta evlilikten önce saç ekimi yaparsanız kanser bile olabilirsiniz ama evlilikten sonra yaparsanız hiç bir sorun olmaz esenle kalın :):)

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.