Cilt Bakımı Ve Güzellik
Kadın ve erkek tipi saç dökülmeleri

Saç Dökülmesinin Çeşitleri Nelerdir?

Saç dökülmesi pek çok farklı sebepten oluşabilmektedir. Farklı sorunlar sonucu ortaya çıkan dökülmeler zamanla kelliğe kadar gider. Normal bir insanda günlük saç dökülme sayısı 100 teli geçmez. Fakat sağlıksız bir saç bu rakamın çok üstünde dökülmelere sebebiyet verir. Saçlar banyoda, yatakta ve yerlerde ne kadar sıklıkla görülürse dökülme farkı o kadar çoktur.

 

Tıp Dünyasında Saç Dökülmesi Nedir?

 • Saç dökülmesi öncelikli olarak saçların incelmesi ve daha sonra incelen bu saç tellerinin kafa derisinden ayrılması olarak açıklanabilir.
 • Erkeklerde daha sık rastladığımız dökülme oranı günümüzde kadınlarda da çok fazla görülmektedir. Kadın veya erkek herkeste saçların incelmesi de yanı sıra dökülmesi de büyük bir psikolojik sorundur.

 

Genetik Alopesi Saç Dökülmesi 3’e Ayrılır

 • Stres, hamilelik, hormonal bozukluk ve menepoz gibi dönemler saç dökülmelerine neden olmaktadır.
 • Kepek ve saç derisi sorunları saç dökülmelerine neden olur.
 • Besin ve protein azlığı saç sağlığında değişikliklere neden olmaktadır.

Daha önce yazmış olduğumuz; Kadınlar, Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve Erkelerde, erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri başlıklı konulardan

 

Saç Dökülmesinin Çeşitleri

 • Telogen Effluvium: Uzun dönem ateşli hastalık, ciddi geçirilen ameliyat veya enfeksiyon ve kişinin yaşadığı şiddetli stres sonucunda görülen saç dökülmesi çeşididir. Bu saç dökülmesi tipi aniden değişim gösteren hormonal değişim sonrası oluşmaktadır. Yukarıda belirtilenlerin dışında ise hamilelik sonrası kadınlarda bu tip saç dökülmesi çok fazla gözlenir.
 • Yan Etkisi Gösteren İlaçlar: Bilinçsiz tüketilen ilaçlar veya bazı kullanılması gerekli ilaçların yan etkilerinde saç dökülmesi gözlemlenir. Kanser tedavisinde kullanılmak ta olan ilaçlarda çok rastlanan saç dökülmesi ilacın yan etkisinden kaynaklanır.
 • Hastalık Belirtilerinde: Saç dökülmeleri durduk yere başladı ise herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bunların başında ise; tiroid hastalığı, hormon bozukluğu, beslenme sorunları, sarkoidoz, cilt kanseri gibi bazı hastalıkların belirtisi olabilir.
 • Adet kanamalarında ve yanlış diyet programı uygulayanlarda da saç dökülmesi sorunu oluşabilir.
 • Saç Derisinde Oluşan Mantar: Saç derisinde meydana gelen bir mantar hastalığıdır. Mantarın oluştuğu bölgede saç teli sorun yaşar ve çıkmadan kırılma oluşur.
 • Travma Sonrası Saç Dökülmesi: Aşırı sıcak su ile saçları yıkamak, alışkanlık sonucunda sürekli saçları çekiştirmek ve saçlara çok fazla kimyasal madde uygulamak saçların dökülmesine neden olmaktadır.
 • Erkek Tipi Saç Dökülmesi: Bazı bayanlarda da sık görülen erkek tipi saç dökülmesi günümüzde sık duyduğumuz dökülme tiplerindendir. Yaşın ilerlemesi sonucu, genetik faktörler ve hormon problemleri sonucunda erkek tipi saç dökülmesi görülür. Alın bölgesinde ve tepe noktasında açılmalarla gözlemlenir.

 

Yazar: Tarih: 7 Aralık 2014 - 3:55:37 Kategori: Saç Bakımı, Saç Problemleri
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:,