Cilt Bakımı Ve Güzellik
Saç dökülmesi nasıl önlenir

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Saç dökülmesi bir çok farklı sebep nedeniyle gerçekleşebilir. Yağlı saçlara sahip kişiler saçların yeteri kadar vitamin alamaması nedeniyle dökülme problemiyle daha sık karşılaşır. Kuru saçlarda kırılmalar ve köklerin güçsüzleşmesi gibi etkenler nedeniyle dökülme görülebilir.

Saç dökülmesini önlemek için düzenli olarak saç bakım uygulamaları yapmak ve dengeli beslenmek gerekir. Stres gibi faktörler de saç dökülmesi yapabildiğinden, stresten uzak bir yaşam tarzı benimsemelisiniz.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanların sıkıntı çektiği problemlerden birisi saç dökülmesidir. Saç dökülmesinin pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Stres, yaş, genetik ve beslenme en önemli nedenlerdir. Bunlar içerisinde özellikle beslenmeye ayrıca dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü beslenme kötü olduğunda saç dökülme miktarı artmaktadır.

  • Saç dökülmesine engel olan pek çok besin vardır. Bu besinler hakkında bilgi sahibi olursak ileride bu tarz bir sorun çektiğinizde beslenmenize dikkat edebilirsiniz. Şimdi kısaca belli başlı saç dökülmesine faydalı olan besinlerden bahsedelim.
  •  Kuruyemiş içerdiği Omega-3 yağları sebebiyle saçlara çok iyi gelmektedir. Ayrıca içerisinde bulunan çinkolar da saç dökülmesine engel olmaktadır.
  • Zeytinyağı saç dökülmesine oldukça iyi gelen bir besindir. İçerdiği E vitamini sayesinde saçlar daha kalın olur ve aynı zamanda korunur. Ayrıca zeytinyağı saç köklerini nemlendirerek rahatlamasını sağlar.
  • Soya besin minerali açısından oldukça zengin bir besindir. İçerdiği E vitamini saç dökülmesine engel olmaktadır. Ayrıca soyanın içerisinde yer alan mineraller saç derisini besler. Beslenen saç derisi de saç uzamasına daha fazla katkı sağlar.
  • Tam tahıl olan besinler B7 vitamini içermektedir. B7 vitamini saç dökülmesinin yanı sıra saçların grileşmesine de iyi gelmektedir.
  • İstiridye çinko açısından oldukça zengin olan bir besindir. Çinko çok etkili bir antioksidan olmasının yanı sıra saç dökülmesine de oldukça iyi gelmektedir.

    Yukarıdaki yiyecekler saç dökülmesine engel olmakla beraber vücudunuzdaki dolaşım sistemini düzenlemektedir. Bu yiyeceklerle beslenerek çok daha sağlıklı saçlara sahip olmanız mümkündür.

Yazar: Tarih: 8 Ağustos 2015 - 3:00:25 Kategori: Saç Bakımı, Saç Bakımı Hakkında
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, ,