Cilt Bakımı Ve Güzellik
sac_dokulmesi_onleyici

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözümler

 

 

Saç dökülmesi şikayeti her geçen gün kadınlar ve erkekler tarafından fark etmeden artmaktadır. Saç dökülmelerine neden olan faktörler çok fazladır. Bunlardan bazıları yoğun strese maruz kalmak, kozmetik ürünlerinin yanlış kullanımı, saç şekillendirici ürünler ve mevsim geçişleridir. Bu sebeplerden kaynaklı olarak olabileceği gibi bazı hastalıklarında belirtisi olabilmektedir.

 

 

Saç dökülmesinin nedenleri

 

 • Stres
 • Kansızlık
 • Protein eksikliği
 • Vitamin eksikliği
 • Saçın fazla ısıya maruz kalması
 • Hormonsal değişimler
 • Kalıtım
 • Tiroit rahatsızlıkları
 • Ani ve aşırı kilo kayıpları
 • İlaç kullanımına bağlı olarak görülen
 • Kozmetik ürünlerinin yanlış kullanımı
 • Mevsimsel değişimler gibi sebeplerden kaynaklı olarak saç dökülmeleri gözükmektedir.

 

Saç dökülmeleri kimi zaman geçici olurken kimi zamanda kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Haftalık olarak belirli miktarda saç dökülmesi normal olarak karşılanmaktadır. Dökülen bu saç miktarları saçın kendini yenilemesi için gereklidir. Eğer saç dökülmesinde bir artış gözleniyorsa bu durumda bir dermatoloğa gözükülmesi gerekmektedir.

 

 

Saç dökülmesi belirtileri nelerdir?

 

Şakaklarda ve tepe kısmından başlayarak saçların dökülmesi, seyrekleşmesi erkek tipi dökülme olarak adlandırılmaktadır. Saçın uzama süresinin uzadığı, artık eskisi kadar hızlı uzamadığı söz konusu ise saç kendini yenilemeyi bırakmış ve gerilemeye başlamış demektir.

 

Saç diplerinde kaşıntı ve kepek gibi problemler olmaya başladıysa eğer bunlarda saç dökülmeleri belirtilerinden biridir.  Çok geçmeden tedbir almak gerekmektedir. Saçınızda oluşacak kepek saçınızın kalitesini ve ışıltısını bozacak güçsüz düşürecektir. Saçlarınızın güçsüz düşmesi ile saçlarınız çevresel faktörlere karşı dayanıksız olacak ve kırılmalar başlayacaktır.

 

 

Saç dökülmesi tedavisi

 

Diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi saç dökülmesinde de en önemli etkenlerden biri beslenme alışkanlıklarıdır. Beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmek siz ve saçlarınız için zararlı olan şeylerden uzaklaşmak atabileceğiniz ilk adımdır. Doğru bir beslenme programı ile şikayetleriniz ortadan kalkacak, vücudunuz eksik vitamin, mineral ve proteinlerini kazanacaktır. Bu sayede daha kaliteli bir hayatınız olacaktır.

 

 

 

Nasıl beslenilmelidir ?

 

Saç diplerinizin kendini toparlaması için demir bakımından zengin besinlerden tüketmeniz de yarar vardır.Bu sayede daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

 

C vitamini içeren besinler antioksidan özelliğe sahiptirler. C vitamini içeren besinlerin tüketimini arttırdığınız takdir de saçlarınız yenilenecektir.

 

Erkek tipi saç dökülmelerinde çinko eksikliğiyle karşılaşılmaktadır. Çinko bakımından zengin olan deniz ürünlerinden tüketildiği takdirde bu dökülmelerin önüne geçilebilmektedir.

 

Daha parlak ve dolgun saçlar elde edebilmek için A vitamini bakımından zengin olan havuç tüketimi arttırılmalıdır.

 

Bu yöntemlerle beraber ısırgan otu, aloe vera, biberiye, badem yağı ve çörek otu tüketimi ile saç dökülmelerinizin önüne geçerek daha hızlı uzayan sağlıklı saçlar elde edebilirsiniz

 

Cildinizin bu besinlere karşı alerjik reaksiyon geliştirip geliştiremeyeceğini bilemediğiniz için kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

 

Saç yağı masajı

 

Saç dökülmesi yaşayan kişilerin saç diplerine uygulayacakları doğru masaj ve saç yağı ile kafadaki kan akışını hızlandırabilmeleri ve saç köklerini güçlendirmeleri mümkündür. Masaj sırasında gevşeyip yumuşayacağınız için saç dökülmesini tetikleyen stres faktörünün etkisi de azalacaktır.

 

Saç diplerinize masaj yaparken Hindistan cevizi yağı, badem yağı, Hint yağını kullanabilirsiniz. Masaj sırasınca aç diplerinizi acıtmamaya ve saçlarınızı koparmamaya dikkat ediniz. Masajı parmak uçlarınızla yumuşak hareketlerle yapınız.

 

 

Hint Bektaşi Üzümü

 

Bu üzüm saç dökülmelerini önler. İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde saç dökülmesini engellerken saç köklerini de güçlendirir.

Cam bir kase içerisinde bir çorba kaşığı hint Bektaşi yağı ile birkaç damla limonu karıştırınız ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayınız.

 

 

Çemen

 

Çemenin saç dökülmelerini engelleyici bir etkisi bulunmaktadır. Çemen tohumu ile saç büyümesini arttırarak , saç köklerinizi güçlendirebilirsiniz.Bu etkilerin yanında çemen saçların büyümesine neden olan proteinlerden de içerir.

 

Cam bir kase içerisine geçe uyumadan önce bir miktar çemen tohumunu koyunuz ve üzerine bir miktar su ekleyiniz. Sabaha kadar suda bekletiniz. Sabah macun şekline gelmiş olan çemen tohumunu saçlarınıza uygulayınız. 30-40 dakika kadar saçınızda bekletiniz. Ilık su ile saçınızı zorlamadan durulayınız.

 

 

Soğan suyu

 

Soğan içeriğinde bol miktarda kükürt içirmektedir. Soğan suyunun içerdiği kükürt sayesinde saç derisindeki kan dolaşımını hızlandıracaktır. Masaj yaparak uyguladığınız takdirde kan dolaşımın artmasıyla beraber saç dökülmeleri de duracaktır. Soğan anti bakteriyel etkisi ile mikroplardan kaynaklı saç dökülmelerinin de önüne geçecektir.

 

Soğanı eziniz ve suyunu çıkarınız. Elde ettiğiniz suyu direk saç diplerinize uygulayınız. 30 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile saçlarınızdan durulayınız.

 

 

Aloe Vera

 

Aloe vera saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır. Saç derisinde meydana gelen kızarıklık kaşıntı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de aloe vera jeli ve suyu oldukça etkilidir.

 

Kafa derinize aloe vera jelini parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayınız . 1 saat sonra ılık su ile saçlarınızdan durulayınız. Uygulama sonrasında  saçlarınızın rahatladığını ve kafa derinizin ferahladığını hissedeceksinizdir.

 

 

Meyan kökü

 

Meyan kökü saç dökülmeleri için etkili bir bitkisel tedavi yöntemidir. Meyan kökü saçlarınızı çevreden gelebilecek hasarlara karşı korur ve tahriş olmasını engeller. Kafa derisinde görünen kepek ve pullanma sorununu da ortadan kaldırmakta oldukça etkilidir.

 

Cam bir kase içerisinde yarım çay kaşığı safran ile bir çay kaşığı meyan kökünü karıştırınız. Elde ettiğiniz maskeyi saç diplerinize uygulayınız ve 30 dakika bekleyip ılık su ile durulayınız.

 

 

Ebem gümeci

 

Saç dökülmesi tedavisinde kullanılması yaygın bir yöntemdir. İçeriğinde saç büyümesini arttıran vitamin ve bileşenler bulunmaktadır.

 

Cam bir kase içerisinde Hindistan cevizi yağı ile bir tutam ebem gümecini karıştırınız ve yağda kızartınız. Elde ettiğiniz yağı süzün ve saklayınız. Bu yağı her sabah saçlarınıza uygulayınız. Uygulamayı bir hafta boyunca düzenli yaptığınız takdir de etkisini göreceksinizdir.

 

 

Pancar Suyu

 

Pancar suyu saç uzaması ve dökülmesini engelleme konusunda oldukça etkilidir. İçeriğinde bol miktarda karbonhidrat, protein, potasyum, fosfor, kalsiyum ve B vitamini bulunmaktadır.

 

Pancar suyunu isterseniz ıspanak suyu, yonca suyu, marul suyu ile karıştırarak uygulayabilirsiniz. Bu sayede daha hızlı sonuç alacaksınızdır.

Yazar: Tarih: 1 Temmuz 2016 - 5:02:46 Kategori: Cilt Sorunları
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,