Cilt Bakımı Ve Güzellik
Saç çıkaran bitkisel ve doğal yağlar

Bitkisel saç çıkaran yağlar saç dökülmesini önlerken, saç köklerini uyararak köklerin daha gür şekilde çıkmasına olanak sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken kullanacağınız yağların saç bakımı için değil yeni saç oluşumunu desteklemesi için olması gerektiğidir. Saç çıkaran yağlar yalnızca genetiksel dökülme yaşanan saçlarda işe yaramaz bunun dışında tüm saçlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Saç Çıkaran Yağlar Nelerdir?

Saçların yeniden oluşmasını sağlayan yağlar iki çeşittir bunlar taşıyıcı yağlar ve uçucu yağlar olarak ikiye ayrılır. Saç oluşumunu destekleyen uçucu yağlar tek başına uygulanamaz bu durum ciltte aşırı tahrişe neden olabilir bu riske girmemek adına taşıyıcı saç çıkaran yağlarla birlikte saçlara uygulanmaları gerekir.

 • Saç Çıkaran Uçucu Yağlar: Bu yağların başında limon yağı, zencefil, hardal otu, kırmızı biber, ısırgan otu ve çay ağacı yağı gelir. Bu yağlar uçucu yağlardır ve taşıcıyı yağlar olmadan kesinlikle uygulanmamalıdır.
 • Saç Çıkaran Taşıcıyı Yağlar: Hepimizin bildiği zeytin yağı başta olmak üzere, jojoba yağı, lavanta yağı ve badem yağı taşıyıcı yağlardır. Taşıcıyı yağlar tek başlarına kullanılabilirler fakat uçucu yağlarla birlikte kullanıldıklarında daha etkili sonuç verirler.

Saç Çıkaran Yağlar Nasıl Kullanılır?

Başında da belirtiğimiz gibi taşıyıcı yağları tek başına kullanabilirsiniz fakat uçucu yağların tek başına kullanılması deriye zarar verebilir. Uzmanlar saçların yeniden çıkması için bu iki çeşit yağın birlikte kullanılmasını önermektedir.

En iyi kullanım şekli 4-5 damla uçucu yağın, 1 tatlı kaşığı taşıcı yağla karıştırılarak kullanılmasıdır. Hazırlanan karışım parmaklar yardımıyla saç derisine masaj yapılarak uygulanıp 1 saat saçlarda bekletilir ve ardından durulanır.

Örnek Olarak: 4-5 çay ağacı yağını, 1 tatlı kaşığı badem yağı ile karıştırıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Doğal saç çıkaran yağlar içerisinde kimyasal maddeler yer almaz, bu yağlar saçı ve saç diplerini besler buda yeni gelen saçların kalitesini arttırır. Kalitesi artan saçlar daha sağlıklı olur, bakımlı görünür ve kırıklar azalır.

 • Jojoba Yağı: Saç dökülmesi problemi için kullanılan jojoba yağı, saç köklerine hızlar işler, köklerini tek başına besler ve uçucu yağların saç derisine zarar vermeden daha iyi nüfus etmesini sağlar. Kısa zamanda en iyi sonucu almak için uçucu yağlarla birlikte en fazla kullandığınız taşıyıcı yağ olmasına özen gösterin.
 • Çağ Ağacı Yağı: Saçların çeşitli özler ile beslenmeye ihtiyacı vardır. Çay ağacı yağı, saçların ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri sunan bitkisel yağ türlerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor.

Saç Çıkaran Yağlarla Hazırlanan Maske

 • Hardal otu yağı ( 4-5 damla )
 • Zencefil yağı ( 4-5 damla )
 • Kırmızı biber yağı ( 4-5 damla )
 • Isırgan otu yağı  ( 4-5 damla )
 • Badem yağı ( taşıcıyı yağ olmasına rağmen 2 damla yeterli)
 • Zeytin yağı ( 1 çay kaşığı)

Hazırlanışı: Yağları iyice karıştırın, hazırladığınız karışımı friksiyon yaparak saçlarınıza uygulayın. Saçlarınız uzunsa tek seferlik bir karışım olacaktır, saçlarınız kısa ise hazırladığınız saç bakım yağını bir kap içerisinde saklayarak tekrar kullanabilirsiniz. 3 günde bir düzenli olarak saçlarınıza uygulayacağınız bu yağ karışımı 2 ay sonunda saçların sağlıklı olmasını, güçlenmesini ve yeni saçların çıkmasını sağlayacaktır.

Saç Çıkaran Yağlarla Kozmetik Ürünlerin Farkı Nedir?

Öncelikli olarak bilmeniz gereken kozmetik ürünler saçların yeniden çıkmasını değil yalnızca dökülmesini engeller, saç çıkaran doğal yağlar ise saç tellerini ve kökünü güçlendirir bu sayede saçlar daha gür ve daha yoğun olarak tekrar çıkar.

Önemli: Saç çıkaran yağların etkili olabilmesi için saç köklerinin ölmemiş olması gerekir. Saç dökülmesi saç telin git gide incelerek tekrar çıkmayacak hale gelmesine kadar sürer, bu süre ortalama 4-5 yıldır. Saç çıkaran doğal yağlar, dökülme görüldükten sonraki ilk 5 yıl içerisinde kullanıldığında etkilidir, özellikle dökülmenin ilk yılında uygulandıklarında saç sağlığını kısa sürede geri kazandırırlar.

Bitkisel yağlarla saç bakımı yapmayı alışkanlık haline getirin bu sayede dökülen saçlarınızı yeniden çıkarmakla uğraşmanız gerekmez.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

 • Genetik faktörler,
 • Saçlara bakım yapılmaması,
 • Aşırı sıcak ve soğuk havalar,
 • Saç temizliğinin ihmal edilmesi,
 • Saçların her gün kozmetik ürünlerle yıkanması,
 • Stres ve çevresel faktörler,

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. Umut diyor ki:

  Biberiye yağı nerede seftalisini gibtiğim

 2. Cävahir diyor ki:

  salam.mende burda yazilanlarin hamisini sacima edirem.Ancaq hec bir xeyri yoxdu.Sacim qalinlawmir hec uzanmir.Bawqa men ne ede bilerem.istifade etdiyim.yaglar badam yagi zeytun yagi susam yagi genekercek yagi.5_6 saatda saxlayir.xahiw edirem mene meslehet veresiniz.men bawqa neyniyim ki saclarim uzansin.Tewekkurler

 3. nevin diyor ki:

  bu arada Bioxcin tablet olarak bir ürün var kullanan var mı?

 4. nevin diyor ki:

  şuan için Bioxcin şampuan ve serum kürünü uyguluyorum güzelde..

 5. rıza diyor ki:

  Eczacımın önerisi ile yoğun ve genetik dökülmem için Bioxcin Forte Şampuan ve spreyini kullanıyorum. Çok memnunum. Hiç bir üründen bu kadar etki görmemiştim. Artık farklı bir ürün kullanmayı düşünmüyorum.

 6. arzu diyor ki:

  benim saclarımda zalma oldu ve uzamıyo ne yapa bilirim bana nasıl bir öneriniz olur tşkr ederim

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız