Cilt Bakımı Ve Güzellik
Saç boyasının saça zararları ve korunma yöntemleri

SAÇ BOYASININ ZARARLARI NELER?

Saç boyasının zararları: Saç boyama her kadının saça zararını bile bile uyguladığı bir değişiklik yöntemidir. Saçların sürekli yanlış verilen kararlar sonucu boyanması veya kişinin sürekli değişimden yana olması saçları yıpratır ve saçların zamanla incelip dökülmesini sağlar.

 

Kimyasal içerikli saç boyalarının saça zararları ve bu zararları en aza indirmek için yapılması gerekenler.

 

Saç Boyası ve Yıpranma

Saç boyaları farklı şekillerde üretilir ve verdikleri zararda değişkenlik gösterir. Geçici boyalar, kalıcı boyalar ve yarı kalıcı boyalar bu etkide önemlidir.

 • Kalıcı uygulanan saç boyaları saçlardan uzun süre çıkmaz ve saç uzadıkça saç renginde değişiklik yapılabilir. Saç boyasının kimyasal içeriğine göre zarar verme oranı % 90’dır. İçinde sülfür oksidasyon olduğundan saçlara yapışır ve saçların yıpranmasını sağlar.
 • Geçici ve yarı kalıcı saç boyaları ise 10 – 20 yıkama arasında kalıcılık sağlar ve zamanla saçlardan akar gider. Bu boyalar kalıcı saç boyalarına oranla saçlarda çok uzun tutunmadığından saçlara daha az zarar verirler.
 • Her ne olursa olsun iki saç boyası çeşidinde de saç rengini değiştiren pigmentler bulunur ve saçlara zarar verir.

 

Saç Dökülmesi ve Saç Boyası

Saç dökülmesi saç boyamasından sonra oldukça sık görülür. Çünkü saç boyaları saçları kurutur ve saç tellerinin sertleşmesine sebep olur. Ayda bir kez saç boyatanlardansanız saçlarınızın ileriki yaşlarda dökülmeme şansı çok azdır. Yaşın ilerlemesi boyamanın verdiği zararları daha çok gözle görülür hale getirir. Çünkü yaş ilerledikçe vücudun çoğu mekanizması da yaşlanacak saç derisindeki sebum maddesi azalacak saçlar daha çabuk kuruyup daha hızlı dökülecektir.

 

Saç Sağlığını Ölçmek

Saçlarınızdan 1 – 2 tel koparın ve su dolu leğenin içine saç tellerinizi bırakın. Saç telleriniz suya batıyor ise saç teliniz oldukça sağlıksız durumdadır. Fakat saç teliniz batmıyor su yüzeyinde duruyorsa saçlarınız sağlıklıdır.

 

Saç Boyasının Verdiği ZararNasıl Azaltılır?

 • Boya alırken 15 – 20 yıkama sonrası akan boyaları tercih ederek yanı yarı kalıcı saç boyalarından kullanarak daha az saçlarınıza zarar verebilirsiniz.
 • Saçlarınızı 1 yıl süresince sadece 6 ayda 1 defa boyarsanız saçlarınız daha az yıpranacaktır.
 • Haftada 2 defa saçlarınıza yıpranmalara karşı doğal saç bakım maskeleri uygulayın.
 • Saç şekillendirici ürünlerini saçlarınızı boyadıktan 3 hafta sonra kullanmaya başlayın veya kozmetikçilerde bulunan ısıya karşı koruyuculardan edinin.
 • Doktora danışarak saç sağlığınız için vitamin takviyesi edinebilirsiniz.

 

Yazar: Tarih: 1 Aralık 2014 - 4:00:19 Kategori: Doğal & Kozmetik Ürünler, Saç Bakımı, Saç Renkleri ve Boyaları
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. E. Demir diyor ki:

  Arkadaşlar boyanın saçları kuruttuğu ve yıprattığı hepimizin en ciddi problemi, ben de yıllarca yağlarla bakım bakım yapa yapa bıkmıştım. İşyerinde memur bir arkadaşım Katkısız Keratin kullanıyor ve saçları asla yıpranmıyor. Ben de tesadüfen öğrendim, şu an aynen ben de kullanalı saçlarım bayağı toparladı. Çok memnunum, ayda bir saçıma uyguluyorum yetiyor. Arganla da yumuşatıp parlatıyorum.

 2. ecm diyor ki:

  sadece sac uclarini boyamak saca zarar verirmi?

Etiketler:
Etiketler:, , ,