Cilt Bakımı Ve Güzellik

 SAÇ BAKIM YAĞLARI

Saçların bakımlı, sağlıklı ve parlak olmasını sağlayan saç bakım yağları, saç problemine, saç cinsine ve istenen etkiye göre farklı şekillerde kullanılır. Faydalarını ve kullanım şekillerini yazdığımız saç bakım yağlarından en etkili sonuçları almak için uzun vadede düzenli olarak bu yağları saçlarınıza uygulamanız gerekir.

Saç Bakım Yağları Nasıl Kullanılır?

Sızma Zeytinyağı İle Saç Bakımı

İlk Saç bakımı yağı herkes tarafından genel kabul görüşmüş Z.Yağıdı. Omega yağ asiti yönünden zengin olan sızma zeytinyağı cilt ve saçlar için oldukça besleyici bir yağdır. Saçın ihtiyacı olan B vitamini içerisinde bulunan niasin ve biotin maddeleri içinde barındırır.

Zeytinyağlı Saç Bakım Maskesi

 • Yumurta ( 2 tane )
 • Zeytinyağı ( 5 yemek kaşığı  )
 • Bone

Hazırlanışı: Zeytinyağını hafiften ılıtın fakat fazla sıcak olmasın. İçine yumurtayı ekleyin ve karıştırın. Saç diplerinizden başlayarak karışımı tüm saçınıza yedirin ve boneyi takın. Saçlarınızda bakım maskesini 1 saat bekletip soğuğa yakın ılık su ile yıkayın. Haftada 1 kez saçlarınıza uygulayın.

Zeytinyağının bilinen saç için faydaları ise saçları besler, saçlarda meydana gelen koparak dökülmeyi engeller, saç derisini yumuşatır, saç dökülmeleri azalır ve kırık uçları onarır.

Aspir Yağı İle Saç Bakımı

Oleik asit saç tellerini kalınlaştırır ve bu madde aspir yağının içinde bulunmaktadır. Aspir yağı saç köklerini kuvvetlendirir ve güçlendirir. Aspir yağını en çok güneşten havuzda ve denizden etkilenen yıpranmış saçlar tercih etmelidir. Her zaman kullanıldığında saç köklerinin nefes almasını sağlar ve kökleri güçlendirerek daha sağlıklı uzamasını etkiler.

Saç için Aspirin Yağının Kullanımı

 • Aspir yağı ( 3 – 4 yemek kaşığı )

Hazırlanışı: Aspir yağının oranını saçlarınızın çokluğuna veya azlığına göre ayarlayıp ekleyebilirsiniz. Aspir yağını ocakta hafif hafif ısıtın ve saç diplerinizden başlayarak tüm saçınıza yedirip yarım saat süresince bekletin. Ardından saçlarınızı ılık su ile temizleyin. Haftada 1 kez saçlara uygulayın.

Sönük, kırılgan, mat ve dökülen saçlar için onarıcı diğer yandan saçlara parlaklık ve hacim kazandırırcı etkiye sahiptir.

Argan Yağı İle Saç Bakımı

Argan yağının fiyatı diğer yağlara göre biraz daha tuzludur. Çünkü elde edilmesi ve üretilmesi zor bir yağdır. Saçlara parlaklık verirken yumuşaklık sağlar. Argan yağı güneşin verdiği zararlı ışınlardan saça kalkan görevi görür.

Saç Bakımında Argan Yağı Kullanımı

 • Sarımsak yağı ( 20 ml )
 • Buğday yağı ( 20 ml )
 • Argan yağı ( 50 ml )
 • Çörek otu yağı ( 100 ml )

Hazırlanışı: Verdiğimizi ölçülerde yağları püskürtmeli bir şişeye koyun ve saç diplerine masaj yaparak iyice yedirin tüm saça yedirdiğiniz kalan karışımı kaldırın. Saçlarınızı hafif ısıttığınız havlu ile sarıp 1 saat bekletin. Haftada 3 gün argan yağlı bakımı saçlarınıza uygulayın.

Dökülmeleri azaltır ve saçların sağlıkla parlamasını sağlar.

Hint Yağı İle Saç Bakımı

Saçları anında nemlendirir ve şekle girmesini kolaylaştırır Hint yağı. İçerisinde omega 9 barındırdığından sürekli kullanım sonucunda saçlardaki dökülme yavaşlar. Saçların sağlıkla parlamasında Hint yağı etkilidir.

Saç Bakımı için Hint Yağı Kullanımı

 • Maydanoz ( 100 gram )
 • Hint yağı ( 2 yemek kaşığı )

Hazırlanışı: Maydanozları incecik kıyın ve Hint yağı ile güzelce ezdirerek karıştırın. Karışımı saç diplerinize yedirin ve 15 dakika saçlarda bekletin. Ardından saçlarınızı yıkayabilirsiniz. 15 günde 1 saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Saçları yumuşatan Hint yağı şampuanın saça verdiği zararı da en aza indirir.

Avokado Yağı İle Saç Bakımı

İpeksi saçlara sahip olmak istiyorsanız avokado yağı tam sizlik. Saç tellerinde bakım yaparak kalkan görevi görür ve avokado yağı saçı güneşe karşı koruma sağlar. Saçları nemlendirir ve parlaklık katar.

Avokado İle Saç Bakımı

 • Avokado ( 1 tane )
 • Su ( 1 miktar )

Hazırlanışı: Avokadonun kabuklarını soyun çatalla iyice ezdirin. Daha sonra macun gibi olana kadar su ekleyip karıştırın. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza sürün ve 15 dakika süresince bekletip ılık su ile temizleyin. Haftada 1 kez saçlarınıza uygulamanız yeterlidir

Saç tellerini korur ve saçlarınızı ipek gibi yumuşacık yapar.

Saç Bakımı için Badem Yağı 

Badem yağı saç için kullanılan yan ürünlerin içinde de en etkili olanıdır. Badem yağı hem saçlara hem de cilt yapısına çok faydalı bir yağdır. Badem yağı saç köklerini düzenli kullanılırsa güçlendirir. Saç derisini güçlendirdiğinden dökülmelerde giderek azalma olur.

Badem Yağı ile Saç Bakımı

 • Çam terebentin ( 2 yemek kaşığı )
 • Badem yağı ( 3 yemek kaşığı )
 • Argan yağı ( 3 yemek kaşığı )
 • Susam yağı ( 3 yemek kaşığı )

Hazırlanışı: Verilen ölçülerde yağları cam kasede karıştırın ve saçlara masaj yaparak yedirin. Daha sonra saçlarınıza havlu veya bone ile sarın 2 saat boyunca bekletin. Şampuanla saçlarınızı süre sonunda temizleyin. Haftada 1 kere uygulayabilirsiniz. Saçları besler ve yumuşatır.

Saç Bakımı için Biberiye Yağı  

Saç köklerini ve saç derisini beslediği için güçlenir ve koparak dökülmeyi engeller. Biberiye yağı saça direkt uygulanmaz diğer yağlarla inceltilerek sürülür.

Biberiye Yağı Saç Maskesi

 • Adaçayı ( 1 çay kaşığı )
 • Biberiye yağı ( 2 çay kaşığı )
 • Limon yağı ( 1 çay kaşığı )
 • Çay ağacı yağı ( 1 çay kaşığı )

Hazırlanışı: Yağları karıştırıp masaj yaparak saç köklerine uygulayın. 1 saat saçlarınızda bekletip ılık su ile saçlarınızı şampuanlayın. Haftada 1 kez saçlara uygulayın.

Hindistan Cevizi Yağı İle Saç Bakımı

Hindistan cevizi yağı da saç bakımı açısından yağların ilk sıralarındadır. Saç derisin nemlendirdiği için saç kökünde oluşan kurumayı engeller. Saçların yumuşamasını sağlar ve parlatır. Hızlı saç uzatmada etkindir. Kırılarak kısalan saçlarda çok etkilidir. İçeriğinde bol vitamin ve mineral bulundurur.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Hindistan cevizi yağını özellikle temizlenmiş saçlarınıza uygulayın. Duş sonrası nemli saçlarınıza Hindistan cevizi yağından elinize alarak saç köklerinize ve saç uçlarına masajla yedirin. Üzerine bone takıp bu şekilde 1 saat saçlarda bekletin ve tekrar durulayın.

Doğal Saç Bakım Yağları ( Sade Kullanım )

 • Hint yağı saç tellerinin yapısını onarır ve dökülmelere karşı direnç sağlar. Hint yağı uygulandığı süre içinde; oldukça verimli sonuçlar elde edilir.
 • Menekşe yağı; saçların yumuşak ve nemli olmasında etkilidir. Saçları güçlendirdiği ve tellerini kalınlaştırdığı bilinir. Her hafta bir kere uygulandığında; saç tellerinizin güçlendiğini hissedersiniz.
 • Susam yağı; saçların ısıya karşı direnç göstermesini sağlar. Bayanların saçları ile ilgili yaptıkları işlemler saçları yorar. Bu durumlarda susam yağı tam bir kurtarıcıdır. Saçların kırılmasını önleyen bir bakım yağıdır.
 • Badem yağı; saçların ipek gibi parlak ve yumuşak olması için mutlaka kullanılmalıdır. Saçlarınızın eski yumuşaklığını kaybettiğini düşündüğünüz anlarda; badem yağından faydalanabilirsiniz.
 • Yılan yağı; bayanların özelliklede saç uzatma konusunda tercih ettikleri bakım yağlarından biridir. Haftada bir defa uygulanan yılan yağı uygulaması ile; saçlarınız normalinden daha çabuk uzar.
 • Saf zeytinyağı; artık herkesin bildiği bir doğal reçetedir. Saçlara, cilde ve vücuda oldukça faydalı olan zeytinyağı; ısıtılarak kullanıldığında etkileri daha çok artar.
 • Sarımsak yağı; saçlarının dökülmesinden şikayet eden kişiler tarafından kullanılır. Dökülme sorununa iyi geldiği gibi; saçların uzamasını da kolaylaştırır. Sarımsak yağı ve zeytinyağından yapılan karışım; saçın daha hızlı uzamasına yardım eder.
 • Jojoba yağı; saç tellerinin yumuşamasını sağlayarak; size rahat bir uzama dönemi sağlar. Saçların uzama devresinde devamlı kırılmasından rahatsız olan bayanlar; jojoba yağından faydalanabilirler. Jojoba yağı; buğday yağı ile karıştırılarak da kullanılabilir.

 Saç Bakım Yağlarının Kulllanımı: Cilt.net olarak sizler için yazdığımız saç bakım yağları aynı şekilde sade olarak kullanılır. Haftada 2 gün uygulayacağınız bu yağlardan ihtiyacınız olanı bir kaç damla parmak uçlarınıza dökün ve saçlarınıza 5 dakika masaj yaparak yedirin, 1 saat bekletin ve ardından saçlarınızı yıkayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. sanem diyor ki:

  çok yararlı bır çalılma olmuş elınzıe sağlık bende keratin dip bakım yağı kullanıyorum saçımdakı keratin oranı azaldığı ıcın

 2. sanem diyor ki:

  cok yararlı bir çalışma olmuş ama ben bunları süremıyorum ben liquid keratin bakım seti içerisindeki yağı kullanıyorum saçlarıma cok fayda sağladı hıç ummadıgım kadar kısa sürede uzamaya başladı

 3. burçak diyor ki:

  Aspir yağı kilo vermede de kullanılıyor. Bakım için de kullanılıyormuş. Bütün yağların kalitelisini bul. Doğalını ara. al, karıştır çok zahmetli. Dip bakım yağı, keratin yağı, yetiyor bana. hem dip hem uçlarıma yapıyorum bakımı. ohh miss :)

 4. Hürrem F. diyor ki:

  Dökülme sorunu ve yavaş uzama sorunu olanlar varsa, Keratin dip bakım yağı var. Ben sadece bundan fayda gördüm. Bitince tekrar alıcam. İçinde cok güzlkatkılar var.

 5. Aliye Şereflihan diyor ki:

  Saç bakım yağları aslında saç yıpranmadan önce yapılması gereken bir bakım. Saçlar deform olduktan sonra pek de işe yaramıyor. Çünkü ben bir verim alamadım. En sonunda keratin araştırdım ve Katkısız Keratin bulunca hemen kendim evde yaptım. Muhteşem saçlarım dirildi, güçlendi ve artık kırık ve kopmalar kalmadı. Üstelik matlık ve sertlik de sorun olmaktan çıktı diyebilirim. Hindistan cevizi yağı da çok fayda verdi.

  • Figen Yolar diyor ki:

   Sizin bahsettiğiniz acaba liquid keratin Hair botoks mu Çünkü ben en katkısız en doğal keratin Bunu biliyorum ve keratinbakım.
   com sitesinden alıyorum çok da memnunum acaba aynı şey mi

   • sanem diyor ki:

    mrb figen hanım evet aynen siizn dediğinizle aynı. bende halamın tavsiyesi üzerine ordan almıştım liquid keratin olarak geçiyor

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız