Cilt Bakımı Ve Güzellik
puruzsuz-bir-cilt-icin-maske

Pürüzsüz bir cilt için yapılması gerekenler

 

Cilt yapımız, özellikle yüz bölgemizdeki cilt yapımız estetik olarak dış görünüşümüzü çok büyük bir oranda etkilediği için cildimizin pürüzsüzlüğü ve herhangi bir cilt sorununa sahip olmamamız bu açıdan çok büyük önem teşkil etmektedir.

 

Cildimizi ne kadar sağlıklı ve kusursuz bir yapıda tutabilirsek, o derecede karşımızdaki kişi görünüm olarak iyi ve güzel bir izlenim bırakabilmemiz mümkündür.

 

cilt-puruzsuzlugu-icin-maskeler

 

Hem kadınlar için hem de erkekler için fark etmeksizin pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek biraz uğraştırıcı bir yoldur. Çünkü böyle bir görüntüye sahip olabilmek adına cilt yapısının hem kusursuz görünmesi, hem gergin yapıda olması hem de herhangi bir sivilce problemine ya da lekelenme problemine sahip olmaması gerekmektedir.

 

 

puruzsuz-cilt-icin-krem

 

 

Bununla birlikte bulunan tarifler uygulanırken bir yandan da cilt sağlığını bozacak herhangi bir durum ve alışkanlıktan da uzak durmak gereklidir.

 

Örnek verilecek olursa; pürüzsüz bir cilt için sigaradan uzak durmak, alkollü içeceklerden kullanmamak, vücudun günlük ihtiyacı olan su miktarını tüketmek ya da ciltte yağlanma problemi oluşturacak gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.

 

puruzsuz-cilt-icin-maske-tarifleri

 

 

Pürüzsüz bir cilt için maske hazırladığınızda, evde kolayca elinizdeki malzemelerle yaptığınız bu maskeler pahalı markaların ürünlerinin yarattığı etkinin aynısını yaratarak kırışıklıklarınızı azaltabilmekte, cildinizdeki yağlanma sorununu giderip cildinizi daha sağlıklı bir görüntüye kavuşturabilmekte, cildinizdeki lekelenmeleri giderip görüntünüzde pozitif etkiler yaratabilmekte ya da açılmış olan gözeneklerinizi küçültebilmektedir.

 

puruzsuz-cilt-nedir

 

Ancak bu noktada da dikkat edilmesi gereken ana husus; bu tip ev yapımı doğal maskeleri uygularken her bireyin metabolizmasının farklı reaksiyonlara sahip olduğunu unutmamak ve bazı maskelerin cilt üzerinde alerji yaratabileceği riskini unutmamaktır.

 

Bunun için hazırladığınız maskeyi ufak bir miktarda el bileğinize uygulamanız önerilmektedir. Eğer bileğinizde anormal bir durumla karşı karşıya kalırsanız (şişme, kabarma, kızarma gibi) bu tarifi asla yüzünüzde uygulamamanız gerekmektedir.

 

puruzsuz-cilt-nasil-olur

 

Beyaz ve pürüzsüz bir cilt için maske

 

Pürüzsüz bir cilt için maskeler Ahmet Maranki gibi alternatif tıp insanlarının da ortaya attığı pek çok doğal tarifle çeşitlendirilmiş, bireylerin kendi ihtiyaç ve tercihlerine göre bulabilecekleri pek çok tarif ortaya çıkartılmıştır. Bu tariflerden en çok bilinenleri ve en yaygın olarak kullanılanları ise şöyledir;

 

 • Zeytinyağı, bal ve limon maskesi : Bu maskenin içeriğindeki malzemelerden bal, cilt üzerindeki hasarlı bölgelerle savaşıp bir yandan da yaşlanma karşıtı etkiler yaratabilmektedir. Bunun dışında limon içeriğindeki C vitamini sayesinde beyaz ve pürüzsüz bir cilt oluşmasını sağlarken zeytinyağı da cildin daha elastik bir yapıda olmasını sağlar. Maskenin hazırlanışı şu şekildedir;

 

puruzsuz-cilt-nasil-elde-edilir

 

 • Malzemeler

 

Bir yemek kaşığı miktarında zeytinyağı

 

Bir yemek kaşığı miktarında limon suyu

 

Bir yemek kaşığı miktarında bal

 

 

 • Hazırlanışı

 

Malzemeler birbiriyle karıştırıldıktan sonra bir pamukla tüm yüze yavaşça sürülür. Sürüş işlemi bitince 20 dakika boyunca bu malzeme yüzde bırakılır. Eğer maskenin normal şartlardan daha iyi etki yaratmasını isterseniz gece yatmadan önce uygulayıp sabaha kadar maskeyi yüzünüzde tutup sabah da bol ılık suyla yıkayarak durumu değerlendirebilirsiniz.

 

puruzsuz-cilt-icin-tarifler

 

Bunun dışında normal süreçlerde yaptığınız maskeyi 20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık suyla yıkayarak cildinizin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına katkıda bulunabilirsiniz.

 

Bu maskenin bir haftalık süreç içerisinde en fazla iki ya da üç kez kullanılması uygun görülmektedir ve aynı zamanda maskenin uygulandığı süreçlerde limonun güneş ışığıyla cilt üzerinde ters etkime yaratacağı bilindiğinden bu süreçler içerisinde güneş ışığına çıkmak tavsiye edilmemektedir.

 

puruzsuz-cilt-icin-maskeler

 

 • Zerdeçal ve yulaflı cilt maskesi : Zerdeçalın çok uzun zamandır cilt bakımında kullanıldığı bilindiği üzere; cildin renginin korunması, daha beyaz ve canlı bir cilde sahip olunması için etken bir ürün olarak cilt maskelerinde kullanılması şaşırtıcı değildir.

 

 • Malzemeler

 

Bir tatlı kaşığı miktarında yulaf

 

Yarım çay kaşığı miktarında limon suyu

 

Göz kararı zerdeçal

 

cilt-puruzsuzlugu-icin-tarifler

 

 • Hazırlanışı

 

Ürünleri iyice birbirine karıştırdıktan sonra, hafifçe tüm cilde masaj yaparak bu malzeme cilde uygulanır. En fazla 2o dakika da beklendikten sonra soğuk su olacak şekilde tüm cilt bu suyla durulanır. Bu maske uygulamasının haftalık süreçlerde üç ya da dört kez uygulanması tavsiye edilmektedir.

 

 • Bal ve badem maskesi : Bademin müthiş bir antioksidan deposu oluşu, aynı zamanda cilt üzerindeki güneş lekelerini ve kırışıklıkları yok etmek için yardımcı bir ürün olması bir de cildi gerginleştirici etkisinin bulunması kendisini cilt maskeleri için çok önemli bir ürün haline getirmiştir. Zaten bal da çoğu cilt maskesi tarifinde kullanıldığından bu iki ürünün ciltte çok iyi etkileri bulunmaktadır.

 

saf-ve-puruzsuz-cilt-icin-ne-yapmali

 

 • Malzemeler

 

Bir tatlı kaşığı miktarında doğal bal

 

Bir tatlı kaşığı miktarında badem tozu

 

 • Hazırlanışı

 

Önceden blender’dan geçirip toz haline getirdiğimiz bademlerin üzerine balo ekleyerek krem kıvamına gelene kadar karıştırmak gerekmektedir. Bu kıvama daha kolay ulaşması açısından da karıştırma işlemi yaparken üzerine su eklemeniz faydalı olacaktır.

 

puruzsuz-cilt-onerileri

 

Bundan sonra hazır olduğunu gözlemlediğiniz malzemeyi yüzünüze sürüp beş dakika boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Süre dolunca bir dakika boyunca da cildinizde maske varken yüzünüze masaj yapıp ardından suyla durulamanız yeterli olacaktır.

 

 • Yoğurt ve portakal maskesi : Yoğurdun cildi yatıştırıcı, leke önleyici ve nemlendirici özelliğinin yanında bir de portakalın içerdiği C vitaminiyle birlikte cildi daha sıkı ve daha toplu yapıya sokabilmesi, bu iki malzemenin maske tariflerinde çok iyi bir ikili olabilmesini sağlamıştır.

 

puruzsuz-cilt-ugruna-yapilanlar

 

 • Malzemeler

 

Çeyrek su bardağı miktarında taze sıkılmış portakal suyu

 

İki çay kaşığı miktarında yoğurt

 

 • Hazırlanışı

 

Malzemeleri iyice birbirine karıştırdıktan sonra yüzünüze masaj yaparak sürün ve beş dakika bekletin. Rahatlatıcı etkisin, hissettikten sonra masaj yaparak durulayın.

Yazar: Tarih: 2 Eylül 2016 - 10:26:51 Kategori: Cilt Bakımı, Güzellik Maskeleri
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,