Cilt Bakımı Ve Güzellik
Makyaj pudrası

Yüze sürülen her malzemenin nasıl kullanılacağının bilinmesi gerekir. Ne kadar kaliteli olursa olsun kullanılan makyaj malzemeleri doğru biçimde uygulanmalıdır. Cilt kusurlarını kapamak için kullanılan makyaj malzemelerinden biride pudradır.

Pudra Nasıl Sürülür?

Pudra cilde tek başına sürülecekse; altına hafif bir nemlendirici sürülmelidir. Fakat fondöten üzerine sürülecek pudranın son derece ince olması istenir. Bunun nedeni fondötenden sonra son bir bitiriş yapmaktır. Fondöten zaman içinde yüzde yağlanmaya neden olabilir. Bu yağlanmanın önüne geçen makyaj malzemesi pudradır. Pudra transparan olmalıdır. Transparan pudralar çok ince ve toz yapıda olurlar. Yüzde olduğu anlaşılmayan pudraların daha kaliteli bir makyaj ortaya çıkardıkları kesindir.

Pudra seçimi kalın olduğunda yüzde adeta bir maske varmış gibi durur. Cilt ne kadar düzgün olursa olsun makyaj son derece kötü gözükür. Sürülecek olan pudra kalın tabakalı olmamalıdır. Piyasada var olan bazı pudralar bu özelliktedir. Kalitesi ve markası belli olmayan pudralardan kaçınmak gerekir. Cilt her şeyi kaldıramaz. Yanlış pudra seçimleri sivilce oluşumuna neden olur.

Pudranın rengi yüz ile uyumlu olmalıdır. Yüze sürülen pudra cilt tonlarına yakın seçilmelidir. Açık tenli bayanların yüzlerine sürdükleri pudra koyu bitirişli olamaz. Yüzde bir maske etkisi yapan bu olay; adeta yüzü yanmış gibi gösterir. Açık tenli bayanlar açık renk pudraları seçmelidir. Koyu renk sadece esmerler için uygundur. Farklılık yaratmak isteyen bazı kişiler; yanlış pudra deneyimlerinden dolayı, son derece bakımsız gözükürler.

Pudranın tek görevi makyajı sabitlemektir. Halk arasında yanlış bilinen bir kanıda lekeleri kapatıyor olmasıdır. Her bayan bunun için kullanır. Fakat pudra makyajın olduğu gibi kalmasını sağlar. Fondötenle uyumlu renkte olması tam bir kapatıcı olduğu anlamına gelmez. Işıltılı pudralar kullanarak yüzünüze renk katabilirsiniz. Fakat bu ışıltı çok parlamamalıdır. Doğal bir hava yakalamak isteyen kişiler; ışıltılı pudrayı fırça yardımı ile birkaç kez dokundurmalıdır. Pudra yeteri kadar sürüldüğünde; çok iyi sonuçlar alınır. Fazlası yüzde pullanma ve soyulma gibi durumlar yaratır.

Pudra kullanmaya yeni başlayan bayanlar için; makyaj uzmanlarının önerdiği renkler dışına çıkmamaları gerekir. Teknoloji ile birlikte cilt sorunlarına bile kısa çözümler oluşturulmuştur. Bu yüzden cilde uygulanacak her malzeme kaliteli ve bilinçli alınmalıdır. İnce yapılı pudralar tercih edilerek; cilt yapısının daha düzgün ve canlı durması sağlanabilir. Cilt üzerinde yapılan hatalar kendini çok belli ettiği için; pudra seçimine çok dikkat edilmelidir. İnsanlar dış görünüşlerinde ciltleri ile dikkat çekerler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız