Cilt Bakımı Ve Güzellik
Protein tozu ne işe yarar? Faydaları nelerdir? Nasıl elde edilir? En iyi protein tozları.

Protein Tozu Ne işe Yarar?

Protein tozu, kasların kısa sürede kuvvetlenmesi sağlar. Protein tozları genellikle spor yapanlar tarafından kasları güçlendirmek için tercih edilmesinin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmek, kalp ve damar sağlığını korumak içinde oldukça faydalı. Cilt.net olarak yazdığımız bu makalemizde protein tozu ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

 

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu sütten ve peynir altında biriken atık sudan üretilir. Bu proteinin %80’ini peynir proteini geri kalanını süt ve peynir suyudur. Süt ve peynir altı suyu özel filtrelerden geçirilerek yağ ve laktoz ayrıştırılır, ortaya çıkan sıvı ise süzülerek protein tozu haline getirilir ve marketlerdeki yerini alır.

 

En Çok Tercih Edilen Protein Tozları

Weider Premium Whey Protein

Almanların ürettiği Amerikan markası olan protein tozu en popüler protein tozlarından biridir. % 100 biyolejik değerlere sahiptir. BCAA amino asit % 25 oranında bulunur. glutamin saf halde bulunur ve emilim süresi oldukça hızlıdır.

 

Optimum Gold Standard Whey

Fiyat ve kalite açısından oldukça idea olan protein tozu izole protein içeriği barındırır ve 5500 BCAA amino asit oranına sahiptir.

 

BSN Syntha – 6

Protein tozlarının kralı olarak adlandırılan ürün 6 farklı protein tozu barındırmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan proteini uzun ve kısa vade olarak karşılayan protein tozunun emilim oranları da farklıdır. Yüksek oranda da lif bulundurur.

 

Multipower Whey Protein Isolate 100

Tamamı proteinden elde edilmiştir. Hızlı bir emilimi olan protein tozunun içeriğinde şeker, yağ ve karbonhidrat hiç bulunmaktadır.

 

Hardline Whey 3 Matrix

İlk Türk sporcu tarafından 2013 yılında üretilen ürün kısa zamanda dünya markası haline gelmiştir. Kaliteli bir ürün istiyorsanız kesinlikle tercih edebileceğiniz protein tozu iyi bir enerji ve 7900 BCAA amino asit barındırır.

 

Protein Tozu Çeşitleri

Soya Proteini

Vejetaryen tozu olarak da bilinen protein tozu soyadan elde edilmektedir. Hayvansal gıda tüketmek istemeyenlerin tercihi olabilecek soya proteini kalp sağlığını korumak ve kas kütlesini arttırmak için sporcular tarafından tercih edilir. Tabi soya proteini tek başına vücudun ihtiyacı olan antioksidanlara destek vermez. Bu nedenle iyi bir beslenme programı ile desteklenmesi gerekir. Tat olarak lezzetli olmayan soyalı protein tozunu tatlandırıcı ile kullanılması tavsiye edilir.

 

Yumurta Proteini

Yüksek oranlarda protein içeren yumurta proteini laktoza karşı intoleransı olanlar için tercih edilebilir. Şiddetli yapılan spor sonrası vücudun kendini toparlaması için kullanılan yumurta proteini yağ yakımını hızlandırarak kasların daha iyi gelişmesini sağlar. Yumurta akı ile üretilir ve azda olsa karbonhidrat ve yağ içermektedir.

 

Kazein Proteini

Yavaş emilebilen kazein proteini de bir süt proteinidir. Uzun süre tokluk hissi sağlayan protein tozunu yatmadan önce kullanmak kas sağlığı açısından en doğru olanı.

 

Sığır Proteini

Sığır proteini içeriğinde esansiyel amino asitlerin tümünü barındırır. Kas geliştirenler için özellikle tavsiye edilen sığır proteini demir açısından zengindir.

 

Hayvansal ve Bitkisel Protein Tozları Arasındaki Farklar

 • Hayvansal içerikli protein tozları kas kütlesinin geliştirilmesinde daha etkilidir. Ayrıca bütün amino asitleri bünyesinde barındırırlar.
 • Bitkisel protein tozları ise daha kolay sindirilirler ve kas ağrılarını geçirmede daha etkilidirler.
 • Bu nedenle; spor uzmanları bitkisel içerikli protein tozlarının kullanılmasını daha fazla tavsiye etmektedirler.

 

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Besinleri tüketirken vücudumuza hem protein hem de yağ almış oluruz. Fakat tüketilen protein tozları sayesinde protein vücuda girerken yağ ayrıştırılır. Tabiî ki vücuda sadece proteinin girmesi doğru bir beslenme şekli değildir. Ağır spor yapanlar için çok yemek tüketmek yerine bu protein tozları iyi bir alternatiftir.

 

Protein İhtiyacı Hangi Durumlarda Artar

 • Vejetaryen İseniz: Eğer günlük yaşamınızda hayvansal gıdalardan uzak duruyorsanız protein tozu takviyesi yaparak vücudun ihtiyacı olan amino asitleri sağlayabilirsiniz.
 • Büyüme: Ergenlik döneminde spor yapan bireylerin ihtiyacı olan protein bu tozlar ile sağlanabilir.
 • İyileşme Süreci: Sporcuların sakatlanmasından doğan rahatsızlıkları protein tozu kullanarak daha kısa sürede iyileşme sağlanabilir.
 • Kas Kütlesini Geliştirme: Yeni spora başlayanlar diğer sporculara oranla daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar. Bu durumda protein tozu kullanarak kas kütlenizi geliştirebilirsiniz.
 • Düzenli Spor Yapanlar: Düzenli şekilde ağır sporlar yapıyorsanız ve daha fazla efor harcamak istiyorsanız protein tozlarından kullanabilirsiniz.

 

Günlük Ne Kadar Protein Alınmalı?

Günlük alınan kalori miktarının 3’te 1’i proteinden gelir. Buna göre yaş aralığına göre günlük almanız gereken protein oranlarını aşağıda verdik.

 • 1 – 3 Yaş arası kişiler için: 13 gram alınmalıdır.
 • 4 – 9 Yaş arası kişiler için: 19 gram alınmalıdır.
 • 9 – 13 yaş arası kişiler için: 34 gram alınmalıdır.
 • 14 – 18 yaş arası kişiler için: Kadınlarda 46 gram – Erkeklerde 52 gram alınmalıdır.
 • 18 Yaş üzeri kişiler için: Kadınlarda 56 gram – Erkeklerde 56 gram olmalıdır.

 

Yazar: Tarih: 26 Mart 2015 - 2:00:18 Kategori: Bitkiler Ve Vitaminler, Diyet
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,