Cilt Bakımı Ve Güzellik
protein-diyeti-nasil-yapilir

Protein diyeti nasıl zayıflatır?

Konuya kilo verme işleminin başlangıcından bakacak olursak, vücudumuzda farklı bölgelerde oluşan fazla yağlanma problemlerinden kurtulmak adına bir yola girmeye karar verdiğimizde tüm bireylerin ortak isteği kolay bir şekilde aç kalmadan kilo vermek olmaktadır.

Bu istek doğrultusunda bizlere yardımcı olacak diyet programlarından biri de protein diyeti, yani dukan diyetidir.

dukan-diyeti-nasil-uygulanir

Bu tip diyetler “şok diyet” listesi içine girdiklerinden uzun vadede yapılmaları çok fazla önerilmese de, kısa zamanda yapıldıklarında dahi etkili bir şekilde kilo verilmesini sağlayan diyetler olarak anılmaktadırlar.

Belirlenen süreçler içerisinde kurallarının dışına çıkmadan düzgünce yapılan protein diyetinde sağlam şekilde kilo vermek mümkündür. Protein diyeti ile zayıflayanların söylediği ortak görüş, kısa zamanda iyi bir kilo kaybı elde edebildikleridir.

protein-diyetinde-onemli-hususlar

Saf protein diyeti nasıl yapılır?

Sürekli olarak protein değerleri açısından yüksek olan besinlerle ve yağ değerleri olan düşük besinlerle beslenilmesi gereken dukan diyetinde, çok sık olarak bu tip içeriklerle beslenmenizden ötürü uzun süreli tokluklar hissetmeniz ve bu süreçlerde vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulmanız mümkün kılınmaktadır.

dukan-diyeti-evreleri

Protein diyeti zararları söz konusu olduğunda da bu tip protein ağırlıklı besinlerin sık sık tüketildiği diyetlerin uzun vadede yapılmasıyla birlikte böbreklerin fazlaca çalışmasından dolayı zorlanmaların meydana gelebilmesi söylenebilmektedir.

Bu nedenle diyet sürecinde belirtilen miktarlardan asla fazla olarak proteinli besinler tüketilmemeli ve diyet süresince böbrekleri zorlamamak adına mümkün olduğunca çok su tüketmemiz gerekmektedir.

protein-diyeti

Protein diyeti yapanların özel durumu bulunanların haricinde (vücutta kilo vermeyi engelleyici başka bir hastalık bulunma ihtimali gibi) diyeti uyguladıkları ilk on gün içerisinde 1 ve 5 kilo aralığında bir kilo kaybına uğradıkları gözlemlenmektedir. Bu sayı çoğu kadına ve erkeğe başlangıç için çok iyi sayılar olarak gelebilmekte ve bu diyetin tercih edilme oranı artmaktadır.

protein-urunleriyle-diyet

Dukan protein diyeti nasıl yapılır?

Fransız asıllı dünyaca ünlü beslenme uzmanlarından biri olan Pierre Dukan’ın ortaya çıkartmış olduğu bu protein ağırlıklı diyet programı, aslen 40 yıldan fazladır dünya genelinde uygulanmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda daha yaygın ve popüler olan bu diyet programının yeni yeni popülerleşmesine sebep öncelerinde bu diyetin sadece internet üzerinden araştırmayla öğrenilmesinin ardından Dukan’ın kendi diyetini anlattığı “Dukan Diyeti Kitabının kitap evlerine sürülmesinden sonra çokça rağbet görüp çığ gibi yayılmasıdır.

protein-diyeti-nedir

Diyetin en basit anlatımı olarak karbonhidratların en az seviyeye indirilip proteinlerin en yüksek seviyeye çıkartıldığı bir diyet programı ortaya çıkartılmaktadır. Bu diyetin kendi içerisinde bir takım evreleri ve bu evrelerinin de ayrı ayrı uyulması gereken kuralları bulunmaktadır.

dukan-diyeti-nedir

Protein diyetinde dikkat edilmesi gerekenler

Protein diyetinin başlangıç aşamalarında diyet programının size uygun gördüğü süreçlerde sadece protein içeren besinlerle beslenmeniz gerekmektedir. Bunun dışında karbonhidrat içeren, yağ içeren, şeker ya da nişasta içeren hiç bir ürünü metabolizmanıza sokmamanız gereklidir.

Bu tip protein odaklı beslenirken de mümkün oldukça hafif egzersizlerde bulunmanız ve bol miktarda su tüketmeniz önerilenler arasındadır.

dukan-diyeti-ozellikleri

Diğer kısımlara geçildiğinde sebzeler de işin içine girdikten sonra mümkün oldukça kuralların dışına çıkmadan tüketilmesi önerilen sebzelere öğünlerde yer verilmesi gerekmektedir. Bire bir uygulanan beslenme programı sayesinde vücudunuz hem kendisini tok hissedecek hem de günlük enerjinizden mahrum kalma gibi bir durumunuz olmayacaktır.

dukan-diyeti-asamalari

Dukan diyeti listesi

Yapılması gereken protein diyeti listesi örneği şu şekildedir;

  • Atak aşaması : Bu aşama diyetin başladığı aşamadır. Dukan diyetine başlamadan önce internetten ya da kitabından yapacağınız testte sizin bu atak evresini kaç gün götüreceğinizin cevabı size sunulur. 2 ya da 7 gün arasında değişebilen süreçte bireyin en az 3-4 kilo verdiği gözlemlenmektedir. Sadece proteinli besinlerin tüketildiği bu süreçte ek olarak bir de gün içerisinde 1 kaşık miktarında yulaf kepeği tüketmek ve 20 dakikalık kısa egzersizler yapılması gerekmektedir.

dukan-diyetiyle-saglikli-beslenme

  • Seyir aşaması : Atlatılan atak aşamasının ardından proteinlerin yanına yine internette ve kitabında bulabileceğiniz sebze çeşitleri eklenmektedir. Hiç gidişatı bozmada diyete devam edildiğinde normal bir bünyenin bir süre boyunca her 6 günde 1 kilo kaybettiği söylenmektedir. Bu aşamada günlük 2 kaşık miktarında yulaf kepeği tüketilmesi ve egzersizlerin günde 30 dakikaya çıkartılması gerekmektedir.

dukan-diyetinde-yenilecek-seyler

  • Sağlamlaştırma aşaması : Verilmek istenen kiloya ulaşıldıktan sonra “koruma evresi” de denilebilen sağlamlaştırma evresine geçilmektedir. Burada her verilen kilo için 10 günlük bir koruma süreci geçirilmesi gerekmektedir. Ayrıca beslenme düzenine meyveler, tahıllar ve ekmek çeşitleri de eklenmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız