Cilt Bakımı Ve Güzellik
Profil estetiği

PROFİL ESTETİĞİ

Profil estetiği diğer adıyla ‘profiloplasty’ insanların yan görünüşlerini düzeltmek amacıyla uygulanan işlemlerin bütününe verilen addır. Yandan bakıldığında ilk göze çarpan kısım burun bölgesi gibi görünse de yüzün belli bölgelerinde de düzeltmelere gidilerek estetik bir profil oluşturulur.

Profil Estetiğinde Öne Çıkan Oranlar

  1. Çene ve çene altı orantısı
  2. Alın ve burun orantısı
  3. Burun ve çene orantısı
  4. Çene ve boyun orantısı
  5. Burun ve dudak orantısı
  6. Kulak ve burun orantısı

Profil Estetiği Hangi Bölgelere Yapılır?

Kaş Bölgesi

Düşük kaşlara sahip kişilere kaş asma işlemi uygulanarak gözlerin ortaya çıkması sağlanır.

Alın Bölgesi

Dar bir alın bölgesine sahip kişilerde saç çizgisi daha yukarı çekilir. Bunun için epilasyon yöntemlerinden yardım alınarak alın genişletilmiş olur. Düz alın yapısına sahip kişilere ise çeşitli yağ dokularıyla daha şişkin bir şekil verilir.

Yanak Bölgesi

Zaman içinde sarkma gösteren yanaklara ilk müdahale yukarı asma yöntemi ile yapılır. Elmacık kemiklerine yapılan işlem belirginleştirme yönündedir. Yanak yapısı şişman olan kişilerin ise yanakları zayıf görüntüye kavuşturulur. Dolgu yöntemi de yanak bölgesinin toparlanması için yapılmaktadır.

Burun Bölgesi

Burun için küçültme ve büyültme operasyonlarının yanı sıra uç kısmının kaldırılması gibi uygulamalarda profil estetiği için yapılmaktadır.

Çene Bölgesi

Profil estetiğinde öne çıkan unsurlardan biride çene kısmıdır. Çene kısmı için daha çok çene ucunun büyültülmesi üzerine işlem yapılarak profil estetiği sağlanır. Çenenin öne çıkık olduğu durumlarda ise törpüleme işlemi uygulanabilir.

Dudak Bölgesi

Genellikle üst dudağın dolgunlaştırılması ile ilgili olan dudak bölgesinde yüze göre çok kalın olan dudaklarda inceltilebilir.

Gıdı Bölgesi

Gıdı bölgesinde en sık rastlanılan sorun yağ tabakasının çeneyi daha kısa göstermesidir. Bu gibi durumlarda fazlalıklar çekilerek çenenin düzgün görünmesi sağlanır. Aynı zamanda boyunda meydana gelen kırışıklıklarda germe işlemleriyle daha düzgün hale getirilir.

Profil Estetiğinde Hazırlık İşlemleri

Profil estetiği için doktora başvuran hasta problemin sadece bir bölgeye ait olduğunu savunabilir. Sadece burnunda sorun olduğunu düşünen bir hastanın burun ve dudak, burun ve çene gibi oranları da yakalaması gerekmektedir. Bunun için hastanın profilden resimleri çekilerek birkaç işlem bir arada yapılması uygun görülmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. mustafa diyor ki:

    Meraba ben 18 yaşındayım alnım çok dar ve alnımın iki yanında cocukluktan kalmadarbeye baglı şişkinlik var bu düzeltilebilirme sac çizgim yukarı alınabilir mi tesekkurler

İlginizi Çekebilir
Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız