Profesyonel Makyaj Nasıl Yapılır

Profesyonel makyaj uzman eller tarafından yapılır. Özel günlerde, herkes olduğundan daha farklı ve güzel gözükmek ister. Bu yüzden bu makyaj türü özel günler makyajı olarak da adlandırılır ve çok özel olduğu düşünülen günlerde tercih edilir; Nişan, düğün, söz, Özel davetler gibi. Profesyonel makyaj yapılırken kaliteli ürünler kullanılır. İsim yapmış markaların fondöten, pudra ve farları makyajı daha alımlı gösterir.

Profesyonel makyaj uygulamasında; tam bir titizlikle çalışılır. Cilt olduğundan daha diri ve gergin gözükmelidir. Gözlere ve dudaklara yapılan makyaj uzun saatler boyu; kalıcı olmalıdır.

Profesyonel Makyaj Nasıl Yapılır

 1. Profesyonel makyaja başlamadan önce cilt temizlenir ve kremle nemlendirilmelir.
 2. Profesyonel makyaj yaptırmadan önce; istediğiniz standarttaki makyaj türünü ayrıntıları ile belirlemelisiniz. Makyajınız özel bir güne uygulanacağı için; oldukça kalıcı ve hoş gözükmelidir.
 3. Daha sonra makyaj bazı kullanılarak; baz her yere eşit şekilde yayılır.
 4. Makyaj bazı olarak adlandırılan ürünler, gözeneklerin kapanmasını sağlar. Sürüldüğünde cildi yumuşak hale getirir. Bazı makyaj bazları güneş koruma faktörü de içerir.
 5. Makyaj bazı sürüldükten sonra tv ürünleri ile makyaja başlanır.
 6. Makyaja ilk olarak fondöten sürmekle başlanır. Fondöten özel ürünlerden seçilir. İsim yapmış markaların fondötenleri kullanılarak; ciltte kusursuz bir görüntü yaratılır. Fondöten; fırça ile sürülmelidir. Gözenekler eşit derecede kapatılmalıdır.
 7. Krylon marka fondötenler cilt makyajı için tercih edilebilir. Cildi çok iyi örten bir yapısı ve uyumlu bir kıvamı vardır. Fondöten üzerine kullanılacak transparan pudra da, Krylon ürünlerinden seçilebilir.
 8. Fondöten uygulamasının ardından; ciltteki fondöteni sabitleyecek; pudra sürülür. Pudra renksiz olmalıdır. En iyi tutucu özelliğe sahip pudralar; renksiz pudralardır.
 9. Profesyonel makyajda kullanılacak farlar; genelde organik makyaj malzemelerinden seçilir. Organik malzemelerde de birçok renk bulunur. Makyajın nasıl gözükmesini istiyorsanız; o şekilde bir makyaj uygulaması yaptırmalısınız.
 10. istenirse buğulu bir makyaj uygulatabilirsiniz. Daha normal bir günde ise; far doğal renkli fakat, kaliteli duran bir tarzda yapılabilir. Profesyonel makyajda; far sürülmeden önce far bazı uygulaması yapılır. Renkler daha canlı durur. Makyaj belirli bir saatten sonra bozulmaya başlar. Bu bozulmanın önüne geçmek için; makyaj bazları kullanılır.
 11. Cildiniz son rötuşlardan sonra pürüzsüz ve oldukça canlı hale gelmiş durumda olmalıdır. Daha sonra; ten rengine ve giyilecek kıyafete uygun far rengi tespit edilerek; gözlere uygulanır. Gözlere verilecek şekil ve gözün yapısına göre çeşitli teknikler uygulanabilir. Bu tamamen sizin görüşünüze kalmış bir durumdur.
 12. Rimel uygulaması da; profesyonel bir şekilde yapılacaksa; öncelikle takma kirpik takılarak uygulanmalıdır.
 13. Yanakların yapısı ve ten renginin durumuna göre allık uygulaması yapılır. Allık genellikle; yukarı doğru ve yumuşak hareketlerle uygulanır. Yüzde kalıp halinde durmaması sağlanır. Mat allık kullanılabildiği gibi; ışıltılı ve simli allıklarda tercih edilebilir.
 14. Profesyonel makyaj Dudaklar; Dudak bölgesi özel fırça yardımı ile boyanmalıdır. İstenilen renk rujun tonlarında bir kalem seçilerek; dudak çevresi boyanır. Böylelikle dudaklar daha dolgun gözükür.
 15. Dudak renginin daha fazla ön planda olması istenilirse; rujun üzerine parlatıcı uygulanmalıdır. Dudaklar küçük ise; parlatıcı uygulamak daha ideal bir seçimdir.

Profesyonel makyaj bitirildiğinde; yüze sabitleyici sprey sıkılır. Makyajın saatler boyu kalması için; özel spreylerden destek alınmalıdır.

Profesyonel makyaj yaparken hataya yer yoktur. Uzun süre bozulmaması gerekir ve bu yüzden dikkatli ve özenli uygulanmalıdır. Kullanılan makyaj malzemeleri de kalite olursa; makyajınız daha kalıcı hale gelir.  Galerimizde yer alan 3 adet Profesyonel makyaj resmini inceleyebilirsiniz. Unutmayın Kusursuz bir güzellik için Kusursuz makyaj yapan eller gerekir.


Yorumlar
  1. sedef korkmaz diyor ki:

   ben makyaj yapmayı severim ama yapmak için tecrübeye ihtiyacımız var

  2. zeliha diyor ki:

   çokk beğendlmm

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.