Cilt Bakımı Ve Güzellik
power-plate-nedir

Power plate aleti ile zayıflama

Esasen Rus asıllı bilim insanlarının icatlarından biri olup, geliştirilme koşullarının NASA’da denendiği ve son şeklinin de NASA’nın tasarımı olduğu teknolojik spor aleti “power plate“tir. İlk olarak astronotların uzaya gitmeden önce kas geliştirmek amaçlı kullandıkları bu alet, zamanla hem iyi bir kalori yakıcı hem de çokça tercih edilen bir spor aleti konumuna gelmiştir.

Hem fizik tedavi alanında, hem spor alanında, hem sağlık hem de fitness alanında kullanılan power plate; yuvarlak ve titreşimli bir alana sahiptir ve egzersizler genelde bu platformun üzerine çıkarak yapılır. Bu alanın titreşme özelliği neticesinde de üzerinde spor yapan bir bireyin kasları üç kata kadar daha fazla titreşerek çok daha fazla kalori yakabilmektedir.

power-plate-aleti

Power plate’in zemininde bulunan ve titreşme özelliği olan plakanın üzerinde yapılan sporlarda, bu titreşim aynı anda pek çok farklı kas grubunu çalıştırabilme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda bu pek çok kas grubu çalışırken de metabolizma asla yorgun kalmaz ve kişi kendini nefes nefese bir halde bulmaz

Yani sizin yaptığınız egzersiz sadece tek bir bölgeyi çalıştırmak adına olsa da vibrasyon sizin isteğiniz dışında bütün kaslarınızı da harekete geçirmektedir.

power-plate-ile-hareket

Power Plate yararları

Power Plate’in başlıca yararı, vücudun esnek yapısını ve direncini koruyabilmek adına fayda sağlamasıdır. Bununla birlikle çalışma prensipleri gereği hem kemiklerin güçlenmesine faydası olan, hem kas gruplarının her birini çalıştırdığı için kasların güçlenmesine etki eden, hem hormonların düzenlenmesine yardımcı, bölgesel olarak ortaya çıkan ağrıları ortadan kaldıran bir spor aletidir. Bu saydığımız yararlarla birlikte titreşimli etkisi sayesinde vücutta bir kavitasyon ve lenf drenaj etkisi de yaratabildiğinden selülitli bölgelerde de kullanım açısından oldukça etkili sayılmaktadır.

power-plate-egzersizleri

Power Plate hareketleri

Tricep Dip : Arka tarafınızda bulunan kol kaslarınızı güçlendirmeye yarayacaktır. Genel anlamda daha çok kadınlarda meydana çıkan arka kollardaki sarkıklığın önüne geçebilmektedir.

Squat : Kalçada, bacakta ve sırtta gerginlik yaratan bu hareket sayesinde bu bölgelerde güçlendirme etkisi yaratılmaktadır.

Crunch : Alt karın bölgesindeki kaslarınızı çalıştırmaya yaramaktadır. Hareketi yapmanın etkisi kişiye sıkı bir yapıda ve sağlıklı bir görüntüdeki karın bölgesi olarak geri dönecektir.

power-plate-ile-egzersiz

Lateral Plank : Yapılan hareket sayesinde hem kol kaslarınız hem de omuz kaslarınız güçlenmektedir

Push-up : Ön tarafınızdaki kol kaslarınızı güçlendirme etkisi bulunmaktadır. Böylelikle güçlenmiş olan bu kaslarla daha dik bir duruşa sahip olmanız kolaylaşacaktır.

Power Plate’in zararları nedir?

Power plate’in kullanımının uygunluğu için esas olan kural, bu aleti ilk defa kullanacak olan kişinin o durumdan öncesinde çok az da olsa hayatında spora yer vermiş olması gerekliliğidir. Alete kolayca adapte olabilmek adına power plate’i kullanmadan önce vücut bir takım basit egzersizlerle power plate’e hazırlanmalıdır. Asla hiç bir ön hazırlık yapmadan vücudu zorlayıcı egzersizlere power plate’le birlikte hızlı bir giriş yapılmamalıdır

power-plate-fiyat

Bunun dışında özellikle hamile kadınların, yeni doğum yapmış kadınların, migren atakları geçiren bireylerin, epilepsi hastalığı olan bireylerin ya da vücudunun belirli bölgelerinde çeşitli yaralar bulunan bireylerin asla power plate kullanmaması gerekmektedir.

Power plate’in fiyatları nedir?

Piyasadaki power plate fiyatları, en düşük olarak 1000 Türk Lirasından başlamaktadır. Özelliklerine ve gelişmişliğine göre daha yüksek meblağlarda da olan bu alet, internetteki bazı yabancı sitelerden daha uygun fiyatla alınabilme imkanına da sahiptir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız