Cilt Bakımı Ve Güzellik
porselen-makyaj-modelleri

Modern çağda popüler kültürle birlikte her şeyin çok çabuk yeni trendlerinin çıkması, doğal olarak kozmetik sektörüne de yansımış ve makyaj trendlerine sürekli yeni tarzlar eklenmiştir.

Kadınların makyaj yaparkenki estetik gaileleri ve her daim daha etkileyici ve güzel gözükme çabaları doğrultusunda firmalar hep çarpıcı ve doğal gösteren ürünleri üretimi üzerinde durmuşlardır.

porselen-makyaj-nasil-yapilir

Ancak uzmanlar, her çıkan trendin her ten yapısında ve vücut şeklinde aynı muhteşem etkiyi yaratmayacağının özellikle altını çizmektedirler.

Örnek verecek olursak, açık tonlarla yapılan doğal makyajların koyu esmer tenli yüzlere yapıldığında estetik olarak çok da hoş bir görünüme kavuşulmayacağını tahmin etmek zor bir durum değildir.

Bahsedilen bu farklı makyaj uygulamalarından biri de porselen makyaj yapımıdır.

porselen-makyaj-yapma-kurallari

Porselen makyaj denen makyaj uygulaması, günlük olarak yapılan makyaj türlerinin haricinde daha çok özel günlerde ve özel durumlar için (TV oyunculuğu, tiyatro oyunculuğu vb.) yapılan makyaj çeşididir.

Porselen makyajın uygulanma şekli, renk olarak canlı tonların aksine daha mat ve donuk tonların tercih edildiği, videolarda ve fotoğraflarda daha mat bir görüntünün elde edilmesi için yapılan profesyonel bir uygulama şeklinde olmaktadır.

porselen-makyaj-nedir

Porselen makyajın avantajları

Porselen makyajın diğer makyaj türlerine göre en büyük avantajı, normal malzemelerle yapılan makyaj türlerine nazaran çok daha uzun süre yüzde kalabilmesi yani otomatikman çok daha kalıcı özelliğe sahip olabilmesidir.

Normal günlük standartlarda kullandığımız malzemelerle yaptığımız makyajlarda hava sebebiyle ya da nemlilik sebebiyle makyajımız çıkabilir ya da akabilir. Ayrıca yüzümüzde makyajı tamamlayıcı öğelerden biri olan rujlar da günlük beslenmeden sonra dudaklarımızdan çıkabildiği için gün içerisinde bir kaç kez ruj tazeleme ihtiyacı da hissedilebilmektedir.

porselen-makyaj-uygulamasi

Ancak porselen makyaj yapılan bir suratta, bahsedilen tüm olumsuzluklar ortadan kalkmaktadır. Porselen makyaj yapıldığında tüm bu akma, silinme, kayma problemlerinin yaşanma şansı yoktur. Çünkü kullanılan tüm malzemeler daha kalıcıdır. Üstelik porselen makyaj uygulamasının işinin uzmanı profesyonel makyözlere yaptırılması doğrultusunda çok doğal bir görüntü elde edilebilmesi mümkündür.

Çoğu kişi porselen makyajın suratta çok yapay bir ifade yarattığını düşünse de, az önce bahsettiğimiz işinde iyi olan makyaj uzmanları tarafından yapılan porselen makyajların yapay durma gibi bir durumu söz konusu değildir. Bu tip uzmanlara makyaj yaptıran kadınların kesinlikle etrafına da porselen makyaj uygulamasını önerdikleri görülmüştür.

porselen-makyaj-yapmak

Porselen makyaj yaptırmanın ana noktaları

 • Öncelikle porselen makyaj yaptırılırken, yaptırılacak kişinin iyi seçilmesinin önemli olduğu kadar kullanılan malzemelerin kalitesi ve porselen makyaja uygun olup olmadığı da çok önemli noktalardır.
 • Çünkü porselen makyaj adı altında düşük kaliteli ve ucuz ürünler kullanılarak yapılan makyajlarda istenilen görüntü elde edilemediği gibi estetik olarak da hoş bir makyaj ikonu ortaya çıkmayacaktır.
 • Bununla birlikte porselen makyajın temelinin doğal ve donuk bir görüntü olması amaçlarına da uzaktan yakından yaklaşılamamaktadır.

porselen-makyaj-nasil-yapilir

 • Porselen makyaj uygulaması yaptırmadan önce, mutlaka bu makyajı kullanacağınız alanda giyeceğiniz kıyafet seçiminizi ve saç şeklinizi belirlemiş olmanız gerekmektedir.
 • Çünkü porselen makyaj her ne kadar mat tonlarda da olsa göz makyajınızda ya da dudak makyajınızda saçınıza veya kıyafetinize göre seçilecek renkler porselen makyajı daha anlamlı kılarak sizi daha dikkat çekici bir görüntüye kavuşturmaktadır.

porselen-makyaj-yapimi

 • Bunun dışında porselen makyaj konusunda en çok dikkat edilmesi gereken husus, kadınların asla bu uygulamayı tek başlarına kendi kendilerine yapmaya çalışmamaları durumudur.
 • Çünkü hiç bir zaman makyaj uzmanlarının yarattığı doğal etki evde yapılan porselen makyajla yaratılamamaktadır. Bu nedenle mutlaka bir uzmanın ellerine kendinizi bırakarak en iyi görüntüyü elde edebilmenin keyfini sürmeniz önerilmektedir.

Porselen gelin makyajı nasıl yapılmaktadır?

Porselen makyaj uygulamasında ve porselen gelin makyajı uygulamalarında ortak olarak yapılan makyaj şu şekilde olmaktadır;

porselen-makyaj-yapilisi

 • Porselen makyaja başlanmadan önce, yüz tamamiyle çok steril bir şekilde temizlendikten sonra yüz peelingi yapılmaktadır.
 • Yüz bölgesindeki tüm tüyler alınır ve kaşlara istenilen şekil verilir.
 • Yüzdeki işlemler bittikten sonra nemlendirme işlemi yapılır ve makyaja hazır hale gelinir.
 • Makyaj öncesi kullanılan bazla öncelikle tüm pürüzlü yapılar kapatılır.

porselen-makyaj-ornekleri

 • Taş pudra dediğimiz sulandırılarak kullanılan pudra, yeterli miktarda ve yayılarak yüzünüze uygulanır.
 • Göz altı morluklarına mat görüntüde kapatıcılar uygulanır. Yüzünüzdeki gölge vuran yerlere de aynı şekilde bir kapatıcı uygulamasında bulunmanız yüzünüzde daha aydınlık bir görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır.

ilginc-porselen-makyajlar

 • Fondöteninizi uyguladıktan sonra üzerine pudra uygulaması yapılır. Bu pudranın özellikle mat olmasına özen gösterilir. Uygulama hem yüz bölgesine, hem boyun bölgesine, hem dekolte bölgesine hem de kulaklara sürülmektedir.
 • Bu işlem de bittikten sonra makyajınızın tam olarak hangi noktada patlamasını istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Odak noktasının dudaklarınız olmasını isterseniz dudaklara, göz yapınız olmasını istiyorsanız gözlere odaklı bir makyaj uygulamasına devam edilmektedir.

porselen-makyaj-ornegi

 • Göz makyajınıza başlandığında, farı sürmeden önce göz kapaklarınıza baz sürülür. Bunun nedeni uzun saatler boyunca farınızın gözünüzden akmasını engelleme amaçlıdır. Daha sonrasında istediğiniz tondaki farın uygulaması yapılır.
 • Göz makyajınızda bir önemli nokta da kirpiklerinizin daha uzun ve daha dolgun gözükmesi için mutlaka takma kirpik uygulaması yapılmasıdır. Tabi bu kirpiklerde de doğal görünüm ön planda olmasına özen gösterilmektedir. Rimel seçimlerinde ise makyajı yaptıran kadının başka bir tercihi olmazsa mutlaka siyah renkte bir rimel tercih edilmektedir.

mankenlere-porselen-makyaj-uugulamasi

 • Allık olarak da her zaman doğal ve hafif tonlar tercih edilmektedir çünkü zaten hali hazırda dudaklarda ya da gözlerde patlayan bir makyaj uygulaması yapılmış olmaktadır.
 • Ruj sürümüne geldikçe eğer göz makyajı ağır yapılmışsa ruj hafif renklerde, eğer patlama noktası dudaklar olarak belirlenmişse koyu ve ağır tonlarda renkler tercih edilmektedir.
 • Bütün bu işlemler bittikten sonra da yüzün tamamına sabitleyici sprey sıkılarak makyaj sonlandırılmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız