Cilt Bakımı Ve Güzellik
pirlanta-berraklik-dereceleri

Pek çok ve değerli çeşidiyle beraber kadınların sıklıkla ilgi gösterdiği mücevherlerden biri olan pırlanta, sadece en sık kullanıldığı alan olan kadınlara özel günlerde alınan müthiş güzellikteki yüzüklerle akıllarda kalsa da, kendisinin aynı şekilde çok zarif ve şık durduğu pırlanta kolyeler, bilezikler ve  bileklikler de sıklıkla kuyumcularda ve bu tip pahalı mücevherleri satan işletmelerde sık sık vitrinlerde göze çarpmaktadır.

pirlanta-berraklik-skalasi

Pırlantalar neye göre derecelendirilir?

Durum böyleyken, pırlanta severlerin pırlanta satın alırken dikkat etmeleri gereken bir takım hususlar da ön plana çıkmaktadır. Bunlardan ilki pırlantada berraklık derecelerinin bilinmesidir.

pirlanta-berrakliklari-nasil-olmali

Ayrıca pırlantaların, pırlanta berraklık skalasına uygun olarak da sınıflandırılmasıyla birlikte piyasaya hangi maddi değerle sunulacağının belirlenmesine yol gösteren ana noktalar olarak göze çarpmaktadır.

Pırlanta berraklık şemasının oluşturulmasında ana faktör olan berraklık, eldeki pırlantanın içeriğinde yer alan ve kusur olarak adlandırılan alanların ne kadar bir sayıda olduğunu ve hangi büyüklüklerde olduğunu ifade etmektedir.

pirlanta-alinirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Gemolog denilen kuyumculardaki değerli taşları inceleyen kişilerin yaptıkları değerlendirmeler doğrultusunda; pırlantalarda yer alan bu kusurlar lekelenmeler, bulutçuklar ya da çizikler şeklinde ifade edilmektedir.

Pırlantanın kalitesi de doğal olarak bu içeriğinde bu saydığımız kusurlardan en az şekilde barındıranların en iyi kalitede olması; kusurlar çoğaldıkça kalitenin düşmesi şeklinde sınıflandırılmıştır.

pirlanta-degerlendirmeleri

Pırlantaların lekeleri nasıl görülür?

Ancak burada bilinmesi gereken esas husus, bahsedilen kusurların sadece gemologların kullandıkları özel mücevher inceleme gözlükleriyle görülebiliyor olmasıdır.

Yani normal şartlarda parmağınıza taktığınız pırlanta yüzüklerdeki ya da boynunuza taktığınız pırlanta taşlı kolyelerdeki lekelenme gibi problemler çıplak gözlerle görülebilmesi mümkün olmamaktadır. Ayrıca dış görünüş itibariyle de bu lekelenmeler herhangi bir estetik bozukluk yaratıcı unsurlar değillerdir.

pirlanta-kusurlari-ornekleri

Pırlanta değer tablosu

  • I1 – I2 – I3 berraklığı : Çıplak gözle görülebilecek derecede lekelenmeleri ve kusurları olan pırlantalar bu sınıflandırmada yer almaktadır. Çatlaklar, çukurlar ve içerik olarak diğer kristallerden de bir takım içerikler bulunduran bu pırlantalar kalite açısından en kötü pırlantalardır.
  • S1 – S2 parlaklığı : Bazı sınıflandırmalarda SI1 – SI2 olarak da geçen bu pırlanta türlerinde, az derecede büyütüldüklerinde bir şey fark edilmese de 10 dereceye kadar büyütülmelerinde içeriklerinde sıklıkla yabancı maddelerin, kesilmeden ve diğer nedenlerden kaynaklanan çatlakların ve çukur alanların görüldüğü pırlantalar olarak bilinmektedirler.

pirlantanin-berraklik-asamalari

  • VS1 – VS2 parlaklığı : Pırlanta berraklık VS derecelerinde sadece pırlantaya bakılan büyüteçler altında belirlenebilen 3 ya da 4 lekelenmenin dışında çok da lekesi bulunmayan pırlantalar sınıfını ifade etmektedir. Fiyatlandırmasına göre kalitesi de en iyiye yakın olan bu pırlanta sınıflandırmaları, çoğu kullanıcı tarafından en çok tercih edilen türlerdir.
  • VVS1 – VVS2 parlaklığı : Hemen hemen hiç lekesi bulunmayan bu grupta, uzman olmayan kişilerin pırlanta berraklık IF grubuyla da çoğu kez karıştırma yapılabilmektedir. Bunun sebebi büyüteç altında çok zor fark edilen bir ya da iki tane çok küçük kusurunun bulunmasıdır.

pirlantanin-berraklik-degerlendirmesi

  • FL – IF parlaklığı : Tamamen kusursuz olan bu grup, pırlantanın berraklık derecelerinde en iyisi olan gruptur. Pırlanta değer tablosunda en üst sırada yer alan bu pırlantaların üzerinde hiç bir leke, çatlak, çizik ya da çukur bulunmamaktadır. Haliyle en pahalı olan pırlantalar da FL -IF grubu pırlantalarıdır. Pırlanta bakımında en çok özen gösterilen ve üzerine titrenilen grup da otomatikman bu parlaklıktaki pırlantalardır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız