Cilt Bakımı Ve Güzellik
Cilt beyazlatmak için için Pirinçle yapılan doğal tarifler.

Çok uzun yüzyıllardır Asya ülkelerinin baş besini olarak kullanılan, sonrasında besleyiciliği ve sevilen bir tat olmasıyla tüm ülkelere yayılan pirinç; faydalı bir yiyecek olmasının dışında cilt için de oldukça önemli faydalar sağlayan bir üründür. Kadınlar pirinci gıda olarak tüketmelerinin haricinde bir de cilt beyazlatmak ve daha güzel bir ten yapısına sahip olabilmek adına sıklıkla kullanmaktadırlar.

Pirincin cilde olan faydaları göz önüne alındığında; hem cildi beyazlatma, hem daha pürüzsüz hale getirme hem de güneşe karşı oldukça koruma etkili olması gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Pirinçle alakalı bu tip faydalardan yararlanmak isteyen kişilerin, pirinci düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir.

Yağlı ciltler için yüz beyazlatıcı pirinç unu maskesi

Bir kabın içerisine yarım çay bardağı su ve dört çay kaşığı miktarındaki pirinç ununu (pirinç unu, pirincin ezilerek ufalanmış halidir) ekledikten sonra biraz çırpıp kremsi hale getirmeniz gerekmektedir. Kıvamı tutan maskeyi 5 dakika boyunca cildinizde tuttuktan sonra, kuruyan malzemeyi ılık suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

Karma ciltler için yüz beyazlatıcı pirinç maskesi

Bir avuç miktarındaki pirinç bir kaseye konularak üzerine silme su eklenmelidir. Parmaklar yardımıyla su iyice bulanıklaşana kadar karıştırılan su, pirinçlerden süzülerek başka bir kaba alınır ve pirincin suyuyla yüz güzelce yıkanır. Etkiyi arttırmak için su bakımından sonra yüz kurulanmayıp kendi haline bırakılmalıdır.

Kuru ciltler için yüz beyazlatıcı pirinç maskesi

Bir avuç miktarındaki pirinç iyice ezilerek toz haline getirilir. Daha sonra bu malzemenin üzerine hamur haline dönüşene kadar süt eklenir ve bir yandan da karıştırılır. Hamurumsu olan malzeme nazikçe hem boyun bölgesine hem de yüz bölgesine sürülmelidir. Yarım saatlik bir bekleme süresinin ardından bol miktardaki ılık suyla maske temizlenebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. enel diyor ki:

  gercekten bir ise yariyomu ve kac gun sonra tenin aciliyor

  • Nurhan diyor ki:

   Cilt rengini açmak için kullanılan etkili yöntemlerden biridir. Cildinizin durumuna göre ilk uygulama sonrası veya bir kaç haftalık kullanım sonrasında etkisini gösterebilir.

 2. Sinem diyor ki:

  Pirinc unlu maskeyi ne sıklıkla ve ne kadar zaman kullanirsam etkisini gorebilirin birde goz cevreme tam suremedin lekeli gibu durur mu

  • Nurhan diyor ki:

   haftada 1 kez uygulayın. Göz çevresini hariç tutmanız daha yararlı.

 3. Hümay diyor ki:

  Ben yüzün dışında kollarım ve bacaklarımında renginin 1 ton dahi olsa açılmasını istiyorum.Burada yazdığınız maddelerden birini yüzüm dahil maske halinde koluma/bacağıma da uygulasam işe yarar mı? Her yeri aradım ama bütün sitelerde yüzümüze yapılacak olarak bahsediliyor.Yorumuma cevap verirseniz mutlu olurum.

  • Nurhan diyor ki:

   Pirinçle cilt beyazlatma uygulamasını istediğiniz tüm bölgelerinizde kullanabilirsiniz.

 4. Gülten diyor ki:

  Ne kadar arayla uygulayabiliriz bu maskeyi haftada bir falan mi.

  • Burcu Evren diyor ki:

   Gülten hanım haftada 1 kullanılıyor, Konu başında bu bilgiyi vermiş arkadaşlarımız ayrıca sitemizde tarifi verilen maskelerde kullanım süresi belirtilmediyse haftada 1 kullanabilirsiniz.

 5. Hümeyra diyor ki:

  göz çevresine uygulanabilir mi?

  • Berçin Çelebi diyor ki:

   Tüm yüze uygulanabilir hümeyra hanım

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız