Cilt Bakımı Ve Güzellik
pirinc-maskesi

Pirinç maskesi yapımı ve faydaları

Cilt bakımında pirincin önemli bir yeri vardır. Kremlerde, maskelerde içerik olarak kullanılmaktadır. Evde doğal ve kolay bir cilt bakım maskesi hazırlamak istiyorsanız pirinç maskesi bunun için idealdir. Özellikle cilt rengini açma hususunda çok büyük bir etkiye sahiptir.Pirinç maskesi ile cildinizin rengini açarken aynı zamanda eksik olan maddeleri de cilde geri kazandırmış olacaksınız.

 

 

Pirincin cilt bakımındaki faydaları nelerdir?

 

 • Ciltte oluşmuş yaraları ve yıpranmış cildi onarıcı etkiye sahiptir.
 • Cildin elastikiyetini kazandırarak cildi kırışıklara karşı korur.
 • Cilt yüzeyini temizleyerek cilt lekelerinin belirginliğini azaltmada yararlı olur.
 • Ciltte egzama benzeri cilt hastalıklarının oluşmasını engeller.
 • Yağlı cilt tipine sahip bireylerde yağ oranını dengelemek için etkilidir.

 

Cilt tipine göre pirinç maskeleri

 

Karma ciltler için pirinç maskesi

Cam bir kâsenin içerisine bir avuç pirinç koyunuz. Pirinçlerin üzerini kapatacak kadar su ekleyip bir kaşık yardımıyla karıştırınız. Su bulanık görünmeye başladıktan sonra suyu temiz bir kaba aktarınız. Hazırladığınız pirinç suyu ile cildinizi yıkayınız. Pirincin cildinizde iyi bir etki yaratması için kurulamayınız cildinizde kendiliğinden kurumasını bekleyiniz. Bu uygulamayı cildinize haftada bir olarak yapabilirsiniz. Düzenli olarak bir ay boyunca uyguladığınızda cilt renginizdeki açılmayı fark edeceksinizdir.

 

 

Yağlı ciltler için pirinç unu maskesi

Cam bir kâsenin içerisine dört çay kaşığı pirinç ununu koyunuz. Üzerine yarım çay bardağı suyu koyunuz ve iyice karıştırınız. Karışımınız çok cıvık olursa üzerine bir miktar un ekleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı cildinize sürerek beş dakika kadar kurumasını bekletiniz. Cildinizde kuruduktan sonra ılık su ile çok bastırmadan yumuşak bir şekilde yıkayınız. Bu maskeyi haftada iki kere uygulayabilirsiniz. Bir aylık kullanım sonucunda ciltte renk açılması kendini fark ettirecektir.

 

 

Kuru ciltler için pirinç maskesi

Tahta bir havanda bir avuç dolusu pirinci eziniz. Eğer isterseniz kahve çekme aleti de kullanabilirsiniz. Pirinçler toz haline geldikten sonra cam bir kâseye alınız ve üzerine yavaş yavaş süt ekleyiniz. Süt ekleme işlemini yaparken karışımın hamur kıvamına gelmesine dikkat etmelisiniz. Karışım hamur kıvamına geldikten sonra cildinize uygulayınız ve 20-30 dakika kadar bekletiniz. Maskeyi cildinizden ılık su ile bastırmadan durulayınız. Bu maskeyi cildinize haftada en az bir kere uygulamanızda yarar vardır.

 

 

Hassas ciltler için pirinç unu maskesi

Cam bir kâseye 1,5 çay kaşığı pirinç ununu koyunuz. Üzerine 1 tatlı kaşığı bal ekleyiniz ve ikisini iyice karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı gözlerinize kaçırmamaya dikkat ederek yumuşak hareketlerle cildinize uygulayınız. 20 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra ılık su ile cildinizden durulayınız. Karışımın içindeki bal cildinizi yumuşatarak kurumamasını sağlar ve nemlendirir. Pirinç unu ile de cildinizin rengini açabileceksiniz. Bu maskeyi cildinize haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. Düzenli kullandığınız takdir de cildinizdeki cilt rengi değişimlerini göreceksiniz.

 

Cildi parlatan ve beyazlatan pirinç unu maskesi

Malzemeler

 • Portakal
 • Pirinç unu
 • Elma
 • Kiraz
 • Yoğurt

 

2 yemek kaşığı pirinç ununu ve 2 yemek kaşığı yoğurdu karıştırınız. İyice karıştıktan sonra içine 3 dilim portakal,3 dilim elma ve 3 tane çekirdeği çıkarılmış kirazı mutfak robotunda çekerek ekleyiniz. Bütün malzemeleri cam bir kâseye alınız ve karıştırmayı sürdürünüz. Maske iyice karıştıktan sonra cildinize uygulayın ve 30 dakika kadar cildinizde bekletin. Maskeyi cildinizden soğuk su ile durulayınız. İsterseniz uygulamadan sonra cildinize soğuk kompres yapabilirsiniz. Bu maske ile cildiniz parlaklık ve canlılık aynı zamanda cilt renginizde açılmada kazandıracaktır. Maskeyi cildinize düzenli olarak haftada bir uygulayabilirsiniz.

 

Pirinç maskesinin kullanıcılarının yorumları

 

 • İlk denemede cilt renginde açılması fark eden kişiler bulunmaktadır.
 • Cildi nemlendirdiğini ve beslediğini, cilde canlılık geldiğine dair yapılmış yorumlar mevcuttur.
 • Maskenin düzenli kullanılmadığı takdirde ciddi bir değişiklik oluşturmadığı söylenmiştir.

 

 • Alerjik cilt yapısına sahip kişilerin ciltlerinde kızarıklık ve yanma gözlenmiştir. Bu yüzden maske uygulanmadan önce test edilmelidir.
 • Maskenin cilt kirden ve makyajdan tamamen arınmadan kullanılmaması gerektiği, kullanıldığı takdirde bir etki sağlamadığı bahsedilmektedir.
 • Cilt yüzeyine pürüzsüz bir görüntü kazandırdığı bahsedilmektedir.

 

Pirinç unu maskesini yağlı bir cilde sahipseniz matlaştırma amaçlı kullanabilirsiniz. Bir fırça yardımıyla pirin ununu cildinize hafifçe sürebilirsiniz. Pirinç unu cildinizdeki fazla yağı emerek parlamayı ortadan kaldıracaktır. Bu sayede cildinize makyaj uygulamadan önce doğal bir matlık kazandırabilirsiniz. Makyajın zeminine uyguladığınız içinde cildinizde makyajın yaratacağı zararlı etkilere karşı sizi koruyacaktır.

Yazar: Tarih: 27 Haziran 2016 - 4:24:20 Kategori: Güzellik Maskeleri
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,