Cilt Bakımı Ve Güzellik
Papatya yağının faydaları nelerdir.

Papatyalar sarı ve beyaz renkleri ve kokularıyla baharın müjdecisidirler. Papatya çiçeklerinden elde edilen papatya yağı, cilt sorunlarını giderme noktasında aktif olarak kullanılabilmektedir. Papatya çiçekleri gibi hoş bir kokuya sahip olan papatya yağı, cildinizdeki yaralar, kuruluk ve hassaslık problemlerini giderecektir.

Papatya Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Papatya yağı cilde uygulandığında pürüzsüz bir etki bırakır ve cildin daha yumuşak olmasını sağlar.
  • Saç açma işlemi için kullanılan papatya çiçeği  yanı sıra papatya yağı da saç açma işlemi için kullanılabilmektedir.
  • Saçlara uygulandığında saçları arındırır ve saçlardaki kepek problemini giderir.
  • Saçlarda meydana gelen problemlerin giderilmesinde papatya yağından faydalanılır. Saç köklerine masaj yaparak uygulandığında kökleri güçlendirir.
  • Küçük bebeklerde karın ağrısı sorunlarında 2 damla papatya yağı ile masaj yapmak ağrıyı hafifletir.
  • Papatya yağını vücudunuzda ağrı görülen bölgelere sürdüğünüzde ağrınız kısa zamanda hafifler.
  • Papatya yağının rahatlatıcı ve gevşetici etkisi olduğundan yatmadan önce cilde masaj yapılarak sürüldüğünde deliksiz ve rahat bir uyku sağlar.
  • Cildi yumuşatır ve parlatır.

Papatya Yağı Nasıl Kullanılır?

Nemlendirmiş olduğunuz bir pamuğa az miktarda papatya yağı damlatın ve yüzünüzü silin. Sonrasında parmak uçlarınızla cildinize dairesel hareketler uygulayarak masaj yapın ve yağı cildinize yedirin. 1 saat kadar cildinizde beklettikten sonra papatya yağını temizleyebilirsiniz. Haftada 1 kere papatya yağı ile cilt bakımı yapmanız cildinizin daha pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Papatya Yağı Nasıl Yapılır

Öncelikle bahar mevsimi geldiğinde açan papatyalardan epeyce bir toplayın. Topladığınız papatyaların çiçek olan kısımlarını ayırıp 2,5 litrelik bir şişeye doldurun. Doldurduğunuz şişenin içerisine saf zeytinyağını ilave edin ve ağzını kapatın. Balkonda güneş alan bir yere şişeyi koyun ve 21 gün boyunca bekletin. Haftada 1 kez şişeyi çalkalayın. 3 haftanın sonunda karışımı açın ve tülbent yardımı ile süzdürerek papatya yağınızı elde etmiş olacaksınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız