Cilt Bakımı Ve Güzellik
ozon-yaginin-kullanim-sekli

Ozon yağı nedir?

Çok uzun yıllardır kullanılan alternatif tıp biliminin son derece faydalı ve pek çok sağlık probleminin doğal tedavisinde kullanılan yağlardan biri ozon yağıdır.

ozon-yaginin-ortaya-cikisi

İlk kez 1881 yılındayken doğal bir arındırıcı ve dezenfekte ürünü olarak kullanılan ozon yağı, seneler sonra 1950’de Amerika Birleşik Devletleri’nde sıvı yağla karıştırılarak ayrı bir form olarak satışa çıkartılmıştır.

O dönemlerde ağız yaralarında, vücut yaralarında ve bir kaç çeşit hastalığın neden olduğu hastalıkları tedavi amaçlı kullanılmaya başlanan ozon yağı; halk tarafından hem doğal hem de çok iyi bir dezenfekte ürünü olduğu için çok sevilerek kullanılmaya başlanan bir yağ haline geldi.

ozon-yaginin-faydalari

Ancak o günün şartları nedeniyle ticari olarak seri üretime ve satışa geçilemediğinden gördüğü ilgi bir noktada tıkandı. Bunun sebebi bahsedilen dönemlerde ozon jeneratörlerinin yeterince güçlü olmaması ve karıştırılan zeytinyağı formuyla yeterli derecede karıştırılması için gerekli teknolojinin bulunmamış olmasıydı.

ozon-yaginin-kullanim-alanlari

Ozon yağı özellikle Avrupa’da bir kaç yüzyıldır sıklıkla deri hastalıklarının tedavisinde ve benzer hastalıkların tedavi süresinde çokça tercih edilen ürünler arasındadır. Kendisinin bu iyileştirici etkisi dengeli ve olması gerektiği kadar zeytinyağıyla birleştirilerek kullanılmasıdır. Ozon yağının bu birleşmeyle birlikte etkisel süreci de çok hızlı gelişmektedir.

ozon-yagi-nerelerde-satilir

Günümüzde de pek çok ozon tedavi merkezinde kullanılan ozon yağı, bahsedilen hastalıklara şifa olması durumunun yanında hem kozmetik sektöründe hem de estetik sektöründe sıklıkla kullanılan ürünlerden bir tanesi olma niteliğindedir. Hatta çoğunlukla bu ürünlerin ham maddesi olarak ozon yağı kullanılmaktadır.

ozon-yaginin-kullanildigi-kisimlar

Ozon yağının yararları nelerdir?

 • Ozon yağı, normal şartlarda lezyonlarda bulunan oksijen miktarını arttırabilme potansiyeline sahiptir. Böylece yaraların daha çabuk iyileşmesine de yardımcı olmaktadır.

ozon-yaginin-etkileri

 • Vücutta bulunan fotozoa ve fungi gibi virüsleri, bakterileri çok hızlı yok edebilmektedir. Ozon yağı bu mikrop çeşitlerine müdahale ettiğinde herhangi bir sağlıklı hücrenin sağlıklı yapısını bozmaz.
 • Ozon yağının cilde faydaları da kendisinin sık sık tercih edilmesinin sebeblerindendir. Genel cilt bakımında, yumuşak bir cilde sahip olmak adına uygulanabilecek en doğal ürünlerden biri olan ozon yağı, etkisini saf halde bulunan oksijen moleküllerinin ozon katkısı yapılmış zeytinyağının içinde bekletilmesinden sonra deriye masaj yapılarak uygulanmasıyla göstermektedir.

ozon-yagiyla-yağilan-tedavi

 • Böylelikle ozon yağı uygulanan cilt hem bebek cildi gibi olur hem de parlak, canlı ve dikkat çekici bir yapıya kavuşmaktadır.
 • Ozon yağının saça faydaları konusuna bakıldığında da saçları kepek problemi, saç derisindeki egzama ve sedef gibi benzer hastalıklardan koruyabilme etkisinin bulunduğu bilinmektedir. Bahsedilen etkisini görebilmek için saçlarınızı yıkadıktan sonra ozon yağını masaj yaparak saç derinize iyice yedirerek sürmeniz yeterlidir.

ozon-yagi-nelere-faydali

 • Ozon yağının kullanıldığı yerlerden biri de kaslarla ilgili olan durumlardır. Ozon yağının kaslara faydası meydana gelebilecek kas yırtılmalarında, kas incinmelerinde, kas gerilmelerinde ya da eklem romatizmalarında meydana gelebilecek hastalıkların iyileştirilme süreçlerinde oluşan iltihapların kısa sürede yok edilmesi adına yapılacak masajlarda sıklıkla ozon yağı kullanılması yönündedir.

ozon-yagi-uretimi

Ozon yağının kullanıldığı alanlar nelerdir?

 • Sivilceler için ozon yağının kullanımı : Yüzdeki sivilce yapılarından sağlıklı bir şekilde kurtulmak isteniyorsa, öncelikle yüzünüzü çok temiz bir şekilde yıkayıp durulayıp ardından da ozon jelini tüm yüzünüze sürmeniz yeterlidir.
 • Vücut çürükleri için ozon yağı : Dış darbelerden kaynaklı vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan morlukları gidermek adına bölgeye ozon yağıyla masaj yapmak yeterli olacaktır.

ozon-yaginin-yaralara-faydasi

 • Baş ağrıları için ozon yağı uygulaması : Baş ağrılarınızın dayanılmaz olduğu noktada ozon yağıyla şakak bölgelerinize ve alnınıza masaj yapmanız baş ağrınızın kısa sürede geçmesine yardımcıdır.
 • Hemoroid sorunu için ozon yağı : Hemoroid hastalarının en büyük sıkıntısı olan bölgesel ağrı ve kaşıntıları gidermek adına makat bölgesine bir pamuk yardımıyla ozon yağı sürmek sorunların hafiflemesinde etkilidir.

ozon-yaginin-kullanim-sekli

 • Mantar problemi için ozon yağı uygulaması : Özellikle ayak bölgesindeki mantarlar için ayakları iyice temizledikten sonra günde üç kez olacak şekilde ayaklarınıza bu yağla masaj yapmak yeterlidir.
 • Pişik sorununa ozon yağı uygulaması : Vücudunuzda pişik oluşan bölgelere pamuk yardımıyla sürdüğünüz ozon yağı pişik olmuş bölgenin kısa sürede iyileşmesine katkı sağlar. Bebeklerdeki pişik sorunları için de banyo yaptırılacak suyun içerisine iki damla ozon yağı damlatmak yeterli olacaktır.

ozon-yagi-karisimlari

Ozon yağı nerede satılmaktadır?

Ozon yağının kullanımını deneyimlemek adına bu yağı doğal ürünler satan aktarlarda ya da ambalajlanmış halini eczanelerden bulup satın almanız mümkündür.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız