Cilt Bakımı Ve Güzellik
Nasırlı ayaklar için bakım

Nasırlı Ayak Bakımları

Cildin düzenli olarak sürtünmeye ve basınca maruz kalması sonucu oluşan nasırlar, derinin kendisini korumak için geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır. El ve ayaklarda daha sık rastlanan nasırlar, elde yumuşak, ayaklarda ise daha sert bir yapıdadır.

 

Nasır; ortası beyaz, kenar kısımları ise sarı tonlarındadır. Ortasındaki beyaz kısım, nasırın özünü oluşturmaktadır. Nasırlar baskı veya sürtünme sonucunda ağrı yapar ve bu ağrılar giderek şiddetlenir. Ağrılarınız şiddetlenmeden nasır tedavisi gerçekleştirmelisiniz.

 

Ellerde oluşan nasırlar daha çok basınç sonucu meydana gelen nasırlardır. Her gün uzun süre ellerinizi kullandığınız bir iş yapıyorsanız, nasır oluşma olasılığı daha fazladır. Ayaklarda ise yanlış ayakkabı seçimi yüzünden oluşan nasırlara daha fazla rastlanmaktadır.

 

Gün içinde çok fazla ayakta duruyor veya sürekli koşuşturmacayla geçen bir iş temponuz varsa, kapalı ayakkabılar içindeki ayaklarınız yorulup terleyerek çeşitli hastalıklara davetiye çıkaracaktır. Bunları bilmek, nasır tedavisinde başarı şansınızı arttıracaktır. Bitkisel nasır tedavisi yönteminden önce nasırlı ayak bakımı nasıl olmalıdır? Öğrenelim.

 

Nasırlı Ayak Bakımı

 • Ayaklarınızda nasır varsa ayakkabı seçiminizi gözden geçirmelisiniz. Ortopedik ayakkabı türlerini kullanmaya özen gösterin. Ortopedik ayakkabılar, vücudun ayaklara vermiş olduğu yükü eşit oranda dağıtarak ayakların daha az yorulmasını sağlarlar.
 • Badem yağı ile nasıra masaj yapmak, nasırı yumuşatacak ve sizi rahatlatacaktır.
 • Duş sonrasında ayaklarınızı kuruladığınızdan emin olmalısınız. Ayakların nemli kalması durumunda nasır oluşumu geçmeyecektir.
 • Ponza taşı ile nasır üzerindeki ölü hücreleri kolayca uzaklaştırabilirsiniz.
 • Ayaklarınız çok terliyorsa yanınızda çorap bulundurmalı ve gün içinde çoraplarınızı değiştirmelisiniz.
 • A,E vitaminleri ve potasyum içeren gıdaları eksik tüketen kişilerde daha fazla nasır oluştuğu saptanmıştır.

 

İncir İle Nasır Tedavisi

 • 1 adet kuru incir
 • Bir miktar kına

Kuru inciri ikiye ayırın ve iç kısmına kına koyun. Kınalı inciri nasırın üzerine koyup gazlı bez ile sarın ve 3 gün ayağınızda bekletin.

Yazar: Tarih: 16 Kasım 2015 - 1:50:40 Kategori: El Ayak Bakımı, El Ayak Sorunları
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. Meltem diyor ki:

  Nasıra TCA Uygulanması

  %40 TCA solüsyonu nasır olan bölgeye sürülür. Nasırlı bölgeye kat kat 3 sefer nasır solüsyonu sürülerek nasırlı bölgede toplam 3 dakika tca asitin beklenilmesi sağlanır. Üç dakikanın sonunda asit uygulanan bölge yıkanır. Sonrasında bölgeyi iyileştirecek bir merhem uygulanır. Merhemden önce terramycin ve batikon sürülür sonrasında bu merhem uygulanır.

  Merhem için 1 tüp çinko oksitli pişik kremi, 1 tüp madecassol krem 10 ml e vitamini, 10 ml b5 vitamini karıştırılarak merhem hazırlanır ve bu merhem sabah akşam tca uygulanan bölgeye sürülür.

Etiketler:
Etiketler:, , , ,