Cilt Bakımı Ve Güzellik
Mürekkep lekesi giderici

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

En zorlu lekelerden biri olan mürekkep lekeleri zor temizlenir ve akışkan olması nedeniyle mürekkep lekesi kolayca yayılabilir. Mürekkep lekesini temizlerken, mürekkebi yaymamak için dikkat etmelisiniz. Sizlere vermiş olduğumuz püf noktaları sayesinde mürekkep lekesi ile nasıl başa çıkmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Çocuklu ailelerin daha sık başına gelen halıda mürekkep lekesi oldukça can sıkıcı boyutlara varabilir.

 

Süt ve mısır ununu macun kıvamı elde edecek şekilde karıştırın. Lekenin üzerine bu karışımı iyice yayın ve birkaç saat bekleyin. Lekenin yumuşamasını sağlayacak olan bu bekleme süresinin ardından elektrikli süpürge ile yüzeyin üzerinde kalan tortuyu çekebilirsiniz. Halı ve parkelerde bu yöntem oldukça işe yarar.

 

Gömleğinizde meydana gelen mürekkep lekesini geçirmek için lekenin bulunduğu bölgeyi bir kase sütün içine batırın ve yaklaşık sekiz saat bu şekilde bekletin. Sürenin sonunda gömleğinizi çamaşır makinesinde yıkayıp lekeden kurtulabilirsiniz. Kumaşlardaki mürekkep lekelerinde etkili olacaktır.

 

Mürekkep lekesi henüz tam olarak kurumadıysa lekenin üzerine tuz serpin ve tuzlar emilene kadar bekleyin. Sonrasında kağıt havluyu lekenin üzerine nazikçe bastırın. Son olarak fırça yardımıyla tuzu temizleyin. Lekede hafifleme sağlayana kadar bu işlemleri tekrarlayın. Halılara bulaşan mürekkebin temizlenmesi için uygun bir yöntemdir.

 

Tatlı yapımında kullanılan krem tartar, kumaşlara bulaşan mürekkebin temizlenmesinde de kullanılabilir. İki yemek kaşığı limon suyuna tartar krem ekleyerek macun kıvamına getirin. Karışımı lekenin bulunduğu bölgeye sürün. 3-4 saat kadar bekleyin ve fırçalayıp çamaşır makinesinde yıkayın.

 

Kumaş ve mobilyalarda görünmeyen bir kısımda oluşan mürekkep lekesinin yayılmasını önlemek için saç spreyi kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine saç spreyi sıkarak mürekkebin akmasını engelleyebilirsiniz.

 

Ellerinize bulaşan mürekkep lekelerinden kurtulmak için domates suyundan faydalanabilirsiniz. Ellerinizi domates uyu ile ovalayıp yıkayın. Domates yerine çilek de kullanabilirsiniz.

 

Mürekkep lekesine müdahale ederken sıcak su kullanmamalısınız. Mürekkebi temiz bir bez yada kağıt havluyla emdirmelisiniz. Mürekkep lekesini temizlerken sabun kullanmak yerine sadece deterjan kullanın. Mürekkep lekesini erken fark etmeniz durumunda sadece deterjanlı su bile faydalı olacaktır.

Yazar: Tarih: 28 Nisan 2016 - 1:53:57 Kategori: Pratik Bilgiler
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, ,