Cilt Bakımı Ve Güzellik
multi-masking-nedir

Cilt bakım trendlerinden son günlerde sıklıkla tercih edilen bir bakım şekli olan multi masking, Türkçe anlamıyla çoklu maske bakımı anlamını taşımaktadır.

Mask kelimesinin anlamına bakıldığında maske şeklinde bir çeviri çıktığından, multi kelimesinin anlamı da çoklu kelimesini ifade ettiğinden bu uygulamanın tamlama şekli multi masking şeklinde ifade edilmektedir.

multi-masking-uygulamasi

Multi masking cilt bakımı ile cilt üzerinde sadece tek bir maske uygulaması değil, çoklu maske uygulamaları yapılır. Bu çoklu uygulamaların amacı da birden çok ihtiyacı aynı anda karşılayabilmektir.

Yani ciltteki her bölgenin ayrı ayrı ihtiyaçlarına ayrı ayrı maskelerin aynı anda uygulanmasıdır. Örneğin; yanak bölgenizle çene bölgenizin kuruluğu ya da sivilcelenme oranı aynı olamayabileceğinden her bölgenin kendi sorunlarına ve şartlarına yönelik bakımların yapılması daha uygun olmaktadır.

multi-masking-incelikleri

Multi masking maskelerine nasıl karar verilir?

Bu tip maske uygulamalarında karar aşamasının tek yolu, hangi bölgenin neye ihtiyacı olduğunu çok net bilmektir. Genel yapıya bakıldığında cilt maskelerinin yanlış bir şekilde uygulandığı sıklıkla görülmekte, bu yanlışlığın sorunları iyileştirmediği gibi daha da beter hale getirdiği de göz önüne alınmalıdır.

lde-multi-masking-uygulamasi

Bu ihtiyaçların farkında olmanın da yanında, bir de her bölgenin farklı reaksiyon göstereceği ve cildinizin türünü iyi tanıyarak ona göre malzeme almanız gerekliliği de unutulmamalıdır. Yani yanağınızda sadece kızarıklık yaratan ürünler göz çevresinde daha can yakıcı etkiler yaratabilir. Çünkü bunun sebebi muhtemelen aldığınız üründeki asidik miktara dikkat etmemeniz olacaktır.

multi-maskingin-etkileri

Tüm bu anlatılanlar neticesinde, yüze multi masking uygulaması yaparken mutlaka dikkatli seçimler yapmanın ve uygulama aşamasında da uygun ürünleri uygun bölgelere uygulamanın önemine dikkat çekilmektedir. Bireyin cilt tipi normalden daha hassas ise ne kadar dikkatli olursa olsun yine de yan etkiler ve tahrişler oluşabileceğinden en doğru seçim bir cilt doktoruna danışıldıktan sonra yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız