Cilt Bakımı Ve Güzellik
maya maskeleri ile gençleşin.

Cilt yapısında meydana gelen olumsuzlukların giderilmesi ve cilt yapısını tazelenip yenilenebilmesi adına doğal malzemelerden oluşturulan pek çok maske türü bulunmakta; bu maskelerden en çok tercih edilenlerden biri ise maya maskesi olmaktadır. Düzenli bir biçimde cildine maya maskesi uygulayan kişilerin cilt yapılarındaki kırışıklıklarda azalma, cildin yağ dengesinde dengelenme sağlanma ve ciltle alakalı olan egzama vb. hastalıkların da ortadan kalkması gibi durumlar meydana gelebilmektedir.

5 farklı maya maskesi tarifi

1) Sirkeli-limonlu maya maskesi 

Malzemeler :

1 çorba kaşığı miktarında yaş maya

1 çay kaşığı miktarında çay ağacı yağı

1 çay kaşığı miktarında taze limon suyu

1 yemek kaşığı miktarında elma sirkesi

Hazırlanışı :

Tüm malzemeleri camdan üretilmiş bir kabın içerisinde iyice karıştırdıktan sonra, kıvamı oturunca yavaşça yüzünüze masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir. Sürdüğünüz maske cildinizde kuruyunca ılık suyla yıkamanız yeterli olmaktadır.

 

2) Ballı maya maskesi

Malzemeler :

1 tatlı kaşığı miktarında yaş maya

1 çorba kaşığı miktarında süt

1 tatlı kaşığı miktarında hakiki bal

Hazırlanışı :

Tüm malzemeler cam bir kabın içerisinde kıvam alana kadar karıştırılıp hazırlandıktan sonra, parmaklarınızın yardımıyla tüm yüzünüze hafifçe masaj yaparak uygulanmalıdır. Daha sonra sürdüğünüz malzeme yüzünüzde kuruyunca ılık su ile yıkamanız yeterlidir.

 

3) Sade maya maskesi

Malzemeler :

2 yemek kaşığı miktarında yaş maya

1 yemek kaşığı miktarında ılık su

Hazırlanışı :

Cam bir kabın içerisinde iyice karıştırdığınız yaş maya ve su kıvam aldıktan sonra, cildinizin tamamına bu maskeyi yaymanız ve kurumasını beklemeniz gerekmektedir. Kuruduktan sonra yüzünüzü yıkamak yerine ellerinizi ıslatarak sadece yüzünüzü ovmak şartıyla maskeyi çıkartmanız önerilir. Geriye kalan ufak tefek yapışkanlıkları da ılık suyla temizleyebilirsiniz.

 

4) Limonlu maya maskesi 

Malzemeler :

1 çorba kaşığı miktarında yaş maya

1 tatlı kaşığı miktarında taze limon suyu

Hazırlanışı :

Karıştırılan malzemeler hafifçe dokunuşlarla cilde uygulandıktan sonra kuruyan maske ılık suyla yıkanarak temizlenir.

 

5) Yoğurtlu maya maskesi 

Malzemeler :

1 tatlı kaşığı miktarında yaş maya

1 tatlı kaşığı miktarında evde hazırlanan yoğurt

Hazırlanışı :

Tüm malzemeler karıştırıldıktan sonra cildin tamamına uygulanır. Kuruyan maske önce parmaklar ıslatılarak cilt yapısından soyulur, kalan tortular ise ılık suyla cilt ovalanarak temizlenmelidir.

 

Saç için maya maskesi tarifi

Malzemeler :

Saç için yeterli miktarda yaş maya

Saç için yeterli miktarda zeytinyağı

Saç için yeterli miktarda badem yağı

Hazırlanışı :

Birbirine karıştırılan malzemeler sadece saçın dip noktalarına sürülerek saçlar toplanmalıdır. Yapılan bu maske, yarım saatlik bir süreç boyunca saçta bekletilmektedir. Ardından malzeme durulanırken bol su ve şampuanla yıkanmalıdır çünkü mayanın saça yapışıp kalma durumu bulunmaktadır.

Maya maskesi kaç günde bir yapılır?

Normal şartlarda maya maskesi uygulamaları, cilt üzerinde yoğun bir etki bıraktığından ayda 1 kez uygulanması önerilen maskeler arasında yer almaktadır. Fakat bireylerin cilt sorunları, normal bireylerin ihtiyaç duyduğu bakımdan daha çoğuna ihtiyaç duyuyorsa bu bakım ayda 1 yerine haftada 1 kere de yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. gunel diyor ki:

    Salam,,,,ben kekik yaqini bir kac damla yuz kremine atdim,,,yuzume vurmaqa korkuyorum,,,vura bilirmiyim yuzume ? LUTFEN CEVAB BEKLIYORUM LUTFEN

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız