Makyajı Çıkartmadan Yatmanın Zararları

MAKYAJLA UYUMANIN ZARARLARI

Makyaj yüzü güzel gösterdiği gibi; temizlenmeden yapılan makyajda yüzü zaman içerisinde yorar ve yıpratır. Yüze doğru yapılan makyaj  zamanında çıkarılmalıdır. Makyajı çıkarmadan yatmanın cilt üzerinde geri dönülemez zararları olur. Makyajınızı temizlemeden sakın yatağa girmeyin.

 Makyajla Uyumanın Zararları

  1. Makyaj çıkarılmazsa yüzün birçok yerinde deformeler oluşur. Örneğin; cilde sürülen fondöten yüzden temizlenmezse; cilt gözeneklerle dolar. Gözeneklerden ziyade kırışıklar hızla artar. Cilt zamanla elastikiyetini kaybeder ve makyajın kötü etkilerine karşı yenik düşer.
  2. Aynı şekilde göz makyajı çıkarılmazsa; gözde kalıcı hasarlar oluşabilir. Makyaj malzemesi ne kadar kaliteli olursa olsun; gözlerden mutlaka temizlenmelidir. Rimel zaman içinde kirpiklerin kopup dökülmesine neden olur. Sabah kalktığınızda gözaltında birkaç adet kirpiğe rastlamanız mümkündür. Gece yüzünüzü yastığa değdirdiğinizde sürtünme kuvveti ile birlikte; kirpiklerde dökülür.
  3. Cilde sürülen fondötenin dışında; allık ve sürülen farlarda temizlenmediği takdirde olumsuz sonuçlar doğurur. Far kalıntıları göz üzerinde dağılır ve gözde arpacık gibi hastalıkların çıkmasına neden olur. Farlarda mikrop içerir. Uzun süre bekletildiğinde bu mikroplar; göz ve cildi rahatsız eder. Üstelik alerjik reaksiyonlarla da karşılaşabilirsiniz. Cildiniz zaman içinde makyaja yenik düştüğü için; kabartılar halinde cilt sorunları oluşur. Bunların sebebi temizlenmeden yatılan makyajdır.
  4. Göz hassasiyeti olan kişilerde en ufak bir makyaj kalıntısı olmamalıdır. Makyaj kalıntıları gözde kaşınmalara neden olur. Kaşınma durumu hiç normal değildir. Gözünüzde çeşitli mikropların birikmeye başladığının habercisidir. Ellerle göz ovuşturulmamalıdır. Eller gözlere daha fazla mikrop bulaştırır. Bu yüzden yapılacak müdaheleler, eller steril hale getirildikten sonra olmalıdır.
  5. Çok iyi bir makyaj temizleyici seçtikten sonra; cilt ve gözler temizlenmelidir. Yağ bazlı makyaj temizleyiciler; tek hamlede makyajın silinmesini sağlar. Bir pamuk yardımı ile; temizleyiciden alınıp, cilt temizlenmelidir. Makyaj temizleme işlemi bittikten sonra; yüz toniklenmelidir. Toniğin faydası; gözeneklerin açılmasını engellemektir.
  6. Daha dinç ve canlı bir cilt için; yapılan makyajı gün sonunda mutlaka temizlemelisiniz. Temizlenmeyen makyaj ertesi gün temizlense bile; yüzünüzde leke kalmış gibi bir hava yaratır. Üzerine tekrar makyaj yapıldığında; yüzünüzde adeta bir kalıp varmış gibi durur. Özelliklede kirpiklere üst üste rimel sürmek; basit bir görüntü oluşturur. Rimel sürülecek kirpiğin, temiz ve boyasız olması gerekir. Kirpiklerin makyaj ile birlikte kopmaması için; devamlı temizlenmesi gerekir. Rimellerin içindeki tutucu maddeler yıpranmaya neden olur. Uzun vadede cilde zarar veren makyaj malzemeleri; doğru ve bilinçli kullanılmalıdır.

Makyaj malzemelerinin ve makyaj temizleyicilerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Teninize ve cildinize en uygun temizleyicileri seçip; daha sağlıklı bir ciltle uyanmak sizin elinizde.


Yorumlar
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.