Cilt Bakımı Ve Güzellik
Makyaj malzemesi kullanım süresi

Makyaj Malzemelerinin Ömrü

Makyaj Malzemelerinin Kullanım Süresi Ne Kadardır? Her gün uyguladığımız makyaj malzemelerinin son kullanma tarihi olduğunu biliyor muydunuz? Ucuz diye alınıp kenara atılan makyaj malzemeleri çekmecede beklerken kullanma süreleri geçiyor ve cildi o anlık güzelleştirirken zarar vermeyi de ihmal etmiyor.

 

Makyaj Malzemesi Kullanım Süresi

  1. Makyaj malzemelerini alırken veya kullanırken mutlaka son kullanma tarihlerine bakın, Süresi geçmiş makyaj malzemelerinizi çöpe atın. Bozulmuş makyaj malzemelerinin renginde değişiklik olurken kokuları da oldukça kötüdür.
  2. Bazı makyaj malzemeleri üzerinde son kullanma tarihini göremezsiziniz böyle bir durumda makalede verdiğimiz makyaj malzemelerinin kullanma sürelerini düşünerek kullanıp kullanmayacağınıza karar verebilirsiniz.

 

Makyaj Malzemelerinin Ömrü Ne Kadar?

Fondötenlerin Ömrü Ne Kadar?

Fondöten hiç açılmadığı taktir de 3 yıl süresi ile kenarda bekletilebilir. Sıvı fondötenlerde yağ tabakası üst yüzeye çıktığında sallayarak tekrar eski haline getirebilirsiniz. Fondöteni kullanmaya başladıktan sonra kullanım süresi ise 1 yıldır.

 

Rujların Ömrü

Rujunuz tamamen kurumadı ise kullanılabilir durumdadır. Rujların son kullanma tarihi 2 – 3 yıl arasında değişiklik gösterir. Yaz aylarında rujlarda görülen su toplanmaları normal bir durumdur. Rujunuzda bir koku oluşmadı ise bozulma olmamış demektir. Ama siz yinede 2 yıl geçtikten sonra çöpe atınız.

 

Göz Kaleminin Ömrü

Göz kalemleri eğer sıvı ise kısa ömürlülerdir. Kuruma meydana gelen sıvı göz kalemleri kuruduğunda atılmalıdır. Göz kalemleri kalem halinde ise dayanıklılık süresi 3 yıl kullanılabilir.

 

Pudra Ne Zaman Atılmalı?

Pudralar uzun ömürlü makyaj malzemesidir. Kompakt içerikli üretilen pudraların kuruma olasılıkları yüksek olduğu için 1 yılda tüketilmesi tavsiye edilir.

 

Allık Ortalama Ne Kadar Kullanılmalı?

Allık pudralar gibi daha uzun dayanıklıdır. Kurudukları zaman çöpe atılmalıdır. En kötü ihtimalle allığınızı 2 yıl içinde değiştirmenizi öneririz.

 

Göz Farlarının Ömrü

Aldığınız farlarınız kendiliğinden çatlamış veya kurumuşsa ömrü dolmuş demektir. Farı aldıktan en fazla 2 yıl sonra kullanıp atmalısınız. Farı uyguladığınızda göz kapağınızda dağılıyorsa yine çöpe atmalısınız.

 

Gözaltı Kapatıcıları

Sıvı kapatıcıların dayanma süresi en fazla 1 yıldır. Kompakt olarak kullanılan kapatıcılar ise çok daha kısa sürede bozulduğu için koku yaptı ise atılmalıdır.

 

Ojelerin Ömrü Ne Kadar?

Ağzı kapalı halde bulunan ojelerin dayanma süresi 2 yıldır. Ojeler kullanılmadığı sürece kururlar ve zamanla zaten işlevini yitirirler. Ojeniz kurudu ise çöpe atılma zamanı gelmiştir.

 

Önemli Hatırlatma: Makyaj malzemelerinin son kullanma süresi dolduğunda sağlığınızı ciddi anlamda tehlikeye sokar.

 

Yazar: Tarih: 6 Ocak 2015 - 4:00:09 Kategori: Makyaj, Makyaj Malzemeleri, Manşet
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,