Cilt Bakımı Ve Güzellik
Makyaj malzemesi eyeliner

Makyaj için Gerekli Olan Malzemeler

Makyaj için Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir? Her bayanın çantasında olması gereken makyaj malzemeleri markaları farklıda olsa işlevleri aynıdır. Dudağa renk veren rujlardan teninizi pürüzsüz gösteren fondötenlere kadar makyaj yaparken bir çok makyaj malzemesine ihtiyacınız vardır.

 

Makyaj için Gerekli Olan Malzemeler Neler?

Dudaklar için Rujlar

Ruj dudağa renk veren ve solgun renkteki dudaklara canlılık katan makyaj malzemesidir. Ruj katı formda olduğu gibi likit rujlarda bulunmaktadır. Daha çok katı formdaki rujlar bayanlar arasında sıklıkla kullanılır. Bunun nedeni dudağa daha kalıcı renkler vermesidir.

Dudaklar için Rujlar
Makyaj için gerekli olan Rujlar

 

Gözler için Gerekli Olan Farlar

Gözlerin rengini ortaya çıkaran ve göz şeklini belirginleştiren far renkleri pek çok renkten oluşabilir. En sık kullanılan far renkleri gri, kahverengi, bej, lila, füme ve şeftali rengidir. Far sadece toz yapıda değildir. Krem farlar sürülüş kolaylığı ve kalıcılık yönünden toz yapıdaki farlardan daha üstündür.

Makyaj malzemesi göz farları
Gözler için Gerekli Olan Farlar

 

Dolgun Kirpikler için Rimeller

Rimel göz makyajının son dokunuşunu oluşturan bir makyaj malzemesidir. Kirpiklere renk veren rimel daha çok siyah renkte kullanılır ve kirpiklerinizin koyu, hacimli gözükmesini sağlar. Siyah rimel dışında yeşil, mavi, lacivert ve kahverengi gibi rimel renkleri de bulunmaktadır.

Makyaj malzemesi rimeller
Dolgun Kirpikler için Rimeller

 

Göze Şekil Vermek için Göz Kalemi

Gözleri belirginleştirmek için kullanılan göz kalemi genellikle gözün rengine göre seçilir. En sık kullanılan göz kalemi rengi siyah olsa da renkli gözlü bayanlar yeşil, mavi, mürdüm ve mor gibi göz kalemi renkleriyle gözlerini daha da belirginleştirebilirler.

Makyaj malzemesi göz kalemi
Göze Şekil Vermek için Göz Kalemi

 

Gözleri Ön plana Çıkarmak için Eyeliner

Göz kapağının üst kısmına çekilen ve ucu tıpkı bir fırçayı andıran eyelıner göz hattını ortaya çıkarırken bakışlarınızın derinleşmesini sağlar. Daha çok büyük gözlü bayanlar tarafından kullanılan eyelinerın gözleri küçük gösterme özelliği bulunmaktadır.

Makyaj malzemesi eyeliner
Gözleri Ön plana Çıkarmak için Eyeliner

 

Pürüzsüz Bir Cilt için Fondötenler

Fondöten likit yapısıyla cildin renk bütünlüğünü sağlayan ve pürüzsüz bir görünüm veren makyaj malzemelerindendir. Cildinize sürdüğünüz anda teninizle örtüşen fondötenler kapatıcılık yönünden daha başarılıdır.

Makyaj malzemesi fondötenler
Pürüzsüz Bir Cilt için Fondötenler

 

Lekeleri Kapamak için Pudralar

Fondöten üzerine sürülen pudra makyajı sabitlemek için kullanılır. Daha doğal bir cilt tonu elde etmek için pudradan faydalanılır. Transparan pudralar sabitleme görevi görürken diğer pudraların işlevi kapatıcılığı sağlamaktır.

Makyaj malzemesi pudralar
Lekeleri Kapamak için Pudralar

 

Yanaklara Renk Vermek için Allık 

Yanaklara renk veren ve makyajda yüzün çizgilerini ortaya çıkaran allık şeftali ve pembe tonlarında tercih edilir. Cildin rengine ve makyajın renk tonuna göre doğru renk seçildiğinde elmacık kemiklerini doğru şekilde ortaya çıkarmış olursunuz.

Makyaj malzemesi allıklar
Yanaklara Renk Vermek için Allık

 

Kapatıcı

Cildinizde görülen renk değişiklikleri kapatıcı yardımıyla sabitlenerek üzerine ten makyajı yapılır. Kırmızı lekeler için yeşil kapatıcılar kullanılarak renk eşitlenir. Kapatıcıların en iyi yönü makyaja başarılı bir alt ton oluşturmalarıdır.

makyaj malzemesi kapatıcılar
Kusurlar için kapatıcı

 

Makyaj Bazı

Makyaj bazı ciltteki gözenekleri kapatmak ve fondöten sürmeden önce cildin pürüzsüz görünmesini sağlamak üzere kullanılır. Sürüldüğü andan itibaren gözenekleri dolduran makyaj bazları kremsi yapıda olup her cilt rengiyle uyumlu makyaj malzemelerindendir.

Makyaj Bazı
Makyajı sabitlemek için Makyaj bazı

 

Makyaj Fırçaları

Makyajda en önemli göreve sahip malzemelerden olan makyaj fırçaları her bölge için ayrı ayrı tasarlanarak malzemelerin en iyi şekilde kullanılmasını sağlar. Makyaj malzemelerinden verim alabilmek için isim yapmış markaların makyaj fırçaları kullanılır. Allık, pudra, fondöten ve ruj sürmek için üretilen makyaj fırçaları makyaj yaparken büyük kolaylık sunar.

Makyaj için gerekli olan makyaj fırçaları
Makyaj Fırçaları

 

Yazar: Tarih: 23 Kasım 2014 - 10:35:30 Kategori: Makyaj, Makyaj Malzemeleri, Manşet
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,