Cilt Bakımı Ve Güzellik
Ciltte oluşan çatlaklar için lazer tedavisi

Lazerle Çatlak Tedavisi

Kilo alıp verme sonucu oluştuğu düşünülen cilt çatlakları aslında hormonlarla alakalıdır. Genellikle kilo alıp verildiğinde hormonlar etkilendiğinden cilt çatlakları görülür. Derinin alt kısmındaki kolajen yapı gerilmelerden zarar görerek çatlak oluşmasına neden olurken lazerle çatlak tedavisi bu kolajen yapıyı onarmayı hedefler.

 

Lazerle Çatlak Tedavisinin Etkisi

Lazerle çatlak tedavisi, evde uygulanan doğal çatlak tedavisi işlemlerinden farklı olarak bir güzellik merkezi veya hastanede lazer ışınlarının deri altına müdahalesi ile yapılır. Çatlaklar %100 oranla giderilmez fakat lazerle uygulanan çatlak tedavisi diğer yöntemlere nazaran çatlak görünümünü en aza indirir.

 

Vücut Çatlaklarının Nedeni Kilo Almak Mı?

Çatlaklar kilo alımı ve sonrasında sık görülse de bunun nedeni alınan kilolar değildir. Kilo alımı vücudun hormon seviyesini etkiler fakat çatlaklara sebep olmaz. Çatlaklara sebep olan en büyük neden kilo alımı sonrası vücuttaki hormonların değişmesidir.

 

Lazerle Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

 1. Çatlaklar üzerine tarama yapılarak çatlak probleminin büyüklüğü saptanır.
 2. Lazerle çatlak tedavisinde tespit edilen bölgelere lokal olarak lazer uygulanır. Bağ dokular uyarılır ve bu sayede Cildin rejenerasyonu sağlanır.
 3. Lazer çatlak tedavisi yapılırken acının çok az olması nedeni ile herhangi bir anestezi işlemi uygulanmaz.
 4. 2 ile 5 seans arası işlemler yapılır; küçük çatlaklar 2 seans da giderilirken, büyük çaplı ve hamilelik sonrası oluşan çatlaklarda ise 5 seansa kadar işlem yapılabilir.
 5. Seans araları 4 haftalık süreyi kapsamaktadır.
 6. Çatlak tedavisinde cildin üst kısmı da tamir edilerek kendini yenilemiş bir deri ortaya çıkar.

 

Cilt Çatlaklarının Rengi Ve Uygulanacak Lazer

 

 • Karbondioksit Fraksiyonel lazer: Erken evrelerde görülen çatlaklarda, doku hücrelerinin henüz tamamen kaybolmadığı ve dokunun kendini yenileme özelliği olduğu durumlarda hızlı sonuçlar verir.
 • Çatlakların rengi kırmızı ise: Pulse boya lazer bu konuda en iyi sonucu verebilir. Elastin lifi ve kolajenin yeniden biçimlenmesine yardımcı olarak cildin daha normal görünmesini sağlar.
 • Çatlakların rengi beyaz ise: Fraksiyonel Erbiyum YAG lazer ile uygulanan yöntem oldukça etkilidir. Özellikle geç dönem çatlakları olarak bilinen çatlaklar üzerinde uygulanan lazer cilt yapısın daha gerin ve düz görünmesine olanak sağlıyor. 1 ay aralıkla 3-4 seans süren bu işlemde ilk olarak vücudun tepkilerini test etmek için ufak alanlara uygulama yapılır, sonuçlar olumlu ise çatlak olan geniş bölgeye uygulanır. Bu lazer işleminin diğer bir avantajı ise kişide renk farklılıklarını ve derinin gevşekliğini gidermesidir.

 

Lazerle Çatlak Tedavisi Sonrası

 • Deri üzerinde tedavi sonrası oluşan kızarıklar birkaç gün içinde geçmektedir.
 • İlk tedavi uygulamasından itibaren kişiler günlük hayatlarına devam edebilirler.
 • İşlem sırasında lokal olarak uyuşturulma işlemi uygulandığı için acı hissi duyulmamaktadır.
 • Çeşitli morluk veya ödem gibi yan etkilere rastlanma olasılığı düşüktür.

Önemli: Ağır hastalıkları ve alerjik durumu olan kişilerin işlem yaptırmadan önce ayrıntılı şekilde doktorlarıyla görüşmeleri gerekmektedir.

 

Vücut Çatlakları için Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Retininoik asit ve  alfa hidroksi asit içerikli lokal olarak uygulanan kremleri kullanabilirsiniz. Çatlaklar belirli bölgelerde oluşur ve bu yüzden lokal olarak etki eden kremler kullanmak gerekir. Bu tarz kremler ciltteki elastinin ve kolajenin artırılmasını sağlayarak çatlak görünümünü iyileştirir.

 

Yazar: Tarih: 2 Nisan 2015 - 12:00:34 Kategori: Estetik Ve Lazer İşlemler, Vücut Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. Meral diyor ki:

  Arkadaşlar doğum sonrası karın bölgemde ve basenlerimde aşırı çatlaklar oluştu, doktorum hormonlardan kaynaklı dedi 1 yıl sonra lazerle çatlak tedavisi yaptırdım 5 seans sürdü. Şuanda çatlaklarım çok ince olarak görülüyor fakat eskisine göre yok diyebilirim zaten tamamen gitmeleri imkansızmış :(

  • figen diyor ki:

   Iyi günler meral hanim benimda doğum dan kaynakli karin bolgemde catlaklarim var cok kotu infini lazerle fraksiyonel lazerden bahsediliyo siz hangisini yaptirdiniz benimkide 5 seans falan olur nekadar ucret odediniz catlaklarinizin azalmasina sevindim cok sinir bozucu :(

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,